HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Stát chce od roku 2025 zakázat prodej některých kotlů a kamen

Je libo nový kotel, kamna či sporák? Od začátku roku 2025 s tím může být problém. Pokud topíte tuhými palivy, měli byste zpozornět. Spalovací zdroj, který využívá uhlí či jiná pevná fosilní paliva, už si pravděpodobně nepořídíte. Ministerstvo životního prostředí chystá novelu zákona, která zakáže prodej kotlů a kamen na uhlí. Případné obcházení zákazu bude stát pokutovat.


Nový kotel nebo kamna na uhlí si od roku 2025 nekoupíte
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Kiwiev (Wikipedia Commons) a © Dřevostavitel.cz

Kotel a kamna na uhlí už si jen tak nekoupíte

Součástí připravované novely zákona o ochraně ovzduší je kromě řady dalších návrhů také zákaz uvádět na trh nové spalovací zdroje na pevná fosilní paliva, a to od 1. 1. 2025. Zjednodušeně řečeno, od začátku roku 2025 již nebude legální dodávat na český trh kotle a kamna na uhlí. To se dotkne vlastníků všech kotlů, kamen nebo sporáků, které jsou určeny ke spalování uhlí a dalších pevných fosilních paliv. Podle Českého statistického úřadu využívá k vytápění uhlí, koks nebo uhelné brikety 5,4 % domácností. Znění novely zákona, kterou připravuje Ministerstvo životního prostředí, není ještě definitivní. Bude diskutováno s dalšími resorty, poté bude teprve předloženo k jednání vlády.

Nákup je zakázán, ale s používáním není problém

Návrh novely zákona však neznamená zákaz používání spalovacích zdrojů na pevná fosilní paliva. Lidé mohou topit v kotlích na uhlí i po skončení roku 2024. Zákaz se tedy nevztahuje na zdroje, které jsou již v současnosti v provozu. Nadále bude možné spalování uhlí a uhelných paliv ve stávajících kotlích, pokud odpovídají aktuálním zákonným požadavkům, například nebudou z 1. nebo 2. emisní třídy. Zákaz neplatí ani pro doprodej kotlů, které budou na trhu umístěny před 1. 1. 2025. Skladové zásoby tak prodejci budou moci doprodávat i po prvním lednu 2025. Aktuální ceny kotlů na uhlí si můžete prohlédnout zde.

Za porušení zákazu prodeje kotlů a kamen na uhlí budou padat pokuty

Toto opatření se netýká domácností topících uhlím, nýbrž prodejců, kteří dodávají kamna, kotle a sporáky na pevná fosilní paliva na trh. Tyto prodejce bude kontrolovat a případně pokutovat Česká obchodní inspekce. Zda je v domácnosti provozován zdroj na pevné fosilní palivo i po roce 2025, nikdo kontrolovat, a tedy ani pokutovat nebude. Legislativní zákaz se totiž netýká spalování uhlí, ale prodeje spalovacích zdrojů. Čeští výrobci mohou také nadále vyrábět kotle na uhelná paliva, která budou vyvážet do zahraničí.

A co se stane, pokud si někdo koupí kamna v zahraničí a bude dál topit uhlím? Takový postup nebude protizákonný, tudíž zde nehrozí žádná pokuta. Nicméně podle Ministerstva životního prostředí není z dlouhodobého hlediska taková investice příliš rozumná. Lze prý totiž očekávat, že uhlí bude nedostatkovým zbožím a jeho spalování nebude ekonomicky výhodné.

Na srovnání cen krbových kamen se můžete podívat zde.

Zákaz kotlů a kamen na dřevo EU nechystá

Zákazem uhlí k lepšímu životnímu prostředí

Postupně se s využitím uhlí na výrobu energie budou muset rozloučit nejen velké elektrárny a teplárny, ale také domácnosti. Ministerstvo životního prostředí očekává pokles konkurenceschopnosti uhlí na trhu a v návaznosti na to také pokles jeho těžby. Hrozí proto riziko, že lidé nebudou mít na topení dostatek paliva za únosnou cenu. Z pohledu ochrany životního prostředí je spalováním uhlí vypouštěna do ovzduší celá řada nebezpečných látek. Opatření tak reaguje na klimatické závazky České republiky. Zákaz prodeje kotlů na uhlí od roku 2025 je již druhým chystaným zákazem. Od 1. 9. 2024 bude zakázán také provoz kotlů na pevná paliva v objektech určených k bydlení. Jedná se o kotle, které nesplňují alespoň 3. třídu.

