HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Veselé Velikonoce – 60+ inspirace na velikonoční výzdobu, vajíčka a dekorace

Doba velikonoční přichází v období, kdy je jaro v plném rozkvětu. Pupeny pučí a kolem nás vykvétají krásné jarní květy. V našich domácnostech se začínají objevovat vyfouknutá vajíčka a zásoby mouky na pečení. A pánové se na vycházkách poohlíží po vrbovém proutí na velikonoční pomlázku. Připravili jsme si pro vás zásobu velikonočních nápadů na velikonoční dekorace a zdobení vajíček pro vaši inspiraci. Kreativitě a chuti tvořit se meze nekladou!


velikonoční dekorace inspirace
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Susanne Nilsson (Flickr CC 2.0)

Kdy jsou Velikonoce?

Velikonoce jsou svátkem, který oslavuje vzkříšení Ježíše Krista a podtrhuje jaro. Víte, jak zjistíme datum, kdy jsou Velikonoce? Podle našeho kalendáře připadá velikonoční neděle (Květná neděle) na první neděli po prvním jarním úplňku (který nastává po jarní rovnodennosti). A jak se na Velikonoce připravit? Prohlédněte si spoustu nádherné jarní inspirace na velikonoční dekorace v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Susanne Nilsson (Flickr CC 2.0), Marta Rosińska, SunnySideUpStudio

Velikonoční vajíčka tradiční i moderní – 4 způsoby barvení 

1. Velikonoční vajíčka barvená v cibulových slupkách:

 • plné neuvařené vajíčko poklademe lístky či květy a vše zabalíme do silonové ponožky,
 • vajíčka opatrně vkládáme do vařícího předem připraveného vývaru z cibulových slupek, který je trochu osolený,
 • vaříme 10 minut a mezi tím vajíčka otáčíme a hlídáme, aby se nedotýkala, aby nám na nich nevznikly skvrny,
 • po dovaření, necháme velikonoční vajíčka ve vodě do druhého dne, aby chytla dobře barvu,
 • ráno opatrně sundáme punčochu a lístky s květy, aby se barva nerozmazala,
 • necháme uschnout,
 • hotová velikonoční vajíčka potřeme slaninou, aby se krásně leskla.

2. Velikonoční gravírování:

 • vyfouklé vejce obarvíme anilinovou barvou a poté na něm pilníkem, ostrým šídlem nebo nožíkem se špičkou vytváříme vzory, které mohou vypadat jako výšivka.

3. Velikonoční vosková batika na vajíčka:

 • za pomocí špendlíkové hlavičky malujeme na odmaštěné vajíčko různé vzory včelím voskem z hořící svíčky,
 • namalované vajíčko voskem ponoříme do studené vody a zaschlý vosk následně odstraníme.

4. Velikonoční vajíčka barvená voskovkami, tzv. obtiskování:

 • konec voskovky natavujeme nad plamenem svíčky,
 • na vyfouklé, nebo uvařené vajíčko obtiskujeme natavenou špičku voskovky (která po roztavení není špičkou),
 • vytváříme vystouplá kolečka různých barev,
 • jednoduché a pro především pro děti zábavné, asistence dospělého je však, vzhledem k ohni, nutná.

Velikonoční věnec na stůl

Každá hospodyňka má ráda, když je na stole ve váze květina. Ne jinak tomu je o Velikonocích, kdy se na stole objevují velikonoční dekorace. Pokud nejste zastánci klasických květin, potom vás potěší možnost inspirace ve fotogalerii, kde najdete originální velikonoční obrázky věnců na stůl. Malé i velké, tvořeny živými květy nebo velikonoční věnce ze skořápek či z proutí. Parádu udělají i narcisky, tulipány nebo hyacinty zasazené do originální nádoby s velikonočními vajíčky a doplňky.

Velikonoční věnec na dveře

Velikonoční věnce na dveře jsou specifické tím, že musí být dobře přidělané a nemělo by na nich být nic visacího nebo křehkého (třeba vyfouklá velikonoční vajíčka a kraslice). Věnec na dveře by měl být takový, aby každému návštěvníkovi zvedl náladu a zahřál ho u srdce. Připomněl mu, že přišlo jaro a s ním i veselé Velikonoce! Můžete ho vyzdobit větvičkami a jarními květy, kočičkami, zajíčky či dřevěnými ozdobami.

Pečený věnec na stůl jako velikonoční dekorace – recept

Kromě přírodních a umělých věnců na stůl se můžeme setkat s pečenými dekoracemi. Základem pečeného věnce je většinou umotaný cop, který nazdobíme. Avšak není to podmínkou. Velikonoční věnce mohou být z perníku nebo z kynutého těsta, také se často tvoří z vizovického těsta, tedy nejedlé. Z těsta se dá tvarovat i velikonoční zajíček, kuřátka a velikonoční beránek. Beránek k Velikonocům neodmyslitelně patří a zdobí velikonoční stůl mnoha domácností.

Velikonoční dekorace před vchod, na terase a na balkóně

Nejenom, že můžeme přivítat návštěvu velikonoční dekorací na vchodových dveřích, ale velmi často vidíme, že si lidé rádi zdobí i předzahrádky a místo před vchodem, na terase a na schodech. V takovém případě volí větší, vysoké nádoby, květináče, zátiší, ve kterém sedí velikonoční zajíček, kuřátka, trčí z něj větve s velikonočními vajíčky a mnoho mašlí. Výjimku netvoří ani starší věci, které již nepoužíváme pro jejich původní účel, například holínky, rám kola, rám obrazu, starší židle, džbány a mísy. Z takových věcí lze vytvořit vkusnou velikonoční dekoraci, kterou stylově naaranžujeme a nazdobíme. V tomto směru je nepřeberné množství skvělých nápadů najdete v naší fotogalerii. Věříme, že zde najdete inspiraci, která vám udělá radost, a budete ji moci využít.

Velikonoční tradice a pletení pomlázky

Nezapomínejme, že Velikonoce jsou také obdobím mnoha velikonočních tradic. Kromě zmiňovaného barvení velikonočních vajíček a pečení velikonočních beránků je to i pletení velikonoční pomlázky a koledování, polévání vodou, řehtačky, vysévání obilí a mnoho dalšího. Inspirujte se v našem článku, jak se plete originální velikonoční pomlázka z osmi proutků.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
26.03.2022

Photocredit: Susanne Nilsson (Flickr CC 2.0)

2

Připravte zahradu na jaro v šesti krocích

Chcete mít krásnou a zdravou zahradu po celý rok? Nepodceňte jarní přípravu a pusťte se včas do práce. Náš článek vám poradí, jak na to.

Dekorace, která je ve světě populární: DIY florárium. Přinášíme návod krok za krokem.

Seznamte se s floráriem – originálním způsobem, jak pěstovat mech či masožravky. Inspirujte se v článku a jedno si s námi rovnou vyrobte!

Velikonoční pomlázka: Návod na pletení pomlázky z osmi proutků

Pomlázka, tatar, korbáč, šmigrus, namrskut, pamihod, žíla... To jsou jen některé z názvů jednoho z nejznámějších symbolů Velikonoc. Zjistěte s námi, jak uplést pomlázku.

Podzimní DIY inspirace – zkrášlete si svůj domov vlastnoručně vyrobenými dekoracemi

Podzim. Ve všech jeho barvách, se všemi možnostmi, v celé své kráse. Pusťte se svépomocí do podzimní výzdoby... Máme pro vás spousty inspirace!

Karanténa aneb Jak využít čas a zkrášlit si domácnost svépomocí

Trávíte čas v karanténě či izolaci? Chcete si psychicky odpočnout? Ponořte se do kreativního světa a vytvořte něco nového ze starého. Přečtěte si jak na to.

Originální nápady a DIY vychytávky na zahradu

Dejte šanci starým nepoužívaným věcem a vytvořte si hravě a svépomocí nové dekorace i užitečné věci na vaši zahradu. Přinášíme vám více než 40 skvělých nápadů.

Zahradní okrasná studna jako kouzelná dekorace vaší zahrady

Okrasná studna dodá vaší zahradě pohádkovou atmosféru. Vyrobit si ji můžete i sami. Jak může taková dekorace vypadat, si prohlédněte v naší galerii.

Jarní dekorace na stůl, dveře i okna – více jak 50 nápadů a inspirací nejen na venkovní výzdobu

Jaro je v plném proudu a vy stále váháte nad volbou jarní dekorace? Inspirace, jak si vyrobit jarní dekoraci na stůl nebo na dveře, je tady!