HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dotace na tepelné čerpadlo: Vypadají lákavě, ale ve výsledku se prodraží

V poslední době to vypadá, že můžete získat dotaci skoro na všechno. Od střechy přes nová okna až po pořízení tepelného čerpadla. Asi nikoho nepřekvapí, že je o dotace obrovský zájem. Kdo by taky nechtěl získat desetitisíce bez práce. Je však cesta za dotacemi opravdu tak jednoduchá? Pokud se o ně rozhodnete požádat, je třeba připravit se na byrokratický maraton plný překážek. Dotace navíc nedají jen tak někomu. Splňujete podmínky pro jejich získání?


Pro získání dotace na tepelné čerpadlo musí majitelé splňovat určité podmínky
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Kateřina P. (se souhlasem)

Dotace na tepelné čerpadlo

Dotační programy podporují tepelná čerpadla jako náhradu za starší neekologické systémy. Také v nich vidí zdroje tepla pro nové nízkoenergetické domy. Pořizovací náklady tepelného čerpadla jsou poměrně vysoké a bez dotací by si ho nemohl jen tak někdo dovolit. V rámci kotlíkové dotace lze získat na tepelné čerpadlo až 180 000 Kč, dotační program Nová zelená úsporám nabízí až 140 000 Kč.

Dotace na tepelné čerpadlo za plynový kotel

Dotační programy podporují tepelná čerpadla jako náhradu za vytápění uhlím nebo plynem. Znovu je však třeba zdůraznit, že čerpání dotace je podmíněno tím, že tepelné čerpadlo nahrazuje neekologický hlavní zdroj vytápění. To znamená elektrokotel, plynové topidlo starší 20 let, starý kotel na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy atd.

Majitelé plynového kondenzačního kotle se s ním při přechodu na vytápění tepelným čerpadlem nemusí loučit a mohou si ho nechat v záloze jako doplňkový zdroj tepla. Ten se hodí při velmi nízkých venkovních teplotách, kdy efektivita tepelného čerpadla klesá. Pokud si však původní zdroj vytápění ponecháte, nemůžete na nové vytápění čerpat dotaci. Ta je totiž podmíněna tím, že staré topidlo dáte řádně ekologicky zlikvidovat.

Aktuální ceny plynových kotlů na českém trhu si můžete porovnat zde.

Dotace na tepelné čerpadlo pro důchodce

Kotlíková dotace je dotační program Ministerstva životního prostředí, který poskytuje vlastníkům rodinných domů možnost požádat o finanční příspěvek na výměnu neekologických kotlů na pevná paliva. Tato dotace se vztahuje především na nízkopříjmové domácnosti a seniory. Kotlíková dotace umožňuje získat na pořízení tepelného čerpadla až 180 000 Kč.

Dotace na tepelné čerpadlo podmínky

Ať už se jedná o kotlíkovou dotaci nebo dotační program Nová zelená úsporám, pro získání financí je nutné splnit jednu základní podmínku: dotace můžete využít pouze v případě, že tepelným čerpadlem nahrazujete neekologický hlavní zdroj vytápění.

Podmínky pro získání kotlíkové dotace:

  • Žadatel a všichni členové jeho domácnosti pobírají ke dni podání žádosti o podporu starobní důchod nebo invalidní důchod pro invaliditu 3. stupně.
  • Průměrný čistý měsíční příjem domácnosti je maximálně 14 242 Kč na osobu.
  • Je nutné ekologicky zlikvidovat původní zdroj tepla.

Podmínky pro získání dotace z programu Nová zelená úsporám:

  • Ekologicky zlikvidovat původní zdroj tepla.

