HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Malá akumulační schopnost dřevostaveb může být výhodou

Dřevostavba je stále pro mnohé roubená chalupa s krbem, ze kterého sálá příjemné teplo. Dnešní dřevostavby jsou však moderní domy, ve kterých se o vnitřní klima starají moderní technologie a i v nich příjemného tepla dosáhnete, a to velmi rychle. Důvodem je nižší akumulační schopnost dřevostaveb, díky níž budete mít doma zatopeno téměř okamžitě.

Je tedy nízká akumulační schopnost výhoda nebo nevýhoda? Dočtete se v článku.


Display ovládající vytápění domu

Dřevostavby mají obecně menší akumulační schopnost než zděné stavby, tedy méně akumulují vnitřní i venkovní teplotu. Výhodou nižší akumulace dřevostaveb je snadnější regulovatelnost aktuální teploty uvnitř domu. Jednoduše to znamená, že když přijdete promrzlí večer domů a přitopíte si, účinek pocítíte velmi rychle. U zděných staveb se nejdříve musí zahřát samotné stěny, abyste teplo začali skutečně vnímat.

Bude Vás zajímat: Montované dřevostavby

Této výhody lze využívat velmi účinně také v případě, kdy máte nastaveny denní a noční teploty v domě. Máte-li na spaní nastavenou teplotu 19°C a rádi byste snídali v příjemných 23°C, nastavíte termostat tak, aby vám kotel sepnul o něco dříve, než vstanete. V dřevostavbě můžete nastavit vyšší teplotu prakticky těsně před tím, než obvykle vstáváte. U zděné stavby však musíte počítat s delší dobou nástupu požadované teploty a může se stát, že skutečně teplo bude v domě až ve chvíli, kdy budete zamykat dveře k odchodu.

Bude vás zajímat: Nevýhody dřevostaveb

Menší akumulační schopnost dřevostaveb také nahrává do karet technikou ovládaným systémům vytápění. Pro ty je totiž výhodnější, pokud regulované prostředí odpovídá na změny co nejrychleji. Dřevostavby tomuto trendu rychlé reakce vyhovují a s bleskově se rozvíjejícím odvětvím automatizace vnitřního prostředí budov budou čím dál vhodnější a vyhledávanější.

Čím vytápíte svůj dům vy? Jak dlouho vám trvá než máte vytopeno na oněch 23°? Napište nám své zkušenosti do diskuse.

P.S. Řešíte stavbu domu, rekonstrukci nebo vybavení? Stáhněte si zdarma volnou vstupenku na veletrh FOR ARCH 2022


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
13.01.2015

19

Mohlo by Vás zajímat: