HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Na co se zaměřit při výběru bojleru? Volba nesprávného zařízení může znamenat i tisíce navíc

Ohřev vody je jedna z nejvýznamnějších položek v celkové spotřebě domácnosti. Pokud budeme chtít teplou vodu, této platbě se samozřejmě nevyhneme, nicméně chytrým a pečlivým výběrem bojleru ji můžeme do velké míry ovlivnit. Pojďme se podívat na to, co se nevyplatí při výběru nového bojleru opomenout a jak vybrat ten nejlepší přímo pro vaši domácnost.


Na co se zaměřit při výběru bojleru?
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: © Dřevostavitel.cz

Plyn nebo elektřina? Klidně obojí

Spotřeba ohřívače bude úzce souviset s jeho zdrojem energie. Nejčastěji se můžeme setkat s plynovým nebo elektrickým zařízením.

Výhodou elektrických ohřívačů je lehké zapojení a nenáročná údržba. Navíc je elektřina oproti plynu dostupná prakticky všude. Cenu za ohřev vody jde poté regulovat sledováním sazeb. Ceny elektrických bojlerů si můžete porovnat například zde.

Plynové ohřívače mají bezesporu vyšší výkon a samotný ohřev vody je levnější. Na druhou stranu pořizovací náklady tohoto bojleru jsou vyšší než u elektrického. Nevýhodou může být také složitější údržba a nutnost přípojky na plyn. Na ceny výkonného plynového bojleru se můžete podívat zde.

Další možností je kombinovaný ohřívač vody, který vždy sahá po tom nejlevnějším dostupném druhu energie. Pokud je nízká sazba elektřiny, ohřívá pomocí elektřiny. Při jejím výpadku zase může přepnout na plyn. Na aktuální ceny tohoto chytrého řešení se můžete podívat zde.

Stále populárnější je v dnešní době také ohřev vody pomocí elektřiny získané ze slunečního záření. K tomu slouží solární ohřívače vodyNa aktuální ceny této „zelené“ alternativy na českém trhu se můžete podívat zde.

Objem bojleru podle počtu lidí

Při výběru správného zařízení se nevyplatí podcenit ani jeho velikost. Pokud zvolíte malý bojler, je pravděpodobné, že se budete neustále potýkat s nedostatkem teplé vody. Na druhé straně zbytečně velký bojler znamená nemalé výdaje navíc. Je proto potřeba důkladně zvážit vaši spotřebu. Zaměřte se například na to, jestli používáte více vanu nebo sprchu, zda vlastníte myčku atd.

Nejlepší ukazatel je však počet osob, které bojler pravidelně využívají. Pokud potřebujete ohřívač jenom do kuchyňky nebo kanceláře, postačí vám drobný boler s objemem okolo 6 litrů. Pokud v domácnosti bydlí jeden nebo dva lidé, mohou si pořídit malý 50l bojler, pokud mají větší spotřebu, tak 100 až 120litrový. Jejich aktuální ceny si můžete porovnat zde.

Pro čtyřčlennou domácnost je ideální zvolit bojler o objemu 150–200 litrů. Vícečlenné domácností by poté měly sáhnout po bojlerech nad 200 litrů. Ceny větších bojlerů si můžete porovnat zde.

Voda jen teď nebo i do zásoby?

Při výběru ohřívače vody máte na výběr mezi dvěma hlavními typy. Těmi jsou průtokový a zásobníkový ohřívač.

Průtokový ohřívač ohřívá jen tu vodu, která jím právě protéká. Voda je tak ohřívána pouze ve chvíli spotřeby, nikoliv do zásoby. Průtokové ohřívače se většinou využívají v menších prostorách, jako jsou kanceláře nebo menší byty. Mohou být buď elektrické nebo plynové. Pro plynový průtokový ohřívač se vžilo označení karma a na jejich aktuální ceny se můžete podívat zde. S elektrickými průtokovými ohřívači si je můžete porovnat zde.

Zásobníkové ohřívače se instalují do větších bytů nebo rodinných domů, kde je zapotřebí neustálý dostatek teplé vody. Zásoba vody v ohřívači chladne a je třeba ji samozřejmě průběžně dohřívat, což zvyšuje spotřebu energie. Při výběru narazíte také na tlakové a beztlakové ohřívače. U tlakových ohřívačů můžete odebírat vodu z vícero míst. Beztlakové ohřívače umožňují odebírat vodu pouze z jednoho konkrétního místa. Zásobníkové ohřívače se vyrábí elektrické i plynové. Ceny zásobníkových ohřívačů na českém trhu si můžete prohlédnout zde.

