HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Unikátní dřevěné sídlo vlády v Kanadě – pochází z dílny českých architektů

Unikátní stavba z dílny českých architektů Tsleil-Waututh Community Centre je nové sídlo vlády malého národa Tsleil-Waututh v Severním Vancouveru. Celodřevěná realizace sídla vlády unikátně ztělesňuje hodnoty kulturního dědictví a životní existence tohoto národa. Díky svému jedinečnému designu a použití recyklovatelných materiálů je budova nejen pýchou tamní společnosti, ale i objektem šetrným k životnímu prostředí.


Tsleil-Waututh Community Centre
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Nadace dřevo pro život

Inspirace příběhem národa

Národ Tsleil-Waututh, ve volném překladu „lidé zrození z moře“, na tomto území žije přes 10 000 let. Během této doby se národ obohatil nejen uměním, filozofií a sociálním řádem, ale také stavební technologií využívající dřevo z přímořských lesů Pacifického oceánu. Hodnoty tohoto důležitého kulturního dědictví jsou ztělesněny v celodřevěné realizaci jejich nového sídla vlády spojeného s kulturními, společenskými a zdravotními programy. Prohlédněte si jejich oslnivé dřevěné sídlo vlády, které pochází z dílny českých architektů, v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Nadace dřevo pro život

Stavba s duší 

Stavba se nachází nad mořskou zátokou, s čímž esteticky koresponduje její vlnitá střecha inspirovaná přílivem Sališského moře rozlévajícího se nedaleko od budovy. Architektura stavby artikuluje historii, kulturní i přírodní dědictví a životní filozofii národa Tsleil-Waututh, který se na samotném řešení stavby podílel. Jejich víra v poctivé, otevřené jednání a vládnutí je zdůrazněna otevřeností a průhledností všech prostor včetně kanceláří, propojení s mořem zde reprezentují vlnité stropy interiérů připomínající vlny mořské hladiny s pronikajícími paprsky světla. Symbolickou vzpomínkou na tradiční historické konstrukce Tsleil-Waututh jsou čtyři kulaté cedrové sloupy a trámy, které definují „Government Chamber" sloužící jako hlavní prostor pro setkávání.

Architektonické řešení postavené na udržitelnosti

V rámci stavby je využito strukturálních a estetických kvalit přírodního dřeva – například cedrových a jedlových kulatin pocházejících z národních území a začleněných do celé konstrukce budovy. Skeletová konstrukce laminovaných sloupů a trámů umožňuje maximální prosklení budovy s minimálním zavětrováním strategicky umístěných zdí. Jak můžete vidět ve fotogalerii, díky prosklení je možné kochat se okolní přírodou přímo od pracovního stolu. Využitím denního světla procházejícího skrz prosklené stěny budovy je spolu s integrovanými soumrakovými spínači s fotočlánky možné minimalizovat svícení a šetřit tak elektřinou.

Zelené střechy a koberce z recyklovaných rybářských sítí

Ploché střechy zakryté CLT panely jsou porostlé směsí místních rostlin, které nevyžadují údržbu, a navíc pomáhají regulovat vnitřní teplotu, snížit potřebu energie, zvýšit drenážní kapacitu a podpořit začlenění do přírody. Podlahy jsou stejně jako rovné střechy zakryty CLT panely, a i zde nalezneme určitou výjimečnost – koberce pokrývající značnou část podlah jsou vyrobené z recyklovaných rybářských sítí. V rámci reflektování hodnot udržitelnosti bylo při stavbě hojně využito právě lokálního dřeva a přírodních materiálů.

Vize do budoucna

V současnosti je Tsleil-Waututh Community Centre sídlem tamější vlády, její administrativy, financí, lidských zdrojů, komunitního zdravotního střediska a dalších. Stavba je mezi členy komunity velmi populární. Oceňují především to, jak dokonale reflektuje historii, kulturu a hodnoty národa Tsleil-Waututh. Jedná se nicméně pouze o první fázi realizace. Dle plánů by mělo, v kontextu rozrůstání komunity a budování infrastruktury, postupem času dojít k výstavbě celého campusu, který se stane místem pro bydlení a rozvoj komunity.

Zajímavost: Stavba se svým unikátním architektonickým řešením soutěžila v anketě Dřevěná stavba roku 2020 v kategorii Moderní dřevostavby – realizace. 

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
22.06.2020

Photocredit: Nadace dřevo pro život

0

Olympijský ovál ve Vancouveru 1. díl – Koncepce a požadavky

Olympidáda je dávno za námi, ale dřevo-stavitelský klenot zůstal

Kanadská krbová kamna: Výhody, nevýhody, výrobci

Jaké jsou výhody a nevýhody krbových kamen? Dozvíte se zde.

Vymazlený kanadský srub, který musíte vidět

Stylový horský srub, který je vymazlený do posledního detailu. Tato fotogalerie vás vtáhne do pravé romantiky kanadského srubu.

Škola Fujian – dřevěný most mezi minulostí a budoucností

Škola v čínské provincii Fujian tvoří dřevěný most mezi minulostí a budoucností.

Dřevěné komunitní centrum v Bangkoku hraje basketbal i divadlo

Jak v přelidněném městě vyřešit problém nedostatku prostoru? Postavte tam dřevostavbu. Více ve fotogalerii.

Video: La Luge je moderní odpočinková chata v kanadských horách

Ze sjezdovky rovnou do vířivky! Dovedete si představit lepší místo pro zimní dovolenou?

Pohádkový dům u kanadského jezera – co skrývá jeho šestnáct místností?

Fasáda je víc než doplněk stavby. Dřevěné obložení zcela změnilo vyznění projektu rodinného domu a učinilo z něj součást severské divočiny.

Japonská terasa, která vrací lidem kontakt s přírodou i místní komunitou

Moderní vesnice v Japonsku plné betonu a asfaltu lichotí autům, ale pro lidi k životu moc nejsou. Dřevěná terasa z dnešního článku však obyvatelům část životního prostoru vrací. Podívejte se na tento japonský fenomén.

Moderní vesnice vysoko v horách – třicet cedrových domů s dokonalým výhledem

Představujeme vám moderní dřevěnou vesnici vysoko v horách. Není to další ski-resort u sjezdovky. Bydlí tu lidé, kteří si krásných a nedotčených hor opravdu váží. Navštivte je s námi a prohlédněte si jejich luxusní výhled.

Přístavba rodinného domu s dílnou a dvougaráží doslova visí nad útesem

Zajímavá stavba ve stylu stodoly slouží jako umělecký ateliér a dílna. Podívejte se, jak si architekti poradili s netradičním umístěním.