HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Tepelné čerpadlo země-voda: Nejúčinnější systém, který Češi stále opomíjí

Tepelné čerpadlo dnes potkáte téměř na každém kroku. O jakém systému je však přesně řeč? Většina lidí v České republice volí technologii vzduch-voda. Co se týče ceny i výkonu, jedná se o jakousi střední cestu mezi tepelnými čerpadly. V jejím stínu však stojí mnohem zajímavější technologie. Tepelné čerpadlo země-voda má sice vyšší počáteční náklady, nicméně jeho účinnost i spolehlivost je nesrovnatelně vyšší.


Tepelné čerpadlo země-voda se může chlubit stabilním topným faktorem
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: © Dřevostavitel.cz

Jak funguje tepelné čerpadlo země-voda

Tepelné čerpadlo země-voda získává teplo z půdy a předává ho chladivu. Teplo se poté dostane do výměníku tepla (výparníku), kde dochází k odpařování. Kompresor nasaje plyn, který je následně stlačen a zahřát. Plyn putuje do kondenzátoru, odkud se teplo předává do topné soustavy. V otopné soustavě se teplo odebere, a klesá tak teplota chladiva. To poté kondenzuje a přes expanzní ventil putuje zpět do výparníku. Tento proces se cyklicky opakuje.

Existují dva způsoby, jak získávat energii z půdy:

  • Plošné výměníky: Čerpají teplo z letních měsíců nahromaděné v nezámrzné hloubce. Jedná se o levnější řešení, které je však náročnější na prostor.
  • Hlubinný vrt: Odebrání tepla přímo ze zemského masivu. Technicky i finančně náročné řešení, které však nevyžaduje velký prostor.

Jak fungují jednotlivá tepelná čerpadla, se můžete dočíst v článku: Jak funguje tepelné čerpadlo? V nízkých teplotách často neobstojí.

Tepelné čerpadlo země-voda cena

Tento typ tepelného čerpadla je společně s tepelným čerpadlem voda-voda tím nejdražším. Cena tohoto tepelného čerpadla se pohybuje od 280 do 360 tisíc korun. K této částce je však nutné přičíst i další komponenty a zejména práce na pozemku. Pokud zvolíte variantu s hlubinným vrtem, je třeba počítat i s náklady na geologický průzkum a vyřízení stavebního povolení. Orientační cena vrtu pro tepelné čerpadlo je 1 500–2 500 Kč za 1 m hloubky. Konečná cena tepelného čerpadla země-voda se tak dostane k částce 350–450 tisíc korun. Více o cenách tepelných čerpadel se dozvíte v článku: Cena tepelného čerpadla: Návratnost neodpovídá tomu, co prodejci slibují.

Ceny tepelného čerpadla země-voda si můžete aktuálně srovnat zde.

Tepelné čerpadlo země-voda účinnost

Účinnost tepelného čerpadla se odvíjí především od topného faktoru, který čerpadlo má. Topný faktor tepelného čerpadla země-voda dosahuje na rozdíl od tepelného čerpadla vzduch-voda a vzduch-vzduch vysokých hodnot celý rok. Může se blížit dokonce k číslu 5, a to i při vysokých mrazech. Díky tomu je u něj nižší spotřeba elektřiny než u tepelného čerpadla vzduch-voda, a to o 20–40 %. Tepelné čerpadlo země-vzduch tak představuje spolehlivý topný zdroj. Pokud vás zajímá více podrobností o účinnosti tepelného čerpadla, můžete si přečíst článek: Účinnost tepelného čerpadla: Topný faktor je často nižší, než uvádí výrobci.

Tepelné čerpadlo země-voda výhody a nevýhody

Podobně jako všechna topná zařízení, má také tepelné čerpadlo země-voda své plusy a minusy.

Tepelné čerpadlo země-voda výhody:

  • stabilní provoz během celé topné sezóny,
  • vysoký topný faktor,
  • nejnižší hlučnost ze všech tepelných čerpadel,
  • životnost systému přes 20 let.

Tepelné čerpadlo země-voda nevýhody:

  • vysoké pořizovací náklady,
  • technická náročnost celého provedení,
  • u hlubinného vrtu je nutný geologický průzkum a stavební povolení,
  • plošné kolektory vyžadují poměrně velký prostor; nad kolektory navíc nelze postavit cestu nebo zasadit stromy.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Nezkušený kutil Ivan překvapil svoji rodinu novou výbavou zahrady

Dotace na tepelné čerpadlo

Na pořízení tepelného čerpadla je možné získat dotaci. Dotační programy podporují systémy tepelných čerpadel jako náhradu za elektrokotle či vytápění uhlím nebo plynem. V rámci kotlíkové dotace lze získat až 180 000 Kč. Nová zelená úsporám nabízí až 140 000 Kč. Dotacemi na tepelná čerpadla se zabývá článek: Dotace na tepelné čerpadlo: Vypadají lákavě, ale ve výsledku se prodraží.

Pro srovnání: Kolik stojí běžnější, ale méně účinný typ tepelného čerpadla vzduch-voda? Aktuální ceny na českém trhu najdete zde.

P.S. Plánujete stavbu rodinného domu? Navštivte online kurz, kde se naučíte, jak správně postupovat i na co si dát pozor.


Vydáno dne:
21.03.2024

Photocredit: © Dřevostavitel.cz

3

Mají krbovou vložku a tepelné čerpadlo vzduch-voda. Za energie platí 3 000 Kč měsíčně

Kristýna s Patrikem vsadili na tepelné čerpadlo vzduch-voda v kombinaci s rohovou krbovou vložkou a teplovodním podlahovým vytápěním. Jejich roční spotřeba elektřiny tak nepřesáhla 4 MWh... Číst více →Druhy tepelných čerpadel: Chybně zvolená čerpadla domácnostem prodělávají

Vzduch, země nebo voda? Přinášíme ucelený přehled o jednotlivých typech tepelných čerpadel, který vám pomůže vybrat to správné... Číst více →Tepelné čerpadlo vzduch-voda často bohužel nesplní očekávání zákazníků

Jak využívat energii okolo nás k vytápění domácnosti? Řešení doslova visí ve vzduchu. Je tepelné čerpadlo vzduch-voda opravdu tak efektivní, že vám vyrazí dech?.. Číst více →Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch: Někdy je označováno jako „předražená klimatizace“

Jedná se o nejlevnější tepelné čerpadlo. Jeho nízká cena však nebude zadarmo. Posuďte sami, jestli je pro vás tepelné čerpadlo vzduch-vzduch tou správnou volbou... Číst více →Tepelné čerpadlo voda-voda: Spolehlivý systém vytápění, který může dosáhnout slibované účinnosti

Našli jste na své zahradě podzemní vodu? V tom případě se pod vašima nohama skrývá poklad. U tepelného čerpadla voda-voda se totiž každá kapka počítá... Číst více →Tepelné čerpadlo: jaká je pravda ohledně účinnosti, ceny a dotací

Nekupujte zajíce v pytli. Zjistěte, zda je pro vás tepelné čerpadlo tou pravou volbou nebo se vám více vyplatí zůstat u klasických způsobů vytápění... Číst více →S tepelným čerpadlem země-voda se majitelům povedlo dostat na 1000 Kč/měs.

Jednotka tepelného čerpadla nezaujímá příliš prostoru v technické místnosti, a navíc je její součástí i zásobník na vodu o objemu 169 litrů. V kombinaci s teplovodním podlahovým vytápěním je to trefa do černého... Číst více →