HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Tepelné čerpadlo vzduch-voda často bohužel nesplní očekávání zákazníků

Jak využívat energii okolo nás k vytápění domácnosti? Řešení doslova visí ve vzduchu. Tepelné čerpadlo vzduch-voda je nejběžnějším typem v České republice. Sáhnout po klasice, kterou volí všichni, se však nemusí vždy vyplatit. Je toto tepelné čerpadlo efektivním způsobem vytápění, který vám svou cenou a účinností vyrazí dech, nebo budete po ročním vyúčtování zděšeně lapat po vzduchu?


Tepelné čerpadlo vzduch-voda je nejčastějším typem v České republice
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: © Dřevostavitel.cz

Jak funguje tepelné čerpadlo vzduch-voda

Tento systém odebere teplo ze vzduchu a mění je na teplo vhodné pro vytápění a ohřev užitkové vody. Tepelné čerpadlo vzduch-voda funguje na základě chladicího okruhu. Expanzní ventil, který se nachází ve venkovní jednotce tepelného čerpadla, přiškrcuje chladivo. Podchlazení umožňuje chladivu získat energii ze svého okolí. Následně putuje chladivo do kompresoru, kde se stlačí, a teplota poté stoupne na požadovanou hodnotu. Ohřáté chladivo se setká v kondenzátoru s topnou vodou, které předá svou energii. Takto ochlazené chladivo poté vede do expanzního ventilu umístěného ve venkovní jednotce. Jak přesně fungují tepelná čerpadla, se dočtete v článku: Jak funguje tepelné čerpadlo?

Tepelné čerpadlo vzduch-voda cena

Cena se u jednotlivých druhů tepelných čerpadel liší. Odvíjí se od zdroje, ze kterého tepelné čerpadlo získává energii. U tepelného čerpadla vzduch-voda se pohybuje okolo 220–350 tisíc korun. Je však potřeba počítat s tím, že se nejedná o konečnou částku, jelikož je zde zapotřebí započítat další výdaje spojené s podlahovým vytápěním a instalací systému.

Jedná se o nejběžnější typ tepelného čerpadla v tuzemsku. Právě na něj cílí většina reklam a je prodejci nejčastěji nabízeno. Ti většinou slibují velmi rychlou návratnost počáteční investice, když se však podíváme na pořizovací náklady, je zřejmé, že investice se zas tak brzy nevrátí. Na ceny všech tepelných čerpadel se můžete podívat v článku: Cena tepelného čerpadla: Návratnost neodpovídá tomu, co prodejci slibují.

Tepelné čerpadlo vzduch-voda účinnost

U tepelného čerpadla vzduch-voda se topný faktor během roku neustále mění. Je totiž silně závislý na venkovní teplotě. V případě, že se teplota pohybuje nad nulou, dosahuje tento systém poměrně vysokého topného faktoru. Ve velmi výjimečných případech může dosahovat i hodnoty 4. Jakmile však začne teplota klesat, okamžitě klesá i topný faktor. Pokud se teploty dostanou do minusu, nepřesáhne topný faktor hodnotu 2. Více o účinnosti tepelných čerpadel se dočtete v článku: Účinnost tepelného čerpadla: Topný faktor je často nižší, než uvádí výrobci.

Tepelné čerpadlo vzduch-voda výhody a nevýhody

Pokud přemýšlíte o tepelném čerpadle vzduch-voda, jistě vás potěší, že jeho instalace bude nenáročná, a neponese tak s sebou žádné větší počáteční investice, jako je tomu například u systému země-voda. Tato technologie nevyžaduje žádnou obsluhu, jako je tomu například u krbových kamen atd. Navíc se jedná o relativně ekologickou variantu vytápění.

