HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Tepelné čerpadlo voda-voda: Spolehlivý systém vytápění, který může dosáhnout slibované účinnosti

Našli jste na své zahradě podzemní vodu? V tom případě se pod vašima nohama skrývá poklad a stačí začít kopat. Voda z vaší zahrady totiž nemusí sloužit pouze na pití nebo sprchování. Může být také zdrojem tepla pro váš dům. Studna navíc není jediné řešení, jak využít vodu k vytápění. Postačí také rybník nebo jezero. U tepelného čerpadla voda-voda se totiž každá kapka počítá.


Tepelné čerpadlo voda-voda se vyplatí poblíž vodního zdroje
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Green Energy Futures (Flickr CC 2.0)

Jak funguje tepelné čerpadlo voda-voda

Jak už napovídá samotný název, u tepelného čerpadla voda-voda je vstupním přírodním zdrojem voda. Tato tepelná čerpadla patří k těm nejúčinnějším vytápěcím systémům. Teplota podzemní vody se pohybuje mezi 7 °C a 13 °C, což z ní činí spolehlivý a stálý zdroj. Většinou se jedná právě o podzemní vodu, výjimečně však může být používána také voda povrchová. Voda je čerpána ze zdroje (kterým je většinou studna) do výměníku tepelného čerpadla. Zde je z vody odebrána část tepla a po ochlazení je vrácena do takzvané vsakovací studny.

Princip je velmi jednoduchý. Část energie, která je ve vodě, se využije a voda se vrátí do země, pouze chladnější o 2–4 °C. Aktuální teplota vody závisí na tom, odkud je čerpána. Ve vodě neproběhnou žádné chemické změny. Před použitím vody musí být proveden test čerpadla z důvodu kontroly množství vody a její kvality. Na odčerpávání vody se vyžaduje povolení. Více o tom, jak fungují tepelná čerpadla, se dozvíte v článku: Jak funguje tepelné čerpadlo? V nízkých teplotách často neobstojí.

Tepelné čerpadlo voda-voda cena

Tento typ tepelného čerpadla je tím nejnákladnějším. Cena tepelného čerpadla voda-voda se pohybuje okolo částky 400–450 tisíc korun. Navíc je třeba si uvědomit, že tato částka není konečná. Dále musíme počítat s náklady spojenými s hloubením studny, podzemním vrtem nebo vybudováním kolektoru, to znamená výměníku tepla, do kterého je voda čerpána. Podrobnější informace o cenách jednotlivých tepelných čerpadel se dozvíte zde: Cena tepelného čerpadla: Návratnost neodpovídá tomu, co prodejci slibují.

Na srovnání nejaktuálnějích cen tepelných čerpadel voda-voda se můžete podívat zde.

Tepelné čerpadlo voda-voda účinnost

Za vysokou cenu se však dočkáte vysoké účinnosti. Topný faktor (COP) je u tepelného čerpadla voda-voda velmi příznivý, v ročním průměru může přesahovat i hodnotu 5. Společně s tepelným čerpadlem země-voda se jedná o systém s nejvyšším topným faktorem. Navíc je zde topný faktor mnohem stabilnější, než je tomu například u tepelného čerpadla vzduch-voda. O účinnosti tepelných čerpadel píšeme v článku: Účinnost tepelného čerpadla: Topný faktor je často nižší, než uvádí výrobci.

Tepelné čerpadlo voda-voda výhody a nevýhody

Mezi nesporné výhody tohoto systému patří, že dokáže nabídnout vysoký a stabilní topný faktor. Tím pádem je možné dosáhnout značné úspory energie a nízkých provozních nákladů. Tento typ tepelného čerpadla se vyplatí pro využití průmyslového odpadního či geotermálního tepla.

Nevýhodou u tepelného čerpadla voda-voda je bezpochyby jeho cena. Je zde třeba počítat s velkou investicí. Tento systém je zároveň dost náročný na údržbu. Pro jeho instalaci je nutné být v blízkosti vody nebo pořídit studnu. Dále je zde zapotřebí poměrně velké papírování.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Nezkušený kutil Ivan překvapil svoji rodinu novou výbavou zahrady

Dotace na tepelné čerpadlo

Na koupi tepelného čerpadla je možné získat dotaci. Její výše závisí na několika faktorech, jako je například typ tepelného čerpadla, jeho účinnost atd. V současné době lze využít dotační program Nová zelená úsporám, který poskytuje dotaci až 140 000 Kč. Další možností je kotlíková dotace, u které lze dosáhnout ještě na vyšší částku, a to 180 000 Kč. Abyste získali dotaci na tepelné čerpadlo, je potřeba splnit určité podmínky. Jak získat dotaci, se dozvíte v článku: Dotace na tepelné čerpadlo: Vypadají lákavě, ale ve výsledku se prodraží.

P.S. Plánujete stavbu rodinného domu? Navštivte online kurz, kde se naučíte, jak správně postupovat i na co si dát pozor.


Vydáno dne:
23.03.2024

Photocredit: Green Energy Futures (Flickr CC 2.0)

3

Mají krbovou vložku a tepelné čerpadlo vzduch-voda. Za energie platí 3 000 Kč měsíčně

Kristýna s Patrikem vsadili na tepelné čerpadlo vzduch-voda v kombinaci s rohovou krbovou vložkou a teplovodním podlahovým vytápěním. Jejich roční spotřeba elektřiny tak nepřesáhla 4 MWh... Číst více →Druhy tepelných čerpadel: Chybně zvolená čerpadla domácnostem prodělávají

Vzduch, země nebo voda? Přinášíme ucelený přehled o jednotlivých typech tepelných čerpadel, který vám pomůže vybrat to správné... Číst více →Tepelné čerpadlo vzduch-voda často bohužel nesplní očekávání zákazníků

Jak využívat energii okolo nás k vytápění domácnosti? Řešení doslova visí ve vzduchu. Je tepelné čerpadlo vzduch-voda opravdu tak efektivní, že vám vyrazí dech?.. Číst více →Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch: Někdy je označováno jako „předražená klimatizace“

Jedná se o nejlevnější tepelné čerpadlo. Jeho nízká cena však nebude zadarmo. Posuďte sami, jestli je pro vás tepelné čerpadlo vzduch-vzduch tou správnou volbou... Číst více →Tepelné čerpadlo země-voda: Nejúčinnější systém, který Češi stále opomíjí

Ve stínu tepelného čerpadla vzduch-voda stojí mnohem zajímavější technologie. Tepelné čerpadlo země-voda má bezkonkurenční spolehlivost i účinnost... Číst více →Tepelné čerpadlo: jaká je pravda ohledně účinnosti, ceny a dotací

Nekupujte zajíce v pytli. Zjistěte, zda je pro vás tepelné čerpadlo tou pravou volbou nebo se vám více vyplatí zůstat u klasických způsobů vytápění... Číst více →S tepelným čerpadlem země-voda se majitelům povedlo dostat na 1000 Kč/měs.

Jednotka tepelného čerpadla nezaujímá příliš prostoru v technické místnosti, a navíc je její součástí i zásobník na vodu o objemu 169 litrů. V kombinaci s teplovodním podlahovým vytápěním je to trefa do černého... Číst více →