HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Je topení dřevem nebezpečné? Mnoho Čechů žije ve velkém omylu

Topení dřevem je neekologické, zdraví škodlivé, drahé a připraví Českou republiku o všechny lesy. Takhle mohou vypadat některé mýty, které panují ohledně využívání dřeva jako topiva. I přes tyto pomluvy však zůstává dřevo jedním z nejoblíbenějších způsobů vytápění. Přečtěte si, jak jsou na tom doopravdy naše zásoby dřeva a proč je topení v krbových kamnech bezpečnější než kdy dřív.


Topení v kamnech podléhá přísným bezpečnostním normám
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Jakub F. (se souhlasem)

Omyl č. 1: Vytápění dřevem je neekologické a nebezpečné

Často se objevuje tvrzení, že vytápění pomocí dřeva je neekologické a potenciálně nebezpečné, jelikož se během něho mohou uvolňovat škodlivé látky do ovzduší. Výrobci krbových kamen a vložek jsou si však těchto potenciálních rizik vědomi, a moderní technologie tak podléhají přísným normám. Normy pro kotle na dřevo jsou navrženy s cílem minimalizovat emise znečišťujících látek a zvyšovat účinnost vytápění.

Evropská unie má specifické směrnice a normy, které se vztahují na tyto kotle. Jedná se především o směrnici o ekodesignu (Energy-related Products Directive – ErP) a směrnici o označování energetické účinnosti (Energy Labelling Directive). Bez splnění norem není možné uvést výrobky na trh.

Topit dřevem se stále vyplatí. Krbová kamna ušetří téměř deset tisíc korun ročně

Omyl č. 2: Kotle vypouštějí mnoho emisí

Snaha o co největší bezpečnost při spalování dřeva se projevuje také v některých rozhodnutích či zákazech státu. Příkladem je zákaz kotlů 1. a 2. emisní třídy, jelikož jsou nejstarší, nejméně účinné a neekologické. Zákaz vytápět těmito kotly bude platný od 1. září 2024 a za jeho porušení hrozí pokuta až 50 tisíc korun.

Na konkrétní hodnoty pro zařazení kotlů do jednotlivých tříd se můžete podívat v galerii.

Kotle vyhovující 3. a vyšší emisní třídě si můžete prohlédnout zde.

Omyl č. 3: Dřevo má velkou uhlíkovou stopu

U spalování dřevní biomasy platí všeobecné pravidlo takzvané uhlíkové neutrality. To znamená, že při jejím spalování se uvolní stejné množství CO2, které dřevo absorbovalo během svého růstu. V ideálním případě by tak spalováním dřeva neměly být vyprodukovány žádné emise navíc. Teorie uhlíkové neutrality má však také řadu kritiků, kteří ji zpochybňují. Podle nich těžba a spalování dřeva vyprodukuje více CO2, než absorbuje strom při svém růstu. I v takovém případě je však uhlíková stopa nižší než u jiných zdrojů vytápění.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Zvýšit cenu pozemku až o milion korun lze pomocí jednoduché úpravy terénu

Omyl č. 4: V České republice není dostatek dřeva

Česká republika je dostatečně zalesněná – celá jedna třetina našeho území je porostlá lesem. V roce 2022 meziročně kleslo množství vytěženého dřeva na 25 milionů metrů krychlových. Naopak zalesňování a obnova lesů je na vzestupu. Zásoba dřeva v našich lesích tak rok od roku stoupá. Na konkrétní údaje se můžete podívat v galerii. Z celkového objemu ročně vytěžené dřevní biomasy se pro vytápění využije pouze cca 10 %. Navíc se jedná o dřevo horší kvality a z pohledu dřevozpracujícího průmyslu je tak odpadem, který se nehodí na nic jiného.

Omyl č. 5: EU vystupuje proti topení dřevem

Topení dřevem je podporováno Českou republikou i Evropskou unií. Je totiž v souladu s její politikou zaměřenou na obnovitelné zdroje energie a snižování emisí skleníkových plynů. Dřevo a biomasa jsou považovány za obnovitelné zdroje energie, jelikož stromy mohou být znovu vysazeny. To je v souladu s udržitelnými praktikami lesního hospodářství. Evropská unie podporuje využívání dřeva a biomasy nejrůznějšími programy a dotacemi. Příkladem je například kotlíková dotace.

Vydáno dne:
12.01.2024

Photocredit: Jakub F. (se souhlasem)

52

Krbová kamna na dřevo, peletky, biolíh nebo elektřinu?

Krbová kamna na dřevo, líh nebo elektřinu, jaké jsou mezi nimi rozdíly? Dozvíte se, jaké vlastnosti mají peletová kamna i jaké mají výhody a nevýhody. V článku rovněž najdete aktuální cenové srovnání všech druhů krbových kamen... Číst více →Palivové dřevo: Jaká je jeho výhřevnost a cena

Palivové dřevo na topení je stále vyhledávaným zdrojem pro vytápění objektů. Jak se spočítá jeho výhřevnost?.. Číst více →Kotel na dřevo: Kolik stojí a kdy se vyplatí?

Zvažujete do vašeho domu kotel na dřevo nebo uhlí? Kdy se kotle na dřevo vyplatí a jaké jsou aktuální ceny na trhu, zjistíte zde... Číst více →Akumulační krbová kamna na dřevo: Jak fungují a kdy se vám vyplatí?

Akumulační krbová kamna na dřevo méně protopí a nemusíte tak často přikládat. Jaké mají výhody a nevýhody a kde jsou vhodnější než přímotopy?.. Číst více →Je dřevo opravdu uhlíkově neutrálním palivem?

Spalování dřevní biomasy nemusí být nutně ku prospěchu životnímu prostředí. Koncept uhlíkově neutrálního zdroje energie má totiž silné mezery. Co říkají světoví odborníci?.. Číst více →Praktické tipy: Jak skladovat dřevo, aby správně hořelo?

Když vám zmokne dřevo do kamen, máte problém. Je to pravda, nebo ne? Odpovíme vám i na další otázky týkající se skladování dřeva... Číst více →Nenechte se oklamat prodejcem – palivové dřevo sypané vs. skládané

Je podíl čistého dřeva v sypaném a rovnaném metru dřeva zcela stejný? V čem je zásadní rozdíl? Přehled současných cen dřeva... Číst více →Zákaz kotlů a kamen na dřevo EU nechystá

Informace ohledně zákazu topení dřevem není pravdivá. Na základě původního článku jsme zpracovali shrnutí všech zavádějících informací... Číst více →Stát chce od roku 2025 zakázat prodej některých kotlů a kamen

Prodej kotlů a kamen na uhlí bude od roku 2025 zakázán. Domácnosti si už nové nepořídí. Stát bude rozdávat pokuty za porušení zákazu... Číst více →Zákaz kotlů na pevná paliva se blíží. Starý kotel přitom stále mají statisíce lidí, nových není dostatek

Některé kotle na pevná paliva budou od září 2024 zakázány. Za jejich provoz hrozí pokuta 50 tisíc korun... Číst více →