HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Velikonoční pomlázka: Návod na pletení pomlázky z osmi proutků

Tatar, korbáč, šmigrus, namrskut, pamihod, žíla… Nebo asi nejznáměji – pomlázka. To jsou jen některé z bezpočtu názvů jednoho z nejznámějších symbolů Velikonoc, který má své kořeny pravděpodobně už v dobách slovanských. V tomto článku vám přinášíme přehledný návod na pletení pomlázky.


Návod na pletení pomlázky
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Hana Svobodová

Návod na pletení pomlázky

Velikonoční pomlázka se dá v dnešní době pořídit třeba i v supermarketu, ale dříve bývalo téměř věcí cti, aby si každý mládenec upletl sám svou pomlázku. Chtěli byste také zjistit, jak se plete pomlázka, a uplést si ji letos sami? Existuje mnoho různých způsobů, jednoduchých i složitějších. My vám přinášíme návod na pletení velikonoční pomlázky z osmi proutků. Díky našemu podrobnému návodu si tak vlastní pomlázku uplete i úplný začátečník. Mě jej naučil dědeček, když jsem byla ještě malá. Celý návod na pletení pomlázky i s detailním popisem najdete přehledně krok po kroku ve fotogalerii

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Hana Svobodová

Jak uplést pomlázku

Na pletení pomlázky je nejprve třeba si opatřit vhodné proutí. Nejlépe se hodí vrba, ale je možné se setkat i s pomlázkami například z topolu, ratanu nebo umělohmotné bužírky. Topolová pomlázka nebude tolik pružná a ohebná, ani nedosáhne takové délky jako vrbová. A ta z bužírky sice vejde do kapsy a vydrží dlouhá léta, ale něco jí bude přece jen scházet.

Velikonoční pomlázka z osmi proutků

Budeme potřebovat osm stejně dlouhých a silných proutků a dva tenčí – celkem tedy deset. Raději si ale nasbírejte pár proutků navíc, ať nemusíte kvůli jednomu zlomenému proutku znova k potoku. Z osmi silnějších proutků budeme plést vlastní pomlázku, dva tenčí slouží na svázání jejích konců. Podívejte se na detailní foto návod na pletení pomlázky

Velikonoční pomlázka: Co to vlastně je a kde se vzala?

Jde o spletený svazek nejčastěji vrbových proutků, na tenčím konci ozdobený barevnými pentlemi. Ty koledník obvykle dostává za odměnu od žen a děvčat, které na Velikonoční pondělí „vymrská“, a tím jim zajistí, aby neuschly a zůstaly zdravé. Často si však mimo stužky vykoleduje ještě malovaná vajíčka, sladkosti nebo třeba panáka slivovice… Ale může se stát, že si vykoleduje i spršku studenou vodou. Každý kraj má prostě své vlastní zvyky a zvláštnosti.

Slovo „pomlázka“ vzniklo nejspíše od slova „pomladit“ – šlehání dívek přes pozadí tedy symbolizuje předání svěžesti, pružnosti, síly a zdraví mladého jarního proutku. Souvislost můžeme hledat i se slovem „mlází“ – houští z čerstvě zelených (tedy mladých) výhonů rostlin.

A co pak s ní?

Pokud jste si vybrali pletení pomlázky z čerstvého proutí a ne třeba ratanu, můžete pomlázku zasadit. Vrba má velkou životaschopnost, a pokud proutí úplně nezaschlo, máte značnou šanci, že se minimálně několik proutků uchytí a vyroste z nich vrba. Můžete tedy dát pomlázku nejprve do vázy s vodou a počkat, jestli zakoření. Je však možné pomlázku zasadit přímo do země, nejlépe u potoka, a pak už jen při procházkách sledovat, jak se jí bude dařit. A kdoví – třeba si z ní budou plést pomlázky další generace koledníků.

Mohlo by vás zajímat: Veselé Velikonoce – velikonoční dekorace, vajíčka, tradice a inspirace

Doufáme, že vám tento návod na pletení velikonoční pomlázky pomohl. Budeme také rádi, když se nám pochlubíte s vašimi výtvory nebo krajovými zvyky!

Máte rádi články s DIY tematikou, tipy pro kutily a návody na výrobu svépomocí?

Zadejte svůj e-mail a my Vám dáme vědět vždy, když vyjde nový. Už tak o žádný nepřijdete.

E-MAIL
ULOŽIT
Pozn.: Kliknutím na tlačítko ULOŽIT udělujete souhlas se zpracováním a uchováním Vaší e-mailové adresy za účelem zaslání informace o novém dílu tohoto seriálu.


P.S. Hledáte inspiraci pro Vaše bydlení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
09.04.2020

Photocredit: Hana Svobodová

2

Zámková dlažba: Návod, jak ji zvládnout svépomocí

5 kroků jak si se zámkovou dlažbou svépomocí poradíte, i když nejste profesionální dlaždič.

Zakládání trávníku: Návod a několik rad, než se pustíte do práce

Jak správně založit trávník? Co promyslet, než se pustíte do práce? Máme pro vás návod krok po kroku.

Solární sprcha na zahradu: Vyrobte si ji doma svépomocí

Léto je neodmyslitelně spojené s osvěžením. Jaké typy solárních sprch jsou u nás dostupné, a jak si můžete svou sprchu na zahradu vyrobit svépomocí.

Základy včelařství: Vyrobte si včelí úly svépomocí (Rady a tipy)

Začněte se včelařstvím a postavte si vlastní včelí úly. Dozvíte se, jak si postavit vlastní včelí úly svépomocí.

Vyrobte si luk a šípy: Lukostřelba je sport pro každého!

Hledáte nový koníček pro volné chvíle? Naučte se, jak vyrobit luk a šípy a možná pro vás lukostřelba bude to pravé!

Připravte zahradu na jaro v šesti krocích

Chcete mít krásnou a zdravou zahradu po celý rok? Nepodceňte jarní přípravu a pusťte se včas do práce. Náš článek vám poradí, jak na to.

Zahradní domek pro děti – koupit, nebo postavit svépomocí?

Zahradní domek ocení každé dítě. Je to jenom jeho prostor, do kterého si může pozvat kamarády a spolu se pořádně vyřádit. V dnešním článku se podíváme blíže na to, jak ho pořídit a vyrobit.

Veselé Velikonoce – 60+ inspirace na velikonoční výzdobu, vajíčka a dekorace

Velikonoce jsou obdobím plným jarních a velikonočních tradic. Je to také čas, kdy se zaměřujeme na zdobení našeho obydlí. Inspirujte se originálními nápady na velikonoční dekorace, vajíčka a výzdobu.