HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

První chytrá skříň na světě, která vás i oblékne – vyrobil ji brněnský student

Chytrých zařízení kolem sebe máme už mnoho. Existují chytré telefony, televize, auta, spotřebiče, batohy, nikdo ale ještě neslyšel o chytrém nábytku. Do této neprobádané oblasti se pustil jeden šikovný brněnský student, který navrhl první chytrou skříň na světě – Oloo. Co všechno dovede a jak vám usnadní život?


Chytrá skříň
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Zdena Popovská (se souhlasem)

Autoři převratné myšlenky

Chytrou skříň Oloo navrhl a vyrobil student designu nábytku na Mendelově univerzitě, Bc. Martin Coufal, ve spolupráci se studentem informačních technologií z VUT v Brně, Bc. Jiřím Hábou, který naprogramoval chytrý software. Vznikl tak nevšední kus nábytku propojující tradiční zpracování dřeva a moderní technologie. Prohlédněte si ho v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Zdena Popovská (se souhlasem), David Korsa, Jan Prokopius, značka Youngprimitive (Brno Design Days 2020)

Hlavní myšlenka první chytré skříně na světě

Hlavní myšlenkou pro navržení bylo vytvoření vizuálně jednoduchého kusu nábytku z masivního dřeva, který bude dominantou v místnosti a navrátí slávu původním řemeslům. Zároveň bylo záměrem návrhu do skříně zakomponovat moderní technologie a udělat z ní nevšední kus nábytku, jenž odráží současné potřeby nás všech. Skříň disponuje hlasovým ovládáním a s majitelem komunikuje pomocí grafického zobrazení na displeji za zrcadlem. Je tak pravděpodobně jednou z prvních chytrých skříní na světě.

Netradiční inspirace pro tvar skříně

Důležitou inspirací při navrhování skříně byl tvar pinzety na vysunutí slotu SIM karty. Jeho jedinečný, jednoduchý a funkční vzhled se stal velkou inspirací pro výsledný návrh. Tento velmi důležitý, avšak opomíjený komponent, je potřeba při každém zprovoznění moderního mobilního zařízení, a tak nemohl chybět ani u návrhu Oloo.

Tradiční technika výroby

Technika inspirovaná výrobou dubových sudů

Vzhled skříně byl navržen, aby co nejvíce vynikla přirozená podoba dřeva. Proto byla zvolena finální olejová úprava, díky které vynikne přirozená textura dřeva. Vzhled a výroba oblouků je inspirována starou technikou výroby dubových sudů, kdy se jednotlivé desky pod úhlem seřezaly a připevnily k sobě. 

Bezúchytkový design

Police přechází plynule na korpus těla díky napojení z masivního kusu dubu. Skříň je pak osazena dveřmi s půlkruhovým frézováním po obvodu, aby se předešlo možným úrazům, které vystouplé úchytky a madla často způsobují.

Zrcadlo se zabudovaným displejem

Dominantou je polopropustné zrcadlo na přední straně dveří se zabudovaným displejem. Všechny zmíněné aspekty přidávají chytré skříni Oloo na charakteristickém vzhledu, který se hodí zejména do moderně zařízených bytů nebo domů.

Propojení chytré domácnosti

Díky možnosti propojení několika chytrých zařízení navzájem, můžeme pomocí skříně Oloo ovládat celý dům či byt tak, jako je tomu u chytrých domácností. Ovládání není dotykové, jak se může zdát, ale pomocí hlasového asistenta, který je například i v mobilních telefonech. Výhodou tohoto bezdotykového ovládání je zamezení vzniku nevzhledných, mastných šmouh na zrcadle.

Tichý a chytrý pomocník

Aktuálně existuje nepřeberné množství možností, jak chytré technologie využít, avšak většina z takových zařízení mnohdy vydává nepříjemné zvuky. Oloo se odlišuje právě svojí mlčenlivostí a stává se tichým domácím společníkem.

Zrcadlo zrcadlo, řekni mi, … co si mám dnes vzít na sebe?

V současném světě plném technologických vymožeností a chytrých zařízení je tato skříň další možností, jak zjednodušit a zlepšit svůj každodenní život. Chytrá skříň Oloo je osazena mikropočítačem a obrazovkou, díky čemuž nám může říct, jaké je počasí, a na základě toho nám navrhne, co bychom si měli obléci. Nebo nám připomene vše, co si nemáme zapomenout s sebou vzít (např. deštník či sluneční brýle).

V budoucnu nás skříň rovnou i oblékne či nám nakoupí nové kousky do šatníku

Použité technologie by v budoucnu mohly umožnit využít celou zrcadlovou plochu v kombinaci se zabudovanou kamerou skenující uživatelovu postavu k zobrazení, jak by na vás vypadaly vaše oblíbené šaty, aniž by bylo potřeba si je oblékat. Případně by bylo možné přímo na vás ukázat i nové oblečení, které ani nemáte ve svém šatníku s možností okamžité koupě. Skříň tedy nabízí nepřeberné množství využití, a tak záleží už jen na fantazii uživatele.

Chytrá skříň Oloo získala ocenění i v mezinárodní soutěži Cena prof. Jindřicha Halabaly. V současné době je také nominovaná na Národní cenu za studentský design. Držíme palce a gratulujeme!

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
01.09.2021

Photocredit: Zdena Popovská (se souhlasem)

2

Video: Chytrý trojsměrný spoj Kawai Tsugite

Už jste někdy viděli trojsměrný spoj? Ve videu se ho naučíte dokonce vyrobit!

Video: Nevšední skříňka s nápaditým designem vějíře

Jste fanoušky chytrého a netradičního nábytku? Podívejte se, jak vypadá skříňka inspirovaná papírovým vějířem.

Chytrá zahrada už není sci-fi, ale realita

Mít zahradu, která se sama zalévá a hnojí, a trávník se sám seká, je snem každého zahradníka. S chytrými technologiemi to zvládnete i vy. Povíme si, jak.

Trendy ve stínění: Smart žaluzie, japonské stěny i umělecké dílo

Jaké trendy jsou nyní „in“ ve stínění oken? Dnes letí hlavně smart ovládání a interiérové designérské lahůdky. Prohlédněte si nejoblíbenější typy stínění v našem článku.

Chytrá dřevěná fasáda, která dokonale ochrání domek na venkově

Fasáda nemusí být jen vizitkou a ozdobou domu. Tato fasáda z Portugalska vytváří i ochranný plášť, který propojuje celé stavení. Prohlédněte si ji.

Když se splní sen: Studentka pro svoji obec navrhla zastávku, která se úspěšně zrealizovala

Brněnská studentka navrhla autobusovou zastávku, kterou v její rodné vesnici následně i zrealizovali. Jak se lišil její návrh od finální realizace a co na novou zastávku říkají spoluobčané?

Když studenti mění svět: Dva kamarádi navrhli stavbu, která pomáhá rozvoji dřevostaveb

Rozhovor s autory vítězného návrhu polyfunkční dřevostavby o využití dřeva ve městě možná změní váš pohled na budoucnost našich měst.

Mladá rodina si zařídila bydlení s chytrou zdí, čtyřmetrovým stolem a obrovskou chodbou

Mladá rodina si nechala navrhnout praktické a moderní bydlení. Podívejte se, jaké vychytávky má jejich domácnost.

17letý student Radek si vlastníma rukama staví tiny house na kolečkách a plní si tak svůj dětský sen

Jak si svépomocí postavit tiny house? Přečtěte si příběh Radka, který si v 16 letech začal stavět svůj malý domek na kolečkách.