Co se týká nevýhod, jako první se nabízí vysoká pořizovací cena, jejíž návratnost bude pravděpodobně trvat mnohem déle, než prodejci uvádí. Například v nízkoenergetických domech se návratu počáteční investice pravděpodobně vůbec nedočkáte. Velkou nevýhodou je také hlučnost a vibrace přístroje. Tepelné čerpadlo vzduch-voda má velmi kolísavý topný faktor, tudíž především v chladném období má vysokou spotřebu elektřiny.

Tato technologie také zabere hodně místa a bude potřebovat samostatnou technickou místnost. Tu je možné získat ubráním z jiných pokojů, nebo zakoupením alespoň dvou metrů čtverečních navíc. Při ceně 55 tisíc Kč/m2 se tak může tento prostor pro tepelné čerpadlo pěkně prodražit. U tepelného čerpadla je zároveň nutné počítat s častými investicemi do servisu a obnovy technologie, jejíž životnost je maximálně 20 let.

Ceny tepelných čerpadel vzduch-voda na českém trhu si můžete srovnat zde.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Bungalov na klíč (63 m2) za dostupnou cenu je navržený přesně pro seniory

Dotace na tepelné čerpadlo

Pořizovací náklady tepelného čerpadla jsou poměrně vysoké a bez dotací by si ho nemohl jen tak někdo dovolit. Dotační programy podporují tepelná čerpadla jako náhradu za vytápění uhlím nebo plynem.

Dotační programy, jako je Kotlíková dotace nebo Nová zelená úsporám, však mají své podmínky. Například je lze využít pouze v případech, že tepelným čerpadlem nahrazujete neekologický hlavní zdroj vytápění. O dotačních programech se dozvíte více v článku: https://www.drevostavitel.cz/clanek/dotace-na-tepelne-cerpadlo.

Vydáno dne:
18.03.2024

Photocredit: © Dřevostavitel.cz

2

Mají krbovou vložku a tepelné čerpadlo vzduch-voda. Za energie platí 3 000 Kč měsíčně

Kristýna s Patrikem vsadili na tepelné čerpadlo vzduch-voda v kombinaci s rohovou krbovou vložkou a teplovodním podlahovým vytápěním. Jejich roční spotřeba elektřiny tak nepřesáhla 4 MWh... Číst více →Druhy tepelných čerpadel: Chybně zvolená čerpadla domácnostem prodělávají

Vzduch, země nebo voda? Přinášíme ucelený přehled o jednotlivých typech tepelných čerpadel, který vám pomůže vybrat to správné... Číst více →Tepelné čerpadlo vzduch-voda často bohužel nesplní očekávání zákazníků

Jak využívat energii okolo nás k vytápění domácnosti? Řešení doslova visí ve vzduchu. Je tepelné čerpadlo vzduch-voda opravdu tak efektivní, že vám vyrazí dech?.. Číst více →Tepelné čerpadlo země-voda: Nejúčinnější systém, který Češi stále opomíjí

Ve stínu tepelného čerpadla vzduch-voda stojí mnohem zajímavější technologie. Tepelné čerpadlo země-voda má bezkonkurenční spolehlivost i účinnost... Číst více →Tepelné čerpadlo voda-voda: Spolehlivý systém vytápění, který může dosáhnout slibované účinnosti

Našli jste na své zahradě podzemní vodu? V tom případě se pod vašima nohama skrývá poklad. U tepelného čerpadla voda-voda se totiž každá kapka počítá... Číst více →S tepelným čerpadlem země-voda se majitelům povedlo dostat na 1000 Kč/měs.

Jednotka tepelného čerpadla nezaujímá příliš prostoru v technické místnosti, a navíc je její součástí i zásobník na vodu o objemu 169 litrů. V kombinaci s teplovodním podlahovým vytápěním je to trefa do černého... Číst více →Nesolidní prodejci tepelných čerpadel způsobili mnoha domácnostem velké problémy

Na první pohled všechno vypadá tak skvěle a na konci zůstávají jen oči pro pláč. To je situace, která v posledních letech nabývá nových rozměrů... Číst více →