HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Karanténa aneb Jak využít čas a zkrášlit si domácnost svépomocí

Ocitli jste se doma a nevíte, co s časem? Jak si takovou dobu zpříjemnit a strávit smysluplně a kreativně? V následujících řádcích se dočtete, co a z čeho lze doma vyrábět. Na závěr naleznete inspiraci v galerii, která obsahuje mnoho obrázků, na kterých lze vidět spoustu originálních nápadů.


Motýl z vidličky
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Kevin Spencer (Flickr CC by 2.0)

Dřevěné vyřezávané dekorace

Pojďme se pustit do vyřezávání. Velmi pěkně vypadají vyřezávané obrazy, nebo pouhé rámy obrazů. Zrcadlo, jehož rám je tvořený malými nařezanými kousky z větviček nebo suchých klacíků, je pěkným doplňkem nejenom do rustikálních koupelen či předsíní. Stejně kvalitním doplňkem domácnosti je jednoduchý vyřezaný věšák na oblečení či věšák na klíče. Takový lze vyrobit z ulomených větviček nebo z nařezaných polínek. Pro ty zručnější není problém vyřezat postavičku, která může sloužit jako držák na mobilní telefon nebo na psací potřeby.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Kevin Spencer (Flickr CC by 2.0), Amaranta, Shutterstock, Lushome

Na vyřezávání je nejlepší používat lipové dřevo, protože je měkké a dá se dobře opracovávat. Vhodná jsou i dřeva ovocných stromů, ořechová a olšová. Nevhodná jsou dřeva jehličnatých stromů a dřevo, které je ze stromů rychle rostoucích (topol).

Mohlo by vás zajímat: Poklady z našich sadů a zahrad – 1. díl: třešeň a švestka

Staré nádobí může plnit i jinou funkci

Rozhodli jste se udělat pořádek v kuchyni a vytřídit staré nádobí? Každý z nás zažil přeplněný šuplík různých naběraček, starých kvedlaček a vařeček či příborů, které už nejsou v kompletní sadě. Nebo poličky nacpané k prasknutí nádobím po babičce – stará struhadla, smaltované konvice a hrnky. Pojďme udělat ze struhadel držáky na utěrky a ze starých vidliček krásné svícny na stůl. Osvětlení na stolek z mlýnku na maso nebo ze staré konvičky nad jídelním stolem vás uvedou v úžas. Pro naběračku najdeme elegantní využití třeba ve formě držáku na svíčku. Starší šálky upevníme na zeď a můžeme do nich dávat květiny nebo čerstvé bylinky. Inspirujte se neuvěřitelnými kombinacemi a nápady v naší fotogalerii.

Recyklace dalších věcí

Stejným způsobem lze recyklovat i jiné předměty v domácnosti. Natřené holínky mohou sloužit jako držák na deštníky, ze starých prkýnek lze vyrobit stojánek na brýle, staré knihy, které svážete k sobě obyčejným provázkem a postavíte je na linku, mohou sloužit jako šetrné odkládací místo pro ostří vašich nožů. Již zmíněný šálek můžeme využít jako elegantní krmítko pro ptáčky. Stačí, když šálek naležato přilepíme k podšálku a nasypeme do něj zrníčka. Nápadů je mnoho a všechny je naleznete v galerii nápadů.

Výšivka

Když zmíníme slovo výšivka, pravděpodobně se vám vybaví vyšívané obrázky. Pěkně kreativně strávit svůj volný čas, to je cíl. Zkoušeli jste někdy vyšívat na naběračce na knedlíky, na sítku na slévání těstovin, na sítu na mouku nebo dokonce na staré badmintonové raketě? Nebo vyšít volská oka na pánvičku? To jsou nějrůznější způsoby, kterými vytvoříte kreativní a originální obrazy do domácnosti. Potřebujete k tomu jen bavlnky, jehlu, podklad pro výšivku a důležitá je technika, tzv. křížková výšivka.

Možností pro kreativní využití volného času v domácnosti je ještě spoustu. Načerpejte další nápady v naší fotogalerii a pusťte se do výroby! Přejeme vám mnoho radosti a splněných představ.

Máte rádi články s DIY tematikou, tipy pro kutily a návody na výrobu svépomocí?

Zadejte svůj e-mail a my Vám dáme vědět vždy, když vyjde nový. Už tak o žádný nepřijdete.

E-MAIL
ULOŽIT
Pozn.: Kliknutím na tlačítko ULOŽIT udělujete souhlas se zpracováním a uchováním Vaší e-mailové adresy za účelem zaslání informace o novém dílu tohoto seriálu.Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Irena Valaškovčáková
Redaktorka Dřevostavitele

Vydáno dne:
28.12.2021

Photocredit: Kevin Spencer (Flickr CC by 2.0)

1

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE