HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dřevěné pelety: Kdy se s nimi vyplatí topit?

Pelety nebo také často nazývané peletky jsou dlouhodobě řazené mezi ekonomické a ekologické zdroje vytápění. Záleží ale na tom, jak velkou plochu budete vytápět a jaké tepelné ztráty váš dům má. Abyste mohli dřevěnými peletami účinně topit, nevyhnete se investici do automatického kotle na pelety. Jak moc je vytápění peletami úsporné ve srovnání s elektrickými přímotopy a dalšími palivy? Jak se pelety vyrábí? A je jich na českém trhu dostatek? Dozvíte se v článku.


Hořící dřevěné pelety
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Shutterstock

Vytápění dřevěnými peletkami už dávno není vnímané jako něco nového a nevyzkoušeného. Prodej automatických kotlů na pelety rok od roku roste, což podporuje i program Nová zelená úsporám. Zatímco ještě před několika lety zaznívaly varovné hlasy, že dřevěných pelet může být na trhu nedostatek, dnes je Česká republika evropskou velmocí ve výrobě pelet a na trhu je jich dostatek. Výhodně je nakoupíte především mimo topnou sezónu. Na více podrobností o kotlech na peletky se podívejte do naší fotogalerie.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Shutterstock, © Drevostavitel.cz, Klastr Česká peleta, Klastr Česká peleta

Výroba dřevěných pelet

Dřevěné pelety jsou vyráběné z odpadu, který vzniká při dřevovýrobě. Pro výrobu pelet jsou optimální především čisté smrkové piliny. Dřevěný odpad se drtí a za vysokého tlaku je pomocí speciálních lisů na pelety stlačován. Výsledkem jsou drobné stejnoměrné válečky s relativně vysokou výhřevností, která závisí na jejich kvalitě a vlhkosti. Průměrná výhřevnost dřevních pelet se pohybuje kolem 16,5 MJ/kg. Jen pro srovnání, suché dřevo z jehličnatých stromů má výhřevnost kolem 19 MJ/kg, dřevo z listnatých stromů 18 MJ/kg.

Vytápění dřevěnými peletami

Výhodou dřevěných pelet při vytápění je, že produkují málo popela. Zatímco při vytápění dřevem musíte relativně často přikládat, kotel na pelety je vybavený zásobníkem, který naplníte a nemusíte se o nic dalšího starat. O účinnosti vytápění peletami rozhoduje nejen kotel, ale také kvalita pelet. Klasické kotle na pelety mají obecně problém se spalováním necertifikovaných pelet. Potíže způsobuje především popelnatost nad 0,5 % z objemu, stejně jako nižší bod tavení popela, který se následně připéká na hořáky.

Vybíráme topný systém

Cena vytápění peletkami

Rozdíly v cenách pelet jsou stále poměrně velké. Zatímco tuna kvalitních dřevěných pelet se prodává za zhruba 16 tisíc korun, pelety s nižší kvalitou pořídíte o pár tisíc levněji. Laciněji pořízené pelety ale ne vždy znamenají úsporu, protože jsou méně kvalitní a pro dosažení tepelné pohody jich spotřebujete více. Kvalitu pelet vám pomůžou rozpoznat certifikáty. Třídy jakosti podle normy EN 14961 rozdělují dřevěné palety do kategorií ENplus-A1 (nejkvalitnější), ENplus- A2 a EN- B. Dobrou zprávou je, že asi přes 70 procent dřevěných pelet vyrobených v tuzemsku už označení ENplus nese.

Automatické kotle se zásobníkem: Vyplatí se?

Ve srovnání s ostatními typy paliv nevychází dřevěné pelety špatně, zejména pokud jde o samotný nákup paliva. Nejlevněji nakoupíte hnědé a černé uhlí nebo dřevo, za kterým se drží dřevěné brikety a potom dřevěné pelety. K samotnému topivu je ale nutné započítat i další náklady, především investici do pořízení zdroje (například kotle) a jeho údržbu. Zatímco roční investice a údržba přímotopů vychází na nějaké 4 000 korun ročně, v případě kotle na pelety je to zhruba 20 000 korun a v případě automatického kotle na černé uhlí asi 17 500 korun.

Ceny elektřiny a plynu podzim 2022. Které tarify jsou nejvýhodnější? Srovnání distributorů

Srovnání: Pelety versus dřevo, uhlí, plyn a elektřina

Dům o vytápěné ploše 150 metrů čtverečních a tepelné ztrátě 9 kW:

Kdy se tedy vytápění dřevěnými peletami vyplatí?

Ekonomická výhodnost vytápění peletkami závisí na tom, jak velkou plochu vytápíte a jaké jsou tepelné ztráty stavby. Obecně lze říci, že čím vyšší tepelné ztráty jsou a čím větší je vytápěná plocha, tím je vytápění peletami výhodnější. Do celkové částky musíme zahrnout i náklady na investici zdroje, údržbu i ohřev vody. Pořízení přímotopů je mnohem levnější, než investice do automatického kotle na černé uhlí nebo pelety.

Kdy se elektrické přímotopy vyplatí - 1. díl

Proto vytápění dřevěnými peletami dává většinou smysl až u větších domů (cca od 250 metrů čtverečních) a tepelné ztrátě cca 9 kW. Pelety trumfnou elektrické přímotopy ale až při ploše nad 300 metrů čtverečních a tepelné ztrátě 15 kW. Vždy je proto při výběru zdroje tepla vhodné nechat si zpracovat projekt a výhodnost jednotlivých možností porovnat.

Jaké máte zkušenosti s topením dřevěnými peletkami? Podělte se o ně s dalšími čtenáři.

P.S. Řešíte topení a chcete vyhrát kamna v hodnotě 41 390 Kč? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
10.10.2016

Photocredit: Shutterstock

13

Vybíráme topný systém

Jaký zvolit topný systém? Při volbě topného systému musíte dbát na to spoustu kritérií a která to jsou se dozvíte zde.

Kdy se elektrické přímotopy vyplatí - 2. díl Počítejte s námi

Konec tápání a debatování na téma, čím se vyplatí topit! Spočítejte si to

Krbová kamna, nebo krbové vložky? Topíme dřevem

Přemýšlíte o tom, zda si budete topit nebo přitápět dřevem?

Vše o vytápění dřevními peletami: Proč a kdy je výhodné s nimi začít

Pelety jsou malé válečky drcených pilin a hoblin s vysokou výhřevností a minimálním podílem vody a popele. Pelety mají průměr 6 nebo 8 mm a délku 20 až 30 mm.

Dřevěné brikety: Za jakou cenu s nimi vytopíte dům?

Dřevěné brikety jsou ekologickým zdrojem tepla. Vyplatí se však i ekonomicky? Dozvíte se, jaký typ briket je nejlepší, i jestli se s nimi vyplatí doma topit. Také se podíváme, jak si vyrobit vlastní brikety.

Kompostuje i v bytě pomocí žížal – čistě, jednoduše a účinně

Víte, co je domácí vermikompostér? Domeček pro žížaly, které vám pomůžou s biologickým odpadem, a to i v bytě. Poradíme vám, jak jej založit.

Mám plynový kotel – jak mohu snížit výdaje za vytápění?

Vysoké ceny plynu nemusí nutně zamávat rodinným rozpočtem. Odborníci navrhli ověřené postupy, jak snížit výdaje za topení plynem.

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky:

E-MAIL
POŠLETE MI JE