HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

„Za ohřev vody platíme méně než za rohlík,“ libují si obyvatelé paneláku v severních Čechách

Panelák v severních Čechách se pyšní hned několika revolučními systémy. Ty přináší takovou úsporu, že si lidé žijící v tomto domě mohou pískat. Vše má na svědomí správce paneláku, který se rozhodl dělat věci jinak. Díky jeho snaze stojí obyvatele panelového domu ohřev vody pouhé dvě koruny denně.


Obyvatelé paneláku v severních Čechách platí za ohřev vody dvě koruny za den
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Jan Honzík (se souhlasem)

Voda nemusí zbytečně odtékat do kanálu

Před časem se správce paneláku v severních Čechách rozhodl pro instalaci recyklačního systému pro šedou vodu. Šedá voda je odpadní voda z umyvadel, sprch, van, praček atd. Systém umožňuje tuto šedou vodu opětovně využít pro splachování záchodů nebo zalévání. Hlavním důvodem pro zavedení tohoto systému byla snaha o šetrnější hospodaření s vodou a snížení spotřeby pitné vody na splachování. Voda v této oblasti totiž vycházela na cca 120 korun za kubík. Pořízená čistička má dvě nádrže. Jedna shromažďuje a čistí šedou vodu, druhá ukládá recyklovanou vodu. Ta je následně využívána ke splachování WC.

Celkové náklady vyšly přibližně na 530 tisíc korun, z toho 300 tisíc korun tvořilo zařízení samotné. Zbytek pokryl náklady na nové rozvody vody k záchodům, svody odpadů z koupelen a nové záchody s regulací splachování. Po třech letech provozu se ukázalo, že systém šetří obyvatelům paneláku desetitisíce korun ročně. Průměrná úspora za každou z dvaadvaceti domácností činí přibližně 1 000 Kč za rok.

Kolik aktuálně stojí akumulační nádrže, si můžete zkontrolovat zde.

Správce paneláku v severních Čechách vyřešil úsporu pro 22 bytů

Drahé teplo se dá využít více než jednou 

Na podzim roku 2022 byla u paneláku provedena instalace rekuperačního výměníku. Ten byl napojen na rozvody šedé vody vedoucí k čističce. Díky tomu, že zde již bylo zavedeno potrubí pro šedou vodu, byla rekuperační jednotka jednoduše připojena před čističku šedé vody bez potřeby dalších rozsáhlých instalací. Náklady na tuto akci se tak omezily pouze na cenu rekuperační jednotky. Ta je 150 tisíc korun.

Rekuperace tepla odpadní vody funguje velmi jednoduše. Z koupelen v paneláku odtéká šedá voda, která má teplotu okolo 35 °C. Díky rekuperaci je teplota předána vodě z vodovodního řadu, která se tak z klasických 6–8 °C ohřeje na 20 °C. To přispívá ke značné úspoře plynu, jelikož poté není nutné ohřívat vodu z 6 °C, ale z 20 °C. Správce také nechal vyměnit staré vodovodní potrubí a důkladně zaizolovat veškeré potrubí v prostoru sklepa.

Správce paneláku vyřešil úsporu desítek tisíc pro 22 bytů. Návratnost systému je méně než šest let

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Alternativa bazénu se zdravotními benefity – navíc bez chemie a za zlomek ceny

Zbytek ohřevu zajistí slunce

Na rekuperaci navázala v srpnu letošního roku (2023) instalace solárního systému pro ohřev teplé užitkové vody (TUV). Celková investice do tohoto systému byla okolo 300 tisíc korun. Předpokládá se, že by toto zařízení mělo pokrýt spotřebu energie na ohřev vody cca 160–180 dní v roce. Voda z vodovodního řadu se ohřeje díky rekuperaci odpadního tepla z šedé vody. Tato voda předehřátá na cca 20 °C je následně vedena k solárním nádržím a solární systém ji ohřeje na teplotu, která odpovídá slunečnímu svitu. To znamená 20–95 °C. Odtud voda teče do bojlerů, kde se voda dohřívá na 60 °C.

