HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Zákaz kotlů na pevná paliva se blíží. Starý kotel přitom stále mají statisíce lidí, nových není dostatek

Zbývá už jen pouhý rok na výměnu starého kotle na pevné palivo. Zdá se vám, že je ještě plno času? Možná ano, kdyby byl na trhu nových kotlů dostatek. Výrobci však nestíhají a na nová topná zařízení se čeká v některých případech až rok. Starý kotel má až čtvrt milionů domácností. Pokud ho uživatelé nestihnou do září 2024 vyměnit, stát bude jeho používání pokutovat.


Od září roku 2024 budou zakázány kotle na pevná paliva 1. a 2. emisní třídy
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: byronv2 (Flickr CC 2.0)

Zákaz kotlů na pevná paliva se blíží

V září příštího roku vejde v platnost zákaz kotlů na pevná paliva spadajících do 1. a 2. emisní třídy. Majitelé je budou muset nahradit modernějšími. Do boje s kotly 1. a 2. emisní třídy se pustilo Ministerstvo životního prostředí prostřednictvím novelizovaného zákona o ochraně ovzduší. Od 1. 9. 2024 bude zakázáno provozovat staré kotle v nemovitostech určených k bydlení. Zákaz v ostatních objektech je platný již od původního plánovaného data, tedy září 2022. Termín zákazu se neúprosně blíží a samotný výběr, dodání i instalace kotle nějakou dobu trvá. Proto se nevyplatí s výměnou otálet. V případě, že majitelé svůj kotel do stanoveného data nevymění, hrozí pokuta 50 tisíc korun. Hlavním důvodem zákazu je, že staré kotle již nesplňují emisní požadavky.

Stát chce od roku 2025 zakázat prodej některých kotlů a kamen

Emisní třídy kotlů na pevná paliva

Emise jsou škodlivé látky, které jsou do ovzduší uvolňovány přímo ze zdroje bez vzájemné alterace s vnějšími vlivy, jako je například UV záření. V případě znečišťování ovzduší se nejčastěji jedná o oxidy dusíku a síry. Emisní třída stanovuje, jaké množství škodlivých emisí kotel vypouští a jaká je efektivita jeho spalování. Celkem se rozlišuje pět emisních tříd. Hodnocení kotlů vychází z platné normy ČSN EN 3035:2012. Tato norma na základě měření množství emisí určuje zařazení kotle do příslušné třídy. Kotle 1. emisní třídy produkují nejvyšší množství emisí a zároveň dosahují nejnižší účinnosti. Naopak kotle 5. emisní třídy jsou ekologické. Za mimořádně neekologické jsou tak považovány kotle, které se řadí do 1. a 2. emisní třídy.

Jak zjistit emisní třídu kotle?

Třídu kotle lze obvykle vyčíst z výrobního štítku, který najdete na zadní straně kotle. V případě, že zde hledaná informace není, pročtěte si dokumentaci kotle. Pokud je váš kotel vyroben před rokem 2000, emisní třída se ještě neuváděla a provoz takového kotle musí být od září 2024 také ukončen.

Konkrétní hodnoty pro zařazení kotlů do jednotlivých emisních tříd si můžete prohlédnout v galerii.

Staré kotle budou zakázány, nové nejsou

Původně měl zákaz vejít v platnost již 1. 9. 2022. Byl však o dva roky odložen kvůli složité situaci v oblasti energetiky. Tehdejší ministryně životního prostředí Anna Hubáčková zdůvodnila dvouletý odklad zákazu jako snahu pomoci domácnostem v nelehké ekonomické i energetické situaci. Navíc se kvůli vývoji cen komodit na trhu vybírá tepelný zdroj velmi těžko. Původní termín zákazu byl zcela nereálný, jelikož se na dodání nového kotle čeká i rok. Odklad termínu dal sice lidem čas navíc, ani přesto to ale nevypadá, že by všichni majitelé stihli nevyhovující kotle do září 2024 vyměnit. Odložený termín tak pouze posouvá problém o dva roky.

Aktuální ceny kotlů na tuhá paliva si můžete srovnat zde.