Reakce na zákaz kotlů a kamen na tuhá paliva od roku 2025

Na adresu novely zákona se sešlo celkem 500 připomínek. Ty zaslala některá ministerstva a oslovené organizace. Proti zákazu se vyslovily významné instituce, jako například Úřad vlády České republiky, dále Ministerstvo financí, Ministerstvo průmyslu a obchodu, Hospodářská komora a další. Hlavním důvodem je, že uhlí jako palivo pro vytápění využívá stále téměř 300 tisíc českých domácností. Další argument zní, že zákaz není v souladu s předpisy Evropské unie o volném pohybu zboží.

Zastánci návrhu tvrdí, že zákaz bude mít pozitivní vliv na státní rozpočet, jelikož se omezením spalování uhlí v domácnostech stát vyhne placení penále v řádech milionů eur za nadlimitní vypouštění emisí CO2. Spalování uhlí v českých domácnostech se však podílí na celkových emisích jen asi jedním procentem. To znamená, že i úplné ukončení spalování uhlí v domácnostech by se na celkových emisích téměř neprojevilo. Navíc by zákaz prodeje kotlů na uhlí donutil české výrobce prodávat v zahraničí, na čemž by státní rozpočet naopak tratil.

P.S. Chystáte se na veletrh FOR ARCH ve dnech 19. – 23.9.2023 v Praze Letňanech? Máme pro vás zdarma volnou vstupenku ke stažení zde.

Vydáno dne:
29.08.2023

Photocredit: Kiwiev (Wikipedia Commons) a © Dřevostavitel.cz

3

Kotel na dřevo: Kolik stojí a kdy se vyplatí?

Zvažujete do vašeho domu kotel na dřevo nebo uhlí? Kdy se kotle na dřevo vyplatí a jaké jsou aktuální ceny na trhu, zjistíte zde... Číst více →Automatické kotle se zásobníkem: Vyplatí se?

Automatické kotle se zásobníkem vytápí interiér efektivně a bez nutnosti časté obsluhy. Kotel si ze zásobníku sám přikládají topivo, zejména pelety, uhlí nebo štěpku... Číst více →Kondenzační plynové kotle pro domácnost: Jak vybrat ten správný?

Plynové kotle pro domácnost představují ekologický a ekonomický zdroj vytápění. Víte, že na kondenzační plynový kotel můžete získat dotace? V našem článku se například dozvíte, jak plynový kotel vybrat i jak je to s ohřevem vody... Číst více →Vyplatí se kotel na pelety? Prohlédněte si 3 typy kotlů, které vás nezklamou

Zapomeňte na vysoké náklady za palivo. Čtěte, jak kotel na pelety vybrat, a zjistěte, zda je toto moderní topení právě pro vás... Číst více →Elektrokotel: Vyplatí se? A jak vybrat ten nejlepší?

Elektrokotel představuje moderní způsob vytápění a vyplatí se hlavně v nízkoenergetických stavbách. Dozvíte se, jaké jsou náklady na vytápění elektrokotlem i specifikace elektrokotle na ústřední topení... Číst více →Škodí norský plyn plynovým kotlům? Zjistili jsme, jak je to doopravdy s poškozenými kotli

Zprávy o poškození plynových kotlů z důvodů změny ruského plynu za norský narůstají. Souhrn všech aktuálních informací včetně řešení přinášíme v tomto článku... Číst více →Zakáže skutečně Evropská unie kotle a kamna na dřevo?

Spalování palivového dřeva je extrémně emisní, tvdí zahraniční studie. Chystá se zákaz krbových kamen a kotlů na dřevo?.. Číst více →Zákaz kotlů a kamen na dřevo EU nechystá

Informace ohledně zákazu topení dřevem není pravdivá. Na základě původního článku jsme zpracovali shrnutí všech zavádějících informací... Číst více →Zákaz kotlů na pevná paliva se blíží. Starý kotel přitom stále mají statisíce lidí, nových není dostatek

Některé kotle na pevná paliva budou od září 2024 zakázány. Za jejich provoz hrozí pokuta 50 tisíc korun... Číst více →