HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Trendy ve stínění: Smart žaluzie, japonské stěny i umělecké dílo

Zatáhnout záclonu a navečer přes ni závěs, to už dávno neplatí. Okna vašeho dřevěného domu si rozhodně zaslouží větší pozornost. Jaké trendy se v současnosti objevují ve stínících prvcích? Především se stále více využívá moderních smart technologií a nezapomíná se na originální design.


Obliba japonských stěn roste. Mohou účinně odstínit i větší plochy.
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Shutterstock

Rolety den a noc – záclona a závěs v jednom

V interiérovém stínění zažívají velkou oblibu rolety den a noc. Na speciální látce se střídají dva vodorovné pruhy, průhledný a plný. Na sobě jsou umístěny dvě vrstvy látky. Vzájemným posunováním vrstev vzniká více nebo méně průsvitná látka. Průsvitnější varianta se využívá ve dne, méně průsvitná v noci. Jde o záclonu a závěs v jednom. Rolety den a noc se dají pořídit v různých barevných variantách i druzích a gramážích látek. Krásně je tak sladíte s interiérem.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Shutterstock, Blinds 2go, Blinds4you, Marissa Perez

Evergreen zvaný římské rolety

Nesmírně populárními se v posledních letech staly římské rolety. I když název rolety je trochu zavádějící, protože se nerolují, nýbrž  skládají. Jejich obrovskou výhodou je široká škála látek, z nichž mohou být vyrobeny. Jsou i různobarevné, s potiskem, zatemňující, průhledné i průsvitné. Můžete je využít i na zastínění velkých ploch (prosklená stěna na terasu apod.). V „kurzu“ jsou i skládací látkové plisé žaluzie a japonské stěny vhodné k odstínění větších prostor nebo jako dělicí příčky v místnosti. Inspirujte se různými typy stínění v naší fotogalerii.

Design a nové materiály na prvním místě

V interiérovém stínění zůstává v popředí design. Objevují se vzory na zakázku: na roletě můžete mít zobrazeno i umělecké dílo nebo svoji fotografii. Je tu i tlak na vývoj nových materiálů. Jde hlavně o vyšší energetické úspory, což platí o nových tvarech a materiálech pro interiérové žaluzie. Interiérové stínění je ale spíše otázkou designu, protože sice odstíní světlo, ale průniku tepla do bytových prostor nezabrání. 

Venkovní rolety a venkovní žaluzie

V posledních letech stoupá zájem o exteriérová řešení: venkovní žaluzie a venkovní rolety vybavené dálkovým ovládáním. Mají čidla, která reagují na slunce a povětrnostní podmínky, dají se ovládat přes chytrý telefon, takže jde o smart technologii. Díky nim se snižují náklady na vytápění a chlazení domu. Podle názoru odborníků umí venkovní žaluzie či rolety snížit teplotu v místnosti až o 10 °C. V porovnání s vnitřními žaluziemi zadrží venkovní stínící technika až 9394 % tepelné energie a odstíní 80 % slunečního záření. Venkovní žaluzie jsou až 10krát účinnější než žaluzie vnitřní. Předokenní rolety zase nabízejí výborné izolační vlastnosti v zimě (vzduchový polštář mezi nimi a oknem).

Mohlo by vás zajímat: 4 způsoby, jak zvolit předokenní rolety nebo předokenní žaluzie

Vývoj nahrává venkovním variantám stínění

Vítězí vnitřní nebo vnější stínění oken? Jednoznačně vnější. V roce 2017 dosáhl podíl venkovních žaluzií podle Svazu podnikatelů ve stínící technice skoro 49,2 %, v roce 2018 měla být tato hranice překročena. Přitom ještě před sedmi lety vítězilo stínění interiérové (v roce 2011 mělo podíl téměř 57 %, k výraznému poklesu na 43 % ale došlo v roce 2014). Lidé pochopili, že účinné exteriérové stínění přináší úspory energie a oblíbili si především venkovní žaluzie.

Žaluzie součástí inteligentní domácnosti

Tento trend dokazuje i studie IVRSA (Nezávislá průmyslová asociace stínící techniky se sídlem v německé Fuldě). Tvrdí, že automatizovaná stínící technika, která je součástí budovy, snižuje nároky na vytápění v zimě a v létě se budova nepřehřívá. Trendem budoucnosti se proto stává chytrá automatizovaná venkovní stínící technika, která se s vytápěním, větráním a osvětlením propojí do inteligentní domácnosti. Tak budou všechny prvky pracovat společně na energetických úsporách, nikoli proti sobě. Interiérové stínění se pak stane jenom estetickým doplňkem.

Mohlo by vás zajímat: Bydlete chytře a nechte svá okna vydělávat!


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
13.02.2019

Photocredit: Shutterstock

0

Vnější zastínění 2. díl – Jak stínit dům zvenku? Předokenní žaluzie, rolety a stromy

Jaké výhody mají předokenní žaluzie, venkovní rolety a stromy? Zajímavé realizace vnějších rolet a žaluzií pak najdete ve fotogalerii.

Rolety do oken: Klasika, která zažívá renesanci

Rolety lze dělit podle materiálů, způsobu stínění a toho, jak se montují. Prohlédněte si je ve fotogalerii.

Venkovní žaluzie na okna regulují světlo i teplo

Venkovní žaluzie na okna jsou dnes velkým trendem. Jaké mají tyto žaluzie

Žaluzie do plastových oken: Levné a jednoduché řešení

Pořídili jste si nová plastová okna a hledáte způsob, zastínění? Více o žaluziích pro plastová okna najdete v článku, konkrétní realizace pak ve fotogalerii.

Ložnice: Inspirace a fotogalerie pro moderní ložnice

Hledáte inspiraci pro zařízení vaší ložnice? Jaké použít barvy

Venkovní markýza na balkon i terasu chrání soukromí a šetří náklady

Chcete trávit více žasu na terase nebo balkonu? Venkovní markýza je řešení.

Okna s rekuperací: Jaké má inteligentní větrání v oknech výhody?

Okna s rekuperací mohou vyřešit řadu problémů nejen u nově zateplených budov. Jak okna s integrovanou výměnou vzduchu fungují, zjistíte zde.

Jak se žilo v japonské dřevostavbě za dávných dob

Jak se liší tradiční japonský dům od toho středoevropského? Pokud jste zvědaví, v tomto článku pro vás máme odpověď.

Úplně jiná dřevostavba: Větrání s rekuperací, přitápěním a chlazením

Přečtěte si o účinné rekuperaci, která v létě chladí díky záření noční oblohy a v zimě přitápí díky sluncem rozehřáté střeše a fasádě.

První chytrá skříň na světě, která vás i oblékne – vyrobil ji brněnský student

První chytrá skříň na světě vám pomůže se vhodně obléknout a nic důležitého doma nezapomenout. V budoucnu vám dokonce bude umět nakoupit nové oblečení do šatníku. Představujeme chytrou skříň Oloo.