Na přehled aktuálních cen bojlerů pro ohřev vody se můžete podívat zde.

Ohřev vody vyjde obyvatele paneláku na dvě koruny

Díky všem těmto systémům spotřeboval panelák za září 2023 pouze 170 mplynu. Pokud počítáme s cenou 14,6 Kč za kubík plynu, zaplatí celý panelový dům za září 2 482 Kč. Rozpočítáme-li tuto částku mezi 40 obyvatel domu, zjistíme, že si každý z nich v září ohříval vodu za 2,07 Kč/den. A jak sami říkají, to je méně než cena jednoho rohlíku.

Když vezmeme v úvahu všechny náklady, je zřejmé, že návratnost investice bude nějakou dobu trvat. Na druhou stranu, jak uvádí samotný správce paneláku, v tomto případě nejde pouze o peníze. Jde především o jiný způsob uvažování. Podle něj je bezohledné splachovat záchod pitnou vodou, když v jiných částech světa jí nemají dostatek k přežití. S rostoucí cenou vody i plynu je navíc pravděpodobné, že se bude čas návratnosti zkracovat.

Pokud vás zajímá, jak by vyšla spotřeba energií tohoto paneláku v porovnání s panelákem bez uvedených systémů, přečtěte si článek Srovnání účtů tří paneláků: Dům s opomíjenými systémy uspoří více než 100 % na energiích.

P.S. Navštivte veletrh vytápěcí, ventilační, klimatizační, měřící, regulační, sanitární a ekologické techniky, který se uskuteční 5. – 8. března 2024 v Praze. Volnou vstupenku zdarma si můžete stáhnout na tomto odkazu.


Vydáno dne:
07.12.2023

Photocredit: Jan Honzík (se souhlasem)

1

Solární panely ušetří 60 % energie na teplou vodu

Úspory hýbou světem. Můžete hodně ušetřit, pokud se rozhodnete pro solární panely. Mimo topnou sezónu vystačí i na kompletní ohřev vody!.. Číst více →Správce paneláku v severních Čechách vyřešil úsporu pro 22 bytů

Panelák v severních Čechách disponuje systémem, který šetří energie všem 22 bytů. Jak tento systém funguje, nám ukázal jeho správce... Číst více →Bydlím v paneláku – jak mohu snížit výdaje za vytápění?

Jak dosáhnout úspory u zatepleného panelového domu? Přichystali jsme pro vás přehled moderních a často opomíjených technologií snižující náklady na vytápění až o desítky procent... Číst více →Rostoucí cena vody v roce 2023 děsí české domácnosti. Úspora se přitom sama nabízí

Zbytečné plýtvání vodou se může pěkně prodražit. Existuje přitom způsob, jak využívat dostupnou a levnou dešťovou vodu, která šetří peníze i přírodu... Číst více →Nový systém, který šetří náklady na vodu. Nesplachujte peníze zbytečně do záchodu

Pitná voda je pro nás lehce dostupná, zároveň je však nesmírně vzácná. Využívat ji na zalévání či splachování WC je zbytečným luxusem. Čím se dá nahradit?.. Číst více →Správce paneláku vyřešil úsporu desítek tisíc pro 22 bytů. Návratnost systému je méně než šest let

Správce paneláku v severních Čechách se nebojí jít proti proudu. Na čističku šedé vody navázal rekuperací tepla, která paneláku ušetří téměř 27 tisíc ročně... Číst více →Srovnání účtů tří paneláků: Dům s efektivními systémy uspoří více než 50 % na energiích

Srovnání tří panelových domů: všechny jsou stejné, ale každý z nich využívá jiné systémy. Který zaplatí za ohřev vody nejméně?.. Číst více →Inženýři z Brna vynalezli nový způsob ohřevu vody. Získali evropský patent a založili firmu

Češi už několikrát dokázali, že i když je naše země malá, mohou z ní vzejít velké vynálezy. Důkazem toho je i otec se synem, kteří přišli na nový způsob ohřevu vody... Číst více →