Vloupání do dřevostavby pomocí motorové pily? Prozkoumali jsme bezpečnost domů
Přijde vám to absurdní? Představa zloděje s motorovou pilou v ruce, který se snaží prořezat do vašeho domu, který je postaven na bázi dřeva? Kladete si otázku, jestli je to vůbec možné? V první řadě ano, možné to samozřejmě je. V druhé řadě pak možná budete překvapeni, ale tato obava patří mezi nejčastěji zmiňované důvody, proč si nepostavit rodinný dům ve formě dřevostavby.
Benzín, olej, helma a jdeme loupit
Představa „zloděje dřevorubce“, který se prořeže do vašeho domu stěnou, je skutečně poměrně často zmiňovaná lidmi, kteří mají ze stavby dřevostavby obavu. Nabízí se otázka, zda je možné se do domu skutečně pomocí motorové pily dostat. Při konzultaci této otázky s odborníky jsme zjistili, že ano, je tomu skutečně tak. Pomocí motorové pily je možno se do dřevostavby dostat. Stejně tak jako se stejně snadno lze dostat do stavby postavené z cihly pomocí kladiva, případně jednoduché bateriové sbíječky. Zkrátka provrtat se stěnou dnes není nic tak moc složitého.
Chudák zloděj
Zatímco zloděj s motorovkou prořezává do stěny dřevostavby úhledné okénko dostatečně velké velikosti, aby vám mohl odnést nejnovější ultra tenkou televizi s dvoumetrovou uhlopříčkou, někde kousek od něj se stalo něco nečekaného. Ozvala se rána a zvuk padajícího skla. Ano, konkurenční zloděj, jehož IQ bylo vyšší o několik málo bodů, vzal do ruky cihlu a zajistil si vchod do vašeho domu oknem. Zatímco zloděj s motorovou pilou stále ještě řeže, zloděj, který dal přednost cihle, je už u vás doma a láduje si kapsy zajímavými věcmi.
Riziko na překvapivém místě
Jak se tedy ukazuje, lidé často řeší obavy ohledně bezpečnosti vstupu do svého domu a ochrany před zloději. Mnohdy si instalují speciální bezpečnostní dveře, které mají mnoho čepů a jsou vyplněny kovovými výplněmi. Takové dveře je pak skutečně téměř nemožné překonat. Až tedy samozřejmě do té chvíle, než si zloděj všimne, že kousek od těchto dveří máte například francouzské okno a nebo dnes již velmi oblíbený skleněný HS portál. Popojde pár kroků a „otevře si okno“. Základní bezpečnostní bariéra ve formě dveří v tu chvíli vezme za své.
Mříže do oken? To jako vážně?
Jak již z výše uvedeného plyne, je zcela jasné, že nejslabším článkem bezpečnosti vašeho domu není zeď ani dveře. Není podstatné, jestli je dům postaven ze dřeva nebo z cihly. Stejně tak není až tak zásadní, jakou bezpečnostní třídu splňují vaše vchodové dveře. Do chvíle, kdy máte v oknech obyčejná skla, která se dají rozbít kladivem, je vstup pro nezvaného hosta poměrně snadným úkolem. Nabízí se proto instalace mříží, jak to známe z komerčních objektů. Málokdo ale chce mít na oknech a posuvných portálech svého domu nainstalovány nevzhledné kovové mříže, to dá rozum. Řešení ale přesto existuje.
Pojďme to zkusit bez mříží
Řešení jsou v podstatě dvě a jedná se o využití speciálních postupů při zasklení vašich oken nebo skleněných portálů. V první řadě lze pořídit speciální tvrzené bezpečnostní sklo, které je schopno odolat různé intenzitě úderu, a tedy snaze dostat se do vašeho domu. Testování skel pro definici jejich třídy odolnosti se provádí pomocí kovové koule o určité hmotnosti, kterou výrobce pouští z určené výšky v určitém počtu opakování. Jakmile sklo obstojí, je zařazeno do dané bezpečnostní třídy. Některá kvalitní kalená skla pak splňují takovou úroveň pevnosti a nerozbitnosti, že se používají například v bankách a institucích, kde se manipuluje s penězi. I taková skla je možno zakoupit na trhu a vybavit jimi svůj dům.
Skla už ale mám, co teď mám dělat?
Pokud již máte ve svém domě kompletní zasklení, a to ze skel, která vysokou třídu odolnosti nemají, pak není nutné ihned začít věšet hlavu. Pro takové situace totiž existují speciální ochranné folie, které dokáží pevnost a odolnost skel výrazným způsobem zvýšit. Kolik takové folie stojí, se můžete podívat zde. V případě jejich použití se pak dá hovořit o jakýchsi neviditelných mřížích. V případě, že se zloděj pokusí protlouct do vašeho domova skrze takto ochráněná okna, nebude to zdaleka tak jednoduché, jak si na první pohled pomyslí. Okno drží pevnou konzistenci i poté, co dojde k jeho porušení, a jen velmi těžce se do domu přes takto rozbité okno vstupuje. Toto řešení tedy může být také vhodnou alternativou pro situace, kdy máte obavu z vniku zloděje. Teprve poté, co dům vybavíte bezpečnostními skly, se můžete vrátit na začátek naší dnešní úvahy a položit si otázku, zda se vám může domů někdo prořezat motorovou pilou.
P.S. Vybavujete interiér ve Vašem domě či bytě? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Daniel Krejčí
Redaktor
Vydáno dne:
28.11.2024
Photocredit: Pixabay (CC0)
Venkovní žaluzie na okna regulují světlo i teplo
Venkovní žaluzie na okna jsou dnes velkým trendem. Jaké mají tyto žaluzie
Okna a izolace vám umí ušetřit až 70 % nákladů. Návod, jak toho dosáhnout
Když se řekne zateplení, vybaví se většině z nás nová fasáda. Možností zateplení je ale mnohem více. Které z nich je to úplně nejvýnosnější?
Máte v oknech trojsklo nebo jen dvojsklo? Rozdíl je zásadní a poznat to lze jednoduchou metodou
Jak poznat, kolik skel vlastně máte doma v oknech? Okem to totiž vidět nelze.
Větrání okny stojí české domácnosti desítky tisíc ročně. Řešení přitom existuje
Klasické větrání okny stojí desítky tisíc korun ročně, ale bez něj se obejdeme jen těžko. Existuje však alternativní způsob větrání, díky kterému lze ušetřit.
Moderní střešní okna vyvrací zažité mýty. Hodí se i do pasivních domů
Střešních oken se mnozí majitelé pasivních domů obávají. Pokud si však dají při výběru pozor, mohou jim střešní okna přinášet i jisté výhody.
Řemeslníci varují před „nastavením oken do zimního režimu“. Jedná se o mýtus, který okna ničí
S každým příchodem zimy i léta se vrací také mýtus o zimním a letním režimu plastových oken. Ten však místo očekávané úspory přináší zničená okna.
Rozbití skla je častou příčinou úrazů dětí. Řešení je jednoduché, lidé jej však nepochopitelně přehlíží
Asi každý z nás se někdy pořezal rozbitým sklem. V případě, že se jedná o malý rozbitý předmět, jako je například sklenice, vyřeší problém obvykle obyčejná náplast. Problém však nastává ve chvíli, kdy dojde k rozbití větší skleněné tabule.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: