HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Konstrukční systém dřevostavby difúzně otevřený nebo uzavřený?

Jedním z hlavních aspektů konstrukčního systému dřevostaveb je stavební fyzika - problematika tepelné izolace a ochrany proti vlhkosti. S ní související otázka „Chceme konstrukční systém difúzně uzavřený nebo otevřený?“ je pak důležitým mezníkem, protože každá z možných odpovědí pohlíží na návrh a konstrukci dřevostavby v jiném světle.

Difúzně otevřený systém dřevostavby
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Shutterstock

Otevřenost a uzavřenost

„Otevřenost“ a „uzavřenost“ konstrukčního systému dřevostaveb spočívá v prostupu vlhkosti. Difúzně uzavřené systémy dřevostaveb využívají tzv. parotěsnou vrstvu, která zabraňuje v prostupu vodních par do konstrukce a předchází jejich případné kondenzaci. V difúzně otevřené konstrukci dřevostaveb je skladba stěn tvořena tak, aby páry procházely konstrukcí ven, ale nikde nezkondenzovaly na kapalnou vodu. O tom, který systém zvolíte do vaší dřevostavby, je třeba mít jasno už na začátku. S volbou konstrukčního systému dřevostavby totiž úzce souvisí výběr nosných prvků stavby a typu izolačních materiálů. Je totiž nanejvýš vhodné, aby byly tyto prvky navrhovány v jednom duchu a navzájem se doplňovaly.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Shutterstock, Jan Homola, Vít Kobza ml., Michal Bílek

Nelze jednoduše říci, který systém je lepší nebo vhodnější. Současné trendy a vývoj materiálů nahrávají více do karet difúzně otevřenému systému, ale z hlediska výroby a montáže firmy tíhnou k systémům difúzně uzavřeným, se kterými mají větší zkušenosti.

Pro a proti

Nevýhodou difúzně uzavřeného systému je ona velmi tenká nepropustná a relativně zranitelná polyethylenová vrstva. I po dokonalé práci montážní firmy musí uživatel stavby myslet na to, aby případnými pozdějšími úpravami tuto vrstvu nenarušil. V případě porušení parozábrany začne do konstrukce lokálně vnikat podstatně vyšší objem vlhkosti a ta může začít narušovat odolnost samotné konstrukce. Na těchto místech se mohou začít tvořit plísně, které ničí jak zdravé klima v domě, tak mohou degradovat i konstrukční prvky dřevostavby.

Bude Vás zajímat: Jaká je reálná cena dřevostavby?

V difúzně otevřené skladbě stěny není žádný prvek, který by ovlivňoval funkčnost konstrukčního systému a lze tedy předpokládat delší životnost stavby. Jako nevýhoda mohou být vnímány vyšší pořizovací náklady a relativně malá zkušenost firem s montáží difúzně otevřených systémů. Proto je důležité dbát na kvalitu firmy, u které si necháte dřevostavbu postavit.

Jak jste se rozhodli? Zvolíte firmami vyzkoušenou klasiku v podobě difúzně uzavřeného systému, nebo podpoříte nový a stále sílící proud difúzně otevřených konstrukcí?

P.S. Řešíte stavbu domu, rekonstrukci nebo vybavení? Stáhněte si zdarma volnou vstupenku na veletrh FOR ARCH 2022


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
04.10.2011

Photocredit: Shutterstock

22

Mohlo by Vás zajímat: