HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Tepelné čerpadlo voda-voda: Spolehlivý systém vytápění, který může dosáhnout slibované účinnosti

Našli jste na své zahradě podzemní vodu? V tom případě se pod vašima nohama skrývá poklad a stačí začít kopat. Voda z vaší zahrady totiž nemusí sloužit pouze na pití nebo sprchování. Může být také zdrojem tepla pro váš dům. Studna navíc není jediné řešení, jak využít vodu k vytápění. Postačí také rybník nebo jezero. U tepelného čerpadla voda-voda se totiž každá kapka počítá.


Tepelné čerpadlo voda-voda se vyplatí poblíž vodního zdroje
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Green Energy Futures (Flickr CC 2.0)

Jak funguje tepelné čerpadlo voda-voda

Jak už napovídá samotný název, u tepelného čerpadla voda-voda je vstupním přírodním zdrojem voda. Tato tepelná čerpadla patří k těm nejúčinnějším vytápěcím systémům. Teplota podzemní vody se pohybuje mezi 7 °C a 13 °C, což z ní činí spolehlivý a stálý zdroj. Většinou se jedná právě o podzemní vodu, výjimečně však může být používána také voda povrchová. Voda je čerpána ze zdroje (kterým je většinou studna) do výměníku tepelného čerpadla. Zde je z vody odebrána část tepla a po ochlazení je vrácena do takzvané vsakovací studny.

Princip je velmi jednoduchý. Část energie, která je ve vodě, se využije a voda se vrátí do země, pouze chladnější o 2–4 °C. Aktuální teplota vody závisí na tom, odkud je čerpána. Ve vodě neproběhnou žádné chemické změny. Před použitím vody musí být proveden test čerpadla z důvodu kontroly množství vody a její kvality. Na odčerpávání vody se vyžaduje povolení. Více o tom, jak fungují tepelná čerpadla, se dozvíte v článku: Jak funguje tepelné čerpadlo? V nízkých teplotách často neobstojí.

Tepelné čerpadlo voda-voda cena

Tento typ tepelného čerpadla je tím nejnákladnějším. Cena tepelného čerpadla voda-voda se pohybuje okolo částky 400–450 tisíc korun. Navíc je třeba si uvědomit, že tato částka není konečná. Dále musíme počítat s náklady spojenými s hloubením studny, podzemním vrtem nebo vybudováním kolektoru, to znamená výměníku tepla, do kterého je voda čerpána. Podrobnější informace o cenách jednotlivých tepelných čerpadel se dozvíte zde: Cena tepelného čerpadla: Návratnost neodpovídá tomu, co prodejci slibují.

Na srovnání nejaktuálnějích cen tepelných čerpadel voda-voda se můžete podívat zde.

Tepelné čerpadlo voda-voda účinnost

Za vysokou cenu se však dočkáte vysoké účinnosti. Topný faktor (COP) je u tepelného čerpadla voda-voda velmi příznivý, v ročním průměru může přesahovat i hodnotu 5. Společně s tepelným čerpadlem země-voda se jedná o systém s nejvyšším topným faktorem. Navíc je zde topný faktor mnohem stabilnější, než je tomu například u tepelného čerpadla vzduch-voda. O účinnosti tepelných čerpadel píšeme v článku: Účinnost tepelného čerpadla: Topný faktor je často nižší, než uvádí výrobci.

Tepelné čerpadlo voda-voda výhody a nevýhody

Mezi nesporné výhody tohoto systému patří, že dokáže nabídnout vysoký a stabilní topný faktor. Tím pádem je možné dosáhnout značné úspory energie a nízkých provozních nákladů. Tento typ tepelného čerpadla se vyplatí pro využití průmyslového odpadního či geotermálního tepla.

