HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Vybíráme topný systém

Při volbě topného systému musíte dbát na to, že způsob vytápění obytných budov se musí přizpůsobovat moderním trendům výstavby. Jednotlivé konstrukční systémy dřevostaveb mají své odlišnosti a liší se i různé topné systémy, a proto než zvolíme jaký topný systém do vaší dřevostavby, nebo jakékoli jiné stavby, je třeba zvážit řadu faktorů.

Podlahový topný systém

Energetická náročnost budovy na vytápění

Energetický standard neboli energetická náročnost na vytápění budovy nám o volbě druhu a způsobu vytápění mnohé napoví. Pokud máme pasivní dům, Topný systém s klasickými radiátory s vysokou teplotou topného média nebudou tou šťastnou volbou. V žádném případě neplatí fámy, že by k vytápění pasivních domů stačili pouze živí tvorové, elektronika nebo domácí spotřebiče. Ty sice emitují teplo, ale topný systém nemohou nahradit! Obecné pravidlo tvrdí: čím nižší je energetická náročnost budovy na vytápění, tím vhodnější je zdroj tepla s nižší teplotou (např. podlahové vytápění).

Možnost napojení na inženýrské sítě

Napojení stavby na inženýrské sítě je faktorem, který může přímo rozhodnout o volbě zdroje topného systému. Než se však nadobro rozhodnete, je vhodné vše dobře spočítat. Nemáte-li např. zavedenou plynovou přípojku, ale všichni Vaši známí vlastní plynový kondenzační kotel, zachovejte chladnou hlavu a pusťte se do výpočtů. Tím, že plyn i elektřinu dodávají totožní dodavatelé, můžeme s velkou pravděpodobností očekávat, že časem nebude ani jeden z těchto zdrojů výrazně výhodnější. Proto je třeba zvážit, zda a kdy se vrátí náklady na pořízení plynové přípojky a dalších rozvodů oproti volbě např. kotle elektrického.

Velikost užitné a zastavěné plochy

Ve vztahu velikosti užitné a zastavěné plochy k systému vytápění existuje poměrně jednoduchá závislost: se vzrůstající užitnou a zastavěnou plochou domu má smysl zvyšovat počáteční investici do topného systému. Větší objekty mají totiž větší celkovou tepelnou ztrátu a efektivnější topný systém vám může do budoucna ušetřit nemálo peněz. Máte-li však malý domek s vysokým energetickým standardem, je na místě zvážit i lokální vytápění např. přímotopy, které patří pořizovací cenou k levnějším alternativám. Při volbě topného systému, je třeba také zohlednit, jakým způsobem budete ohřívat teplou vodu. Jednou z možností je zapojení solárního ohřevu vody.

Bude Vás zajímat: Přímotopy: Kdy se elektrické přímotopy vyplatí

Kdo vám poradí?

Problematika volby tepelného systému je velice komplexní a má na ni vliv celá řada dalších faktorů jako např. klimatické podmínky nebo velikost a počet prosklených ploch v domě. Proto je třeba jednotlivé stavby posuzovat individuálně a z možných řešení vybrat a hlavně spočítat to, které má nejlepší poměr cena/výkon a nikoli to, které se na první dojem jeví jako dobrý nápad.

Proto doporučujeme poradenství jak s odborníky na vytápění, tak s lidmi, kteří mají ekonomické myšlení nebo vzdělání. Odborníci na vytápění jsou schopni stanovit pořizovací náklady, náklady na vytápění na jeden rok a předpovědět životnost jednotlivých systémů. Je však třeba také zvážit, zda investice do úspornějšího, ale dražšího zdroje vytápění skutečně přinese požadovanou finanční úsporu v porovnání s možným zhodnocením finančních prostředků například jejich uložením na termínovaných vkladech nebo jinou formou investice.

Náklady na pořízení některých výše zmíněných částí topného systému naleznete zde:
pozn. Odkazy směřují na nezávislý srovnávací portál Heureka.cz

Více podrobnějších informací o dalších možnostech vytápění se dočtete např. v této publikaci.. Funkci elektrického vytápění znázorňuje následující video.

Byl pro vás tento článek přínosný? Budeme rádi, když se o něj podělíte se svými přáteli.

P.S. Řešíte topení a chcete vyhrát kamna v hodnotě 41 390 Kč? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
01.11.2011

48

Proč je nám s přímotopy někdy zima, i když topíme?

Znáte ten pocit kdy teploměr ukazuje 24°C a vám je přesto zima

Kdy se elektrické přímotopy vyplatí - 1. díl

Jsou elektrické přímotopy právem strašákem pro jejich drahý provoz? To zda a kdy se vám přímotop vyplatí naleznete v tomto seriálu.

Kdy se elektrické přímotopy vyplatí - 2. díl Počítejte s námi

Konec tápání a debatování na téma, čím se vyplatí topit! Spočítejte si to

Tepelné čerpadlo do staršího domu i novostavby

Je tepelné čerpadlo v domě technický doping nebo dobrá investice?

Podlahové topení v dřevostavbě

Zvažujete podlahové topení do dřevostavby? Jaké jsou výhody a nevýhody a jak v dřevostavbě podlahové topení funguje se dozvíte v našem článku.

Dřevostavba vytápěná elektřinou? Není třeba se bát

Stále více dřevostaveb je vytápěno elektřinou a tento trend má jasný důvod

Elektřina nebo plyn: Kdo zaplatí víc? Počítejte s námi

Počítejte s námi: dva stejné rodinné domy. Kdo za energie zaplatí víc?

Krbová kamna, jak vybrat ta správná

Na co si při výběru krbových kamen dát pozor a jak se nespálit

Malá akumulační schopnost dřevostaveb může být výhodou

V dřevostavbě budete mít zatopeno téměř okamžitě. Je to tedy výhoda nebo ne?

Dřevěné pelety: Kdy se s nimi vyplatí topit?

Vytápění peletami je oblíbené z ekonomických a ekologických důvodů. Na příkladu si ukážeme, kdy je levnější než vytápění plynem nebo elektřinou.

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky:

E-MAIL
POŠLETE MI JE