Bojler s tepelným čerpadlem

Můžete také sáhnout po zařízení, které si část energie samo vytvoří. Bojler s tepelným čerpadlem odebírá energii z okolního vzduchu a s její pomocí ohřívá vodu v bojleru. Nevýhodou je větší vstupní investice, odměnou však bude velmi levný provoz. Za kolik se dá tento moderní systém pořídit, se můžete podívat zde.

Tepelné čerpadlo vzduch-voda často bohužel nesplní očekávání zákazníků

Umístění bojleru a jeho tvar

Bojler je zpravidla umístěn vodorovně nebo svisle. Ve vodorovném bojleru dochází k rychlejšímu ochlazování ohřáté vody, proto bude mít větší spotřebu energie. Na druhou stranu se hodí tam, kde není ani centimetr místa nazbyt. Na aktuální ceny vodorovných bojlerů na českém trhu se můžete podívat zde. Svislý bojler se naproti tomu hodí tam, kde je více prostoru. Ceny tohoto úspornějšího bojleru si můžete srovnat zde.

Dále můžeme rozlišovat hranaté a kulaté bojlery. Zatímco hranaté bojlery se lépe instalují například do rohu místnosti, oblé bojlery jsou vhodné do míst, kde se často prochází.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Leonardo DiCaprio postavil sobě a své mamince dřevostavbu v Malibu

Příkon a spotřeba bojleru

Příkon nám říká, kolik energie bojler spotřebuje během svého provozu. Většina bojlerů je v rozmezí 1 000–2 000 Wattů. Příkon přístroje se dá zjistit z energetického štítku. Důležité je volit adekvátní příkon bojleru k jeho objemu. Např. 200litrový bojler by měl mít příkon alespoň 1 700 Wattů.

Vydáno dne:
09.04.2024

Photocredit: © Dřevostavitel.cz

4

Bojler: Podle čeho si jej vybrat a jak se o něj starat
Při výběru bojleru je ve hře nejenom správný typ a objem, ale i umístění a pravidelný servis. Rady k tomu, aby vám bojler sloužil co nejlépe, naleznete zde.

Vyplatí se solární ohřev vody?
Jaké jsou plusy a mínusy solárního ohřevu vody a kdy se vyplatí jeho pořízení?

Fotovoltaika nejsou soláry – chybná volba se vám může prodražit
Který systém je pro účely ohřevu teplé užitkové vody výhodnější? Srovnání systému včetně pořizovacích nákladů a životnosti.

Pračky na teplou vodu uspoří až 65 % elektřiny. Proč na trhu chybí?
Pračky na teplou vodu nemusejí vodu dlouze ohřívat a voda v bojleru v sobě může mít akumulovanou velmi levnou obnovitelnou energii. Proč přestali výrobci tyto pračky dodávat?

Spočítali jsme reálné náklady tepelného čerpadla. Jeho pořízení i provoz se prodraží
Pokud si pořizujete tepelné čerpadlo jako výhodný a tichý zdroj vytápění, nejspíše budete zklamaní. Podívejte se, na kolik tepelné čerpadlo vyjde ve skutečnosti.

„Za ohřev vody platíme méně než za rohlík,“ libují si obyvatelé paneláku v severních Čechách
Panelák v severních Čechách se pyšní řadou inovativních systémů, které žádný jiný panelák nemá. Obyvatelé díky nim platí za ohřev vody méně než za rohlík.

Fotovoltaika zažila prudký pád. Zájemců už jsou pouze jednotky
Chvíli se jedná o největší trend a za chvíli zájem opadne. Tak je to u většiny věcí. Výjimkou nejsou ani fotovoltaické elektrárny, které po počátečním boomu pomalu začínají ztrácet dech.

Plynová karma je málem stála život. Dcera zařídila, aby se to znovu neopakovalo
Noc, která se na první pohled zdála jako každá jiná, mohla pro manžele skončit tragédií. Dcera Petra neztrácela čas a udělala opatření, aby se situace nemohla opakovat.

1 kWh vyjde na 1,3 Kč. Kolem tradičního způsobu vytápění panuje řada obav, většina je zbytečná
Vychází levně a jeho popularita je opět na vzestupu. Na druhou stranu budí tento způsob vytápění obavy ohledně bezpečnosti i různých zákazů. Pojďme se na jednotlivé teze a argumenty odpůrců podívat podrobněji v naší analýze.