Nevýhodou u tepelného čerpadla voda-voda je bezpochyby jeho cena. Je zde třeba počítat s velkou investicí. Tento systém je zároveň dost náročný na údržbu. Pro jeho instalaci je nutné být v blízkosti vody nebo pořídit studnu. Dále je zde zapotřebí poměrně velké papírování.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Moderátorka ČT, Marcela Augustová, si postavila dřevostavbu svépomocí. Navštívili jsme ji s redakcí

Dotace na tepelné čerpadlo

Na koupi tepelného čerpadla je možné získat dotaci. Její výše závisí na několika faktorech, jako je například typ tepelného čerpadla, jeho účinnost atd. V současné době lze využít dotační program Nová zelená úsporám, který poskytuje dotaci až 140 000 Kč. Další možností je kotlíková dotace, u které lze dosáhnout ještě na vyšší částku, a to 180 000 Kč. Abyste získali dotaci na tepelné čerpadlo, je potřeba splnit určité podmínky. Jak získat dotaci, se dozvíte v článku: Dotace na tepelné čerpadlo: Vypadají lákavě, ale ve výsledku se prodraží.

Vydáno dne:
23.03.2024

Photocredit: Green Energy Futures (Flickr CC 2.0)

3

Mají krbovou vložku a tepelné čerpadlo vzduch-voda. Za energie platí 3 000 Kč měsíčně
Kristýna s Patrikem vsadili na tepelné čerpadlo vzduch-voda v kombinaci s rohovou krbovou vložkou a teplovodním podlahovým vytápěním. Jejich roční spotřeba elektřiny tak nepřesáhla 4 MWh.

Některá tepelná čerpadla dokáží získat až 75 % tepelné energie zdarma
Chcete být in, být informováni o moderních způsobech bydlení, a zjistit, jak je možné uspořit energie? Na veletrhu Stavba – Teplo – Energie v Uherském Hradišti se představí více než 75 firem z oboru.

Druhy tepelných čerpadel: Chybně zvolená čerpadla domácnostem prodělávají
Vzduch, země nebo voda? Přinášíme ucelený přehled o jednotlivých typech tepelných čerpadel, který vám pomůže vybrat to správné.

Tepelné čerpadlo vzduch-voda často bohužel nesplní očekávání zákazníků
Jak využívat energii okolo nás k vytápění domácnosti? Řešení doslova visí ve vzduchu. Je tepelné čerpadlo vzduch-voda opravdu tak efektivní, že vám vyrazí dech?

Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch: Někdy je označováno jako „předražená klimatizace“
Jedná se o nejlevnější tepelné čerpadlo. Jeho nízká cena však nebude zadarmo. Posuďte sami, jestli je pro vás tepelné čerpadlo vzduch-vzduch tou správnou volbou.

Tepelné čerpadlo země-voda: Nejúčinnější systém, který Češi stále opomíjí
Ve stínu tepelného čerpadla vzduch-voda stojí mnohem zajímavější technologie. Tepelné čerpadlo země-voda má bezkonkurenční spolehlivost i účinnost.

Tepelné čerpadlo: jaká je pravda ohledně účinnosti, ceny a dotací
Nekupujte zajíce v pytli. Zjistěte, zda je pro vás tepelné čerpadlo tou pravou volbou nebo se vám více vyplatí zůstat u klasických způsobů vytápění.

S tepelným čerpadlem země-voda se majitelům povedlo dostat na 1000 Kč/měs.
Jednotka tepelného čerpadla nezaujímá příliš prostoru v technické místnosti, a navíc je její součástí i zásobník na vodu o objemu 169 litrů. V kombinaci s teplovodním podlahovým vytápěním je to trefa do černého.

Zneužívání příspěvků na bydlení, prodělečné tepelné čerpadlo a samosběry třešní v ČR – to jsou zářezy z minulého týdne
Jasně, výstižně, stručně a bez obalu – přinášíme ty nejzajímavější zářezy z uplynulého týdne. Pohodlně se usaďte, dejte si něco dobrého a pojďme na to.