Druhy tepelných čerpadel

Podle zdroje získávání tepla dělíme tepelná čerpadla na čtyři základní typy:

První slovo vždy označuje, odkud se teplo získává. Druhé slovo uvádí, jakým způsobem se předává teplo dál. O jednotlivých typech tepelných čerpadel čtěte více v článku: Druhy tepelných čerpadel: Chybně zvolená čerpadla domácnostem prodělávají.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Moderátorka ČT, Marcela Augustová, si postavila dřevostavbu svépomocí. Navštívili jsme ji s redakcí

Tepelné čerpadlo cena

Cena tepelného čerpadla se odvíjí od konkrétního typu zařízení. Nejlevnější možností je tepelné čerpadlo vzduch-vzduch, které vyjde cca na 25–50 tisíc Kč. Nejrozšířenějším tepelným čerpadlem v České republice je typ vzduch-voda. Jeho pořizovací cena je zhruba 220–350 tisíc Kč. Za tepelné čerpadlo voda-voda zaplatíte cca 350–450 tisíc Kč, podobně je tomu u tepelného čerpadla země-voda. Ceny však ještě nejsou konečné a je nutné počítat s dalšími výdaji, jako je například instalace systému nebo pořízení technické místnosti. Pro více podrobností o cenách tepelných čerpadel klikněte na článek: Cena tepelného čerpadla: Návratnost neodpovídá tomu, co prodejci slibují.

Aktuální ceny tepelných čerpadel na českém trhu si můžete zkontrolovat zde.

Vydáno dne:
27.03.2024

Photocredit: Kateřina P. (se souhlasem)

1

Mají krbovou vložku a tepelné čerpadlo vzduch-voda. Za energie platí 3 000 Kč měsíčně
Kristýna s Patrikem vsadili na tepelné čerpadlo vzduch-voda v kombinaci s rohovou krbovou vložkou a teplovodním podlahovým vytápěním. Jejich roční spotřeba elektřiny tak nepřesáhla 4 MWh.

Některá tepelná čerpadla dokáží získat až 75 % tepelné energie zdarma
Chcete být in, být informováni o moderních způsobech bydlení, a zjistit, jak je možné uspořit energie? Na veletrhu Stavba – Teplo – Energie v Uherském Hradišti se představí více než 75 firem z oboru.

Návrh dotovat Čechům hypotéky vyvolal silné emoce
Ačkoli uplynulo od konce socialismu již bezmála 35 let, snaha o návrat do dob minulých, kdy se o chodu ekonomiky rozhodovalo centrálně, pomalu získává na stále větší síle.

Jak funguje tepelné čerpadlo? V nízkých teplotách často neobstojí
Většina lidí sice má povědomí o existenci tepelných čerpadel, jak ale tyto systémy fungují, ví už málokdo. Přečtěte si, na jakém principu jednotlivá tepelná čerpadla pracují.

Dotace pro seniory jsou terčem „šmejdů“. Firmy šidí na solárních elektrárnách i při zateplování
„Šmejdi“ si jako vždy vybírají ten nejsnadnější cíl – seniory. Podvodníci naslibují svým klientům levné stavební úpravy, při kterých je však chytře okradou.

Účinnost tepelného čerpadla: Topný faktor je často nižší, než uvádí výrobci
Když dva dělají totéž, není to totéž. Typů tepelných čerpadel je hned několik a svou účinností se značně liší. V článku se dozvíte, který typ je nejvýkonnější.

Cena tepelného čerpadla: Návratnost neodpovídá tomu, co prodejci slibují
Peníze až na prvním místě. U drahých zařízení, jako jsou tepelná čerpadla, to platí dvojnásob. Přinášíme přehled cen jednotlivých typů tepelných čerpadel.

Tepelné čerpadlo: jaká je pravda ohledně účinnosti, ceny a dotací
Nekupujte zajíce v pytli. Zjistěte, zda je pro vás tepelné čerpadlo tou pravou volbou nebo se vám více vyplatí zůstat u klasických způsobů vytápění.

S tepelným čerpadlem země-voda se majitelům povedlo dostat na 1000 Kč/měs.
Jednotka tepelného čerpadla nezaujímá příliš prostoru v technické místnosti, a navíc je její součástí i zásobník na vodu o objemu 169 litrů. V kombinaci s teplovodním podlahovým vytápěním je to trefa do černého.

Nesolidní prodejci tepelných čerpadel způsobili mnoha domácnostem velké problémy
Na první pohled všechno vypadá tak skvěle a na konci zůstávají jen oči pro pláč. To je situace, která v posledních letech nabývá nových rozměrů.