HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Zákaz kotlů a kamen na dřevo EU nechystá

Informace ohledně zákazu spalování dřeva a biomasy ze strany EU, které se šíří po sociálních sítích, jsou nepravdivé. Jak jsme již podrobně popsali v nedávno publikovaném článku, jedná se o dezinformaci.


Fakenews ohledně zákazu spalování dřeva v kotlích a kamnech
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Shutterstock, Wikipedia CC

Evropská unie zákaz spalování dřeva a biomasy nechystá

Politika Evropské unie se nechystá omezit spalování dřeva a biomasy. V dlouhodobém záměru Bruselu je naopak podpora využívání biomasy jako energetického zdroje v průmyslovém odvětví a v domácnostech v podobě kamen a kotlů. Tento fakt dokládá i znatelný nárůst využití biomasy v průmyslovém odvětví v posledních 20 letech ve většině členských států, který je podporován hned několika dotačními programy.   

Fotogalerie:

i Foto: Shutterstock, Wikipedia CC, Shutterstock

Zavádějící interpretace výsledků zahraničních studií

Eskalace informací ohledně zákazu kvůli vysokým emisím při spalování dřeva byla pouhou mediální kachnou. Studie vědců z Velké Británie a Řecka ohledně škodlivosti spalování dřeva, o které se tyto články opíraly, měly zavádějící interpretace výsledků. Oba zmíněné výzkumy se soustředily na krby s otevřeným ohništěm a staré typy kamen, tudíž na diametrálně odlišná zařízení, než se běžně prodávají.

Přehled aktuálních cen vysoce účinných krbových kamen si můžete prohlédnout zde.

Emise ze spalování dřeva neohrožují Česko

Měření Českého hydrometeorologického ústavu dokládá, že v České republice se daří na 99,9 % území plnit emisní limity prachových částic PM2,5. Na vyšší koncentrace těchto emisí mají prokazatelně větší vliv odhořívací kotle na tuhá paliva (uhlí).

Bližší informace ke zmíněným bodům si můžete přečíst v původním článku:

Zakáže skutečně Evropská unie kotle a kamna na dřevo?

Vhled redaktora – evergreen zahnutých banánů

Krásným příkladem podobného charakteru je již mnoho let omílaný nesmysl „diktátu EU“ ohledně správného tvaru ovoce a zeleniny. Realita je taková, že tvar, který musí být dodržen, si do jisté doby diktovaly prodejní řetězce samy, avšak každý jinak. To působilo velké komplikace pěstitelům a mělo negativní dopad na koncovou cenu. Cílem EU bylo zavedení sjednocení pravidel, která jsou tak pro všechny obchodní řetězce stejná. A takových příkladů záměrně chybných interpretací podobného typu bychom našli více.  

P.S. Chystáte se na veletrh FOR ARCH ve dnech 19. – 23.9.2023 v Praze Letňanech? Máme pro vás zdarma volnou vstupenku ke stažení zde.

Vydáno dne:
30.05.2023

Photocredit: Shutterstock, Wikipedia CC

1

Krbová kamna, jak vybrat ta správná

Na co si při výběru krbových kamen dát pozor a jak se nespálit.. Číst více →Krbová kamna, nebo krbové vložky? Topíme dřevem

Přemýšlíte o tom, zda si budete topit nebo přitápět dřevem?.. Číst více →Kotel na dřevo: Kolik stojí a kdy se vyplatí?

Zvažujete do vašeho domu kotel na dřevo nebo uhlí? Kdy se kotle na dřevo vyplatí a jaké jsou aktuální ceny na trhu, zjistíte zde... Číst více →Automatické kotle se zásobníkem: Vyplatí se?

Automatické kotle se zásobníkem vytápí interiér efektivně a bez nutnosti časté obsluhy. Kotel si ze zásobníku sám přikládají topivo, zejména pelety, uhlí nebo štěpku... Číst více →Dotace na nový kotel? Stát vám dá až 127 500 Kč

Plánujete výměnu kotle? Od státu můžete získat dotaci až 127 500 Kč. Jaké jsou podmínky? A jak o kotlíkovou dotaci zažádat? Poradíme vám... Číst více →Vyplatí se kotel na pelety? Prohlédněte si 3 typy kotlů, které vás nezklamou

Zapomeňte na vysoké náklady za palivo. Čtěte, jak kotel na pelety vybrat, a zjistěte, zda je toto moderní topení právě pro vás... Číst více →Britové doplácí na kouřící kamna. Hrozí jim i zákaz topení dřevem!

Britové fandí topení dřevem, ale zdá se, že trochu pozapomněli, jak se to správně dělá. A co vy, topíte také mokrým dřevem?.. Číst více →Jak správně topit v krbových kamnech a krbech

Topení v krbu či kamnech není jen způsob, jakým doma vykouzlit romantickou atmosféru, ale i příjemné teplo. Víte ale, jak správně topit?.. Číst více →Topení v energetické krizi – odborné srovnání ceny za 1 kWh kamny, elektřinou a plynem

Jak je to s topením dřevem v energetické krizi? V článku naleznete srovnání cen za 1 kWh vytápění kamny, elektřinou, plynem a ilustrační příklad výpočtu ceny 1 kWh energie... Číst více →Zakáže skutečně Evropská unie kotle a kamna na dřevo?

Spalování palivového dřeva je extrémně emisní, tvdí zahraniční studie. Chystá se zákaz krbových kamen a kotlů na dřevo?.. Číst více →