Některé domácnosti na výměnu kotle i přes dotace nemají

Kotle 1. a 2. emisní třídy jsou stále ještě ve čtvrt milionu domácností, prodej nových kotlů se však nijak rapidně nezvyšuje. Může za to váhavý přístup uživatelů i nedostatek nových zařízení na trhu. Další problém je, že řada uživatelů si nový kotel i přes dotace nemůže dovolit. „Lidé začínají obracet každou korunu a ne každý má po ruce 200 tisíc na rekonstrukci kotelny. Je prakticky jisté, že dotační tituly nebudou stačit pro všechny. Navíc je vše nutné nejdříve zaplatit a o dotaci žádat zpětně,“ uvedl produktový manažer společnosti, která se zabývá prodejem otopné techniky. Většina uživatelů, která se již odhodlala k výměně, sahá při výběru kotle po stejném typu, jaký již používala, jen v povolené ekologičtější verzi.  

Na plynový kondenzační kotel už vám nepřispějí

Další často volenou variantou uživatelů byl plynový kondenzační kotel. V návaznosti na nejistotu týkající se dodávek ruského plynu, která začala panovat na jaře loňského roku, skončila podpora instalace těchto kotlů. Ministerstvo životního prostředí v kotlíkových dotacích i v programu Nová zelená úsporám dotace na plynový kondenzační kotel omezilo. Podpora byla u plynového kotle proplacena jen tehdy, pokud byla instalace již hotová nebo byla žádost podaná nejpozději do konce dubna 2022.

Aktuální ceny kondenzačních plynových kotlů si srovnejte zde.

P.S. Chystáte se na veletrh FOR ARCH ve dnech 19. – 23.9.2023 v Praze Letňanech? Máme pro vás zdarma volnou vstupenku ke stažení zde.

Vydáno dne:
03.09.2023

Photocredit: byronv2 (Flickr CC 2.0)

5

Kotel na dřevo: Kolik stojí a kdy se vyplatí?

Zvažujete do vašeho domu kotel na dřevo nebo uhlí? Kdy se kotle na dřevo vyplatí a jaké jsou aktuální ceny na trhu, zjistíte zde... Číst více →Automatické kotle se zásobníkem: Vyplatí se?

Automatické kotle se zásobníkem vytápí interiér efektivně a bez nutnosti časté obsluhy. Kotel si ze zásobníku sám přikládají topivo, zejména pelety, uhlí nebo štěpku... Číst více →Kondenzační plynové kotle pro domácnost: Jak vybrat ten správný?

Plynové kotle pro domácnost představují ekologický a ekonomický zdroj vytápění. Víte, že na kondenzační plynový kotel můžete získat dotace? V našem článku se například dozvíte, jak plynový kotel vybrat i jak je to s ohřevem vody... Číst více →Vyplatí se kotel na pelety? Prohlédněte si 3 typy kotlů, které vás nezklamou

Zapomeňte na vysoké náklady za palivo. Čtěte, jak kotel na pelety vybrat, a zjistěte, zda je toto moderní topení právě pro vás... Číst více →Škodí norský plyn plynovým kotlům? Zjistili jsme, jak je to doopravdy s poškozenými kotli

Zprávy o poškození plynových kotlů z důvodů změny ruského plynu za norský narůstají. Souhrn všech aktuálních informací včetně řešení přinášíme v tomto článku... Číst více →Zakáže skutečně Evropská unie kotle a kamna na dřevo?

Spalování palivového dřeva je extrémně emisní, tvdí zahraniční studie. Chystá se zákaz krbových kamen a kotlů na dřevo?.. Číst více →Zákaz kotlů a kamen na dřevo EU nechystá

Informace ohledně zákazu topení dřevem není pravdivá. Na základě původního článku jsme zpracovali shrnutí všech zavádějících informací... Číst více →Stát chce od roku 2025 zakázat prodej některých kotlů a kamen

Prodej kotlů a kamen na uhlí bude od roku 2025 zakázán. Domácnosti si už nové nepořídí. Stát bude rozdávat pokuty za porušení zákazu... Číst více →