HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Stavební povolení: Princip a postup u rodinného domu

Tento článek se zabývá principy stavebního povolení pro rodinné domy. V aktuálním stavebním právu je totiž důležité, co povolujeme. Bavme se tedy o povolování rodinného domu. Je potřeba upozornit, že je nyní v přípravě nový stavební zákon. Ten má ambici celý povolovací proces změnit a měl by být účinný od roku 2023. Pevně věříme, že až to nastane, nebudou tyto řádky dále platit. Rodinný dům se nepovoluje územním řízením a stavebním povolením. Povoluje se územním souhlasem a oznámením záměru. Tím chci říct, že proces povolení domu je navržen jako dvoustupňový. Pro jednoduché stavby se standardně volí spojené řízení. Pro lepší pochopení si nejdřív popíšeme, k čemu který stupeň slouží.


Stavební povolení má svá jasně daná pravidla
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Shutterstock

Nejprve se podíváme na princip

Prvním stupněm je územní souhlas nebo územní rozhodnutí. Druhý stupeň je stavební povolení nebo oznámení záměru.

První stupeň

První stupeň dům umisťuje. Tento stupeň se zabývá zejména vztahy mezi stavbou a jejím okolím. Zabývá se velikostí, nárokem na dopravu, na energie. Řeší objem, zastavěnou plochu, podlažnost, trasy přípojek a vypočtené potřeby energií. Tímto stupněm standardně bývá u rodinných domů územní souhlas. Abyste o něj mohli žádat, je nutné, aby v místě byly vybudované inženýrské sítě a dopravní komunikace. S vaším záměrem taky musí souhlasit sousedé. Pokud jedno z toho neplatí, je dům povolován územním rozhodnutím. Podrobněji se tímto zabýváme v článku o zkušenostech a perličkách při získávání stavebního povolení

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Shutterstock, 100 dřevostaveb, Pexels

Druhý stupeň

Druhý stupeň řeší způsob provedení stavby – vztah technického řešení a požadavků norem. Kontroluje, zda je dům ze statického hlediska proveditelný. Řeší, zda bude dostatečně chránit své obyvatele před škodlivými vlivy okolí – hlukem, prašností, chladem. Zda budou mít jak větrat. A taky zda dům splňuje požadavky energetické vyhlášky.

Spojené řízení

U jednoduchých staveb, jako jsou například rodinné domy, se tyto stupně spojují do jednoho. Říká se tomu společné oznámení záměru. Je to jednoduché a zapamatovatelné: souhlas + oznámení záměru = společný záměr. Jasné jako facka. Tento způsob zrychluje celý proces. Je velmi vhodný v případech, kdy záměr, tj. požadovaná podoba domu, jeho velikost, technologie, provedení, je v souladu s regulativy a stavem v území. Pokud jsou nějaké nejasnosti, nebo je ambice porušit některou z podmínek v místě stavby, tak je lepší povolování rozdělit.

Postup

Schéma postupu je vždy stejné. Liší se podrobnost dokumentace a rozsah požadovaných dokladů a vyjádření.

Jak to tedy běží:

  1. Projekt
  2. Projednání 
  3. Řízení na stavebním úřadě

Při společném oznámení záměru proběhne toto kolečko pouze jednou. Při rozděleném povolování se to řeší na dvakrát.

Mohlo by vás zajímat: Stavební povolení a dotčené orgány státní správy (DOSS): poklad je v dokladu

Jednotlivé kroky podrobně

1) Projekt obsahuje rozkreslení studie nebo jiné představy do dokumentace v podrobnosti dle požadavků vyhlášky o dokumentaci pro jednotlivé stupně. Zde upozorňuji, požadavky se v drobných detailech liší. Dokumentace tak musí být v souladu s podávanou žádostí. Různé stupně se fakticky liší v uspořádání bodů v jednotlivých zprávách. Zásadní informace obsáhnuté v dokumentaci jsou nicméně stejné. Je to jeden z mnoha způsobů, jak nám stát fakticky zjednodušuje povolování stavby.

2) Projednání obsahuje rozeslání projektů na stavebním úřadem určené orgány státní správy, správce sítí i zajištění souhlasů sousedů. Projekt je potřeba upravit podle požadavků. 

3) Projekt s vyjádřeními se podá na stavební úřad. Tento jej buď vezme a vydá souhlas, nebo ne a vyžádá si o doplnění podkladů. Pak teprve souhlas se záměrem vydá.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!Architektka

Vydáno dne:
21.04.2020

Photocredit: Shutterstock

4

Konstrukční systém dřevostavby difúzně otevřený nebo uzavřený?

Jedním z hlavních aspektů konstrukčního systému dřevostaveb je stavební fyzika - problematika tepelné izolace a ochrany proti vlhkosti.

Dřevostavba je investice, která vám nepřeroste přes hlavu

Kolik stojí dřevostavba? A kolik vás bude stát její užívání? Jak tyto částky udržet pod kontrolou?

Jak rychle se staví dřevostavba?

Čas jsou peníze a kratší výstavba dřevostavby vám ušetří oboje.

Požární odolnost dřevostaveb 2. díl - Požadavky na stavební materiály

Splnění požadavků na dřevostavbu z požárního hlediska začíná správným

Stavba dřevostavby krok po kroku 4. díl: Vyrážíme na stavební úřad

Dokumenty pro stavební povolení, které si můžete zařídit sami

Životnost dřevostaveb, aneb proč se bát více vlhkosti než dřevomorky

Jakou mají dřevostavby životnost? Na tuto často kladenou otázku ohledně

Čtyři důvody, proč si Češi oblíbili život v dřevostavbách

Oblíbenost dřevěných staveb mezi českou populací narůstá. Jakých výhod dřevostaveb si jejich uživatelé cení nejvíce?

Vyhoví roubenka současným požadavkům na bydlení?

Zajímáte se o historický vývoj dřevostaveb až do současnosti? Jaké požadavky jsou kladené na sruby a roubenky z hlediska prostupu tepla a jak postupovat při jejich povolení na stavebním úřadě? Jaká je současný stav nařízení se dozvíte zde

Novostavby: čím topit i po roce 2020?

Pět nejčastějších způsobů vytápění u rodinných domů. Vyhoví i ten váš novým požadavkům po roce 2020?

Mobilní domy a stavební povolení

Chcete ušetřit? Plánujete stěhování do mobilního domu? V tom případě si v našem článku zjistěte, co je třeba udělat před jeho umístěním na pozemek.