HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Kdy se elektrické přímotopy vyplatí - 1. díl

Jsou elektrické přímotopy právem strašákem pro jejich drahý provoz? Jedni je zatracují, druzí na ně nedají dopustit. Jaké existují druhy přímotopů, jaké jsou jejich výhody a nevýhody a kdy se jejich pořízení vyplatí/nevyplatí? Na všechny položené otázky odpoví tento seriál.

Elektrický přímotop
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Shutterstock

Všechny typy elektrických přímotopů mají dvě společné charakteristiky: mají téměř stoprocentní účinnost převodu zdroje energie na teplo a kromě přívodu elektřiny není třeba dalších rozvodů.

Typy elektrických přímotopů

1) Elektrický přímotopný konvektor

Je nejstarším ale stále nejpoužívanějším typem elektrického přímotopu. Tento typ elektrického přímotopu funguje na principu konvekce (proudění) chladnějšího vzduchu u podlahy, který je nasáván dutým prostorem přímotopu k horké spirále, která ohřívá stoupající teplý vzduch.

Výhody klasických přímotopů

Nevýhody klasických přímotopů

 • Vysoká teplota topné spirály >> dochází k přepalování prachu ve vzduchu (toto neplatí pro sálavé stropní panely)
 • Prakticky nulová složka sálavého tepla >> ohřívá se proudící vzduch, až poté stěny místnosti >> potřeba vytápět na vyšší teplotu vzniká pocit studeného tepla
 • Nulová tepelná setrvačnost přímotopu

2) Elektrické infrapanely

Infratopení není žádnou novinkou a známe jej např. ze starých panelákových koupelen. Designové deskové infrapanely však zažívají díky lepším energetickým standardům budov postupný vzestup.

Jedná se o zdroj tepla, který je nejčastěji ve formě tenkého tělesa obdélníkového tvaru připevněn buď na stěnu nebo strop místnosti. Elektrické infrapanely emitují primárně infračervené záření a mají podstatně nižší konvekční složku. Povrchová teplota těchto zdrojů se pohybuje v rozmezí 80-110°C.

Výhody infrapanelů

 • Díky vysokému podílu infračervené složky je možné pro stejný pocit tepla jako z konvekčního ohřevu udržovat teplotu v místnosti o 2-3°C stupně nižší.
 • Nedochází k výraznému proudění a přepalování prachových částic
 • Snadná montáž
 • Vysoká tepelná setrvačnost

Nevýhody infrapanelů

 • Vyšší pořizovací cena v porovnání s konvekčními přímotopy – porovnejte si aktuální ceny infrapanelů
 • Pomalý náběh výkonu (malá dynamika)
 • Při velké ploše panelu relativně malý výkon
 • Stínění infračerveného záření předměty umístěnými před infrapanelem
 • Nutnost nezávislého termostatu v místnosti

Elektrické infrapanely jsou vhodné díky svým poměrně velkým rozměrům při malém výkonu zejména do nízkoenergetických nebo pasivních domů. Řada výrobců dodává infrapanely s různými povrchovými úpravami, takže vypadají např. jako obraz nebo zrcadlo.

Dalšími zdroji v kategorii elektrických přímotopů jsou i olejové radiátory a různé kombinace přímotopů se sálavou a konvekční složkou.

V dalším díle tohoto seriálu si odpovíme na základní otázku ohledně ekonomiky přímotopů a to: kdy se tento zdroj tepla vyplatí a kdy je lepší investovat do zdroje jiného. Provedeme modelové výpočty a ukážeme si návod jak spočítat, zda se právě vám vyplatí vytápění elektrickými přímotopy nebo je výhodnější investovat do jiného způsobu vytápění.

V následující animaci naleznete názorně zpracovanou ukázku elektrického vytápění v rodinném domě.

Pokračovat na: Kdy se elektrické přímotopy vyplatí - 2.díl.

photocredit


Vydáno dne:
23.07.2012

Photocredit: Shutterstock

34

Vybíráme topný systém

Jaký zvolit topný systém? Při volbě topného systému musíte dbát na to spoustu kritérií a která to jsou se dozvíte zde... Číst více →Proč je nám s přímotopy někdy zima, i když topíme?

Znáte ten pocit kdy teploměr ukazuje 24°C a vám je přesto zima.. Číst více →Kdy se elektrické přímotopy vyplatí - 2. díl Počítejte s námi

Konec tápání a debatování na téma, čím se vyplatí topit! Spočítejte si to.. Číst více →Tepelné čerpadlo do staršího domu i novostavby

Je tepelné čerpadlo v domě technický doping nebo dobrá investice?.. Číst více →Podlahové topení v dřevostavbě

Zvažujete podlahové topení do dřevostavby? Jaké jsou výhody a nevýhody a jak v dřevostavbě podlahové topení funguje se dozvíte v našem článku... Číst více →Krb do dřevostavby – teplovzdušný nebo akumulační systém?

Přečtěte si, jaké jsou výhody a nevýhody těchto krbových systémů.. Číst více →Elektřina nebo plyn: Kdo zaplatí víc? Počítejte s námi

Počítejte s námi: dva stejné rodinné domy. Kdo za energie zaplatí víc?.. Číst více →Krbová kamna, jak vybrat ta správná

Na co si při výběru krbových kamen dát pozor a jak se nespálit.. Číst více →Dřevěné pelety: Kdy se s nimi vyplatí topit?

Vytápění peletami je oblíbené z ekonomických a ekologických důvodů. Na příkladu si ukážeme, kdy je levnější než vytápění plynem nebo elektřinou... Číst více →Vyplatí se solární ohřev vody?

Jaké jsou plusy a mínusy solárního ohřevu vody a kdy se vyplatí jeho pořízení?.. Číst více →