HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

V některých školách naměřili nebezpečné množství oxidu uhličitého

O kvalitě ovzduší se hovoří neustále zejména v souvislosti s venkovním prostředím. Málo z nás si ale uvědomuje, že špatný vzduch dýcháme často i doma nebo v práci za zavřenými dveřmi. Problémem většinou bývá velmi vysoká koncentrace oxidu uhličitého (CO2). Celé této problematice se poslední roky velmi podrobně věnovali výzkumníci, kteří se zaměřili na kvalitu ovzduší ve školách. Bohužel přišli na alarmující výsledky.


Děti ve školách bojují s oxidem uhličitým
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Dmitry Brechalov

Nezávislí odborníci v rámci svých vzdělávacích aktivit pro mladé lidi navštívili celkem 85 tříd na základních a středních školách po celé České republice, a to v horizontu 3 let. Spolu s žáky a učiteli se v rámci workshopů věnovali měření koncentrace oxidu uhličitého. Na praktickém příkladu se pak snažili studentům vysvětlit, jak fungují energeticky úsporné stavby a jak je důležitá kvalita vnitřních prostředí a pravidelné větrání budov.

Fotogalerie:

i Foto: Dmitry Brechalov, Love Krittaya, Studie Centra pasivního domu