HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Konstrukční systém dřevostavby difúzně otevřený nebo uzavřený?

Jedním z hlavních aspektů konstrukčního systému dřevostaveb je stavební fyzika - problematika tepelné izolace a ochrany proti vlhkosti. S ní související otázka „Chceme konstrukční systém difúzně uzavřený nebo otevřený?“ je pak důležitým mezníkem, protože každá z možných odpovědí pohlíží na návrh a konstrukci dřevostavby v jiném světle.

Difúzně otevřený systém dřevostavby
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Shutterstock

Otevřenost a uzavřenost

„Otevřenost“ a „uzavřenost“ konstrukčního systému dřevostaveb spočívá v prostupu vlhkosti. Difúzně uzavřené systémy dřevostaveb využívají tzv. parotěsnou vrstvu, která zabraňuje v prostupu vodních par do konstrukce a předchází jejich případné kondenzaci. V difúzně otevřené konstrukci dřevostaveb je skladba stěn tvořena tak, aby páry procházely konstrukcí ven, ale nikde nezkondenzovaly na kapalnou vodu. O tom, který systém zvolíte do vaší dřevostavby, je třeba mít jasno už na začátku. S volbou konstrukčního systému dřevostavby totiž úzce souvisí výběr nosných prvků stavby a typu izolačních materiálů. Je totiž nanejvýš vhodné, aby byly tyto prvky navrhovány v jednom duchu a navzájem se doplňovaly.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Shutterstock, Jan Homola, Vít Kobza ml., Michal Bílek

Nelze jednoduše říci, který systém je lepší nebo vhodnější. Současné trendy a vývoj materiálů nahrávají více do karet difúzně otevřenému systému, ale z hlediska výroby a montáže firmy tíhnou k systémům difúzně uzavřeným, se kterými mají větší zkušenosti.

Pro a proti

Nevýhodou difúzně uzavřeného systému je ona velmi tenká nepropustná a relativně zranitelná polyethylenová vrstva. I po dokonalé práci montážní firmy musí uživatel stavby myslet na to, aby případnými pozdějšími úpravami tuto vrstvu nenarušil. V případě porušení parozábrany začne do konstrukce lokálně vnikat podstatně vyšší objem vlhkosti a ta může začít narušovat odolnost samotné konstrukce. Na těchto místech se mohou začít tvořit plísně, které ničí jak zdravé klima v domě, tak mohou degradovat i konstrukční prvky dřevostavby.

Bude Vás zajímat: Jaká je reálná cena dřevostavby?

V difúzně otevřené skladbě stěny není žádný prvek, který by ovlivňoval funkčnost konstrukčního systému a lze tedy předpokládat delší životnost stavby. Jako nevýhoda mohou být vnímány vyšší pořizovací náklady a relativně malá zkušenost firem s montáží difúzně otevřených systémů. Proto je důležité dbát na kvalitu firmy, u které si necháte dřevostavbu postavit.

Jak jste se rozhodli? Zvolíte firmami vyzkoušenou klasiku v podobě difúzně uzavřeného systému, nebo podpoříte nový a stále sílící proud difúzně otevřených konstrukcí?

P.S. Řešíte stavbu, bydlení či vybavení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 21. – 23. ledna 2022. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Petr Raška

Vydáno dne:
04.10.2011

Photocredit: Shutterstock

22 -4

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE