HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch: Někdy je označováno jako „předražená klimatizace“

Tepelná čerpadla zaznamenala v několika posledních letech obrovský nárůst popularity a stala se jakýmsi trendem ve vytápění. Pokud jste po tomto zařízení také zatoužili, ale nemáte statisíce nazbyt, můžete sáhnout po tepelném čerpadle vzduch-vzduch, které je tou nejlevnější variantou. Jeho nízká cena však nebude zadarmo. Přečtěte si vše o tomto tepelném čerpadle a sami posuďte, jestli je pro vás tou správnou volbou.


Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch funguje téměř totožně jako klimatizace
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Kateřina P. (se souhlasem)

Jak funguje tepelné čerpadlo vzduch-vzduch

Tepelné čerpadlo bere teplo z okolí, v tomto případě ze vzduchu, a následně ho s pomocí kompresoru na sekundárním výměníku převádí na vyšší teplotní hladinu použitelnou pro vytápění. Jinak řečeno, tepelné čerpadlo vzduch-vzduch odebere teplo z venkovního vzduchu a následně ohřívá vzduch uvnitř budovy. Není zde zapotřebí žádný topný systém, jelikož k ohřevu dochází přímo.

Klasické tepelné čerpadlo vzduch-vzduch je složeno ze dvou částí: vnější a vnitřní jednotky. Vnější se připevní například na zeď, zem nebo komín. Na ni je napojena jednotka vnitřní. Pokud jsou naproti sobě přes stěnu, je to poměrně jednoduché. Složitější je případ, kdy je vnější jednotka umístěna dále od místnosti, ve které je vnitřní jednotka. Více o fungování tepelných čerpadel si můžete přečíst v článku: Jak funguje tepelné čerpadlo? V nízkých teplotách často neobstojí.

Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch cena

Cena tepelného čerpadla závisí na volbě technologie. Obecně platí, že tepelná čerpadla vzduch-vzduch jsou ta nejlevnější. Jejich cena se pohybuje okolo 25–50 tisíc korun. Důvodem je, že tento typ tepelných čerpadel nevyžaduje větší stavební úpravy, jako je například zemní vrt. Na druhou stranu musíte očekávat nižší účinnost a chybí zde možnost ohřevu teplé užitkové vody. Více porobností o cenách tepelných čerpadel se dozvíte zde: Cena tepelného čerpadla: Návratnost neodpovídá tomu, co prodejci slibují

Na aktuální ceny tepelných čerpadel vzduch-vzduch se můžete podívat zde.

Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch účinnost

Při výběru tepelného čerpadla hraje kromě ceny hlavní roli jeho účinnost. S účinností tepelného čerpadla úzce souvisí topný faktor (COP neboli Coefficient of Performance). Ten je dán normou ČSN EN 14 511 a dá se lehce vypočítat:

výkon tepelného čerpadla / vložená elektrická energie spotřebovaná tepelným čerpadlem

S rostoucím topným faktorem roste také efektivita tepelného čerpadla a jeho provoz se stává levnějším. V praxi to znamená, že pokud bude mít tepelné čerpadlo faktor 3 a jsou mu dodány 2 kW, jeho výkon bude 6 kW.

Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch pracuje s různými topnými faktory v teplotách od –20 °C do 30 °C. U tohoto typu tepelného čerpadla je topný faktor velice proměnlivý a do velké míry závislý na venkovní teplotě. Při nízkých venkovních teplotách je topný faktor znatelně snížen a tepelnému čerpadlu klesá účinnost. U stejného tepelného čerpadla vzduch-vzduch tak jednou může být topný faktor 4 a jindy 2. Výrobci budou pravděpodobně uvádět nejvyšší možný faktor, proto mohou být výpočty nákladů a návratnosti zkreslené ve prospěch tepelných čerpadel. O účinnosti tepelných čerpadel čtěte více v článku: Účinnost tepelného čerpadla: Topný faktor je často nižší, než uvádí výrobci.

Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch výhody a nevýhody

Výhodou tepelného čerpadla vzduch-vzduch je především jeho cena, která je oproti jiným tepelným čerpadlům podstatně nižší. Navíc je u tohoto typu tepelného čerpadla velmi snadná instalace. Bonusem je funkce chlazení.

Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch má na druhou stranu ale také řadu nevýhod. Tento systém se nehodí do nemovitostí s velkým počtem menších místností. Další omezení je, že s ním nelze ohřívat vodu. Patrně největším minusem tepelných čerpadel je velký hluk při jejich provozu. Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch se navíc nehodí jako primární topný zdroj. Slouží jako doplněk ke kotli, přímotopným panelům nebo elektrickému podlahovému topení. Pokud byste si jej přesto zvolili jako primární zdroj tepla, je nutné mít i zdroj záložní. Navíc produkuje rychlé teplo, které také rychle opadne.

Tepelné čerpadlo dotace

Existují dotační programy, které vám zaplatí část ceny za tepelné čerpadlo. Je však nutné pořizovat tepelné čerpadlo jako náhradu za starší neekologický zdroj vytápění. Prostřednictvím dotačního programu Nová zelená úsporám je možné získat 140 000 Kč, kotlíková dotace nabízí dokonce až 180 000 Kč. Jak fungují dotační programy na tepelné čerpadlo, se dozvíte v článku: Dotace na tepelné čerpadlo: Vypadají lákavě, ale ve výsledku se prodraží.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Bungalov na klíč (63 m2) za dostupnou cenu je navržený přesně pro seniory

Rozdíl mezi tepelným čerpadlem vzduch-vzduch a klimatizací

Podobně jako tepelné čerpadlo vzduch-vzduch může mít i klimatizace jednu nebo více venkovních jednotek. Oba systémy tak fungují velmi podobně. Hlavní rozdíl mezi nimi spočívá v tom, že zatímco tepelné čerpadlo vzduch-vzduch je topným systémem, který nabízí jako benefit chlazení během léta, klimatizace funguje spíše opačně. Dá se však říct, že rozdíl mezi těmito systémy je často takřka neznatelný. Proto je třeba při koupi tepelného čerpadla vzduch-vzduch zvážit, zda nekupujete „předraženou klimatizaci“.

Vydáno dne:
19.03.2024

Photocredit: Kateřina P. (se souhlasem)

5

Problémy tepelných čerpadel, které prodejci záměrně nezmiňují

Tepelné čerpadlo si na českém trhu z ne zcela pochopitelných důvodů vybudovalo renomé systému, bez kterého se nový rodinný dům neobejde... Číst více →Srovnání tepelného čerpadla a uhlíkových fólií

V reakci na nedostatek informací o levnějších alternativách tepelných čerpadel jsme se rozhodli více zaměřit právě na toto téma... Číst více →Odmítnutí tepelného čerpadla se manželům vyplatilo. Dům vytápí úsporným kombinovaným systémem

O tepelném čerpadle manželé ani neuvažovali. Karel a Andrea v rozhovoru prozradili, jaké jsou jejich měsíční výdaje za vytápění kachlovými kamny a uhlíkovými topnými foliemi... Číst více →Češi volí nejčastěji 3 vytápěcí systémy. Srovnali jsme, který je nejvýhodnější

Energetické normy se zpřísnily, a mnoha domácnostem tak zkomplikovaly volbu vytápěcího systému do jejich rodinného domu. Které kombinace si Češi volí nejčastěji? V dnešním článku naleznete porovnání 10 různých kombinací... Číst více →Tepelné čerpadlo země-voda: Nejúčinnější systém, který Češi stále opomíjí

Ve stínu tepelného čerpadla vzduch-voda stojí mnohem zajímavější technologie. Tepelné čerpadlo země-voda má bezkonkurenční spolehlivost i účinnost... Číst více →Tepelné čerpadlo voda-voda: Spolehlivý systém vytápění, který může dosáhnout slibované účinnosti

Našli jste na své zahradě podzemní vodu? V tom případě se pod vašima nohama skrývá poklad. U tepelného čerpadla voda-voda se totiž každá kapka počítá... Číst více →S tepelným čerpadlem země-voda se majitelům povedlo dostat na 1000 Kč/měs.

Jednotka tepelného čerpadla nezaujímá příliš prostoru v technické místnosti, a navíc je její součástí i zásobník na vodu o objemu 169 litrů. V kombinaci s teplovodním podlahovým vytápěním je to trefa do černého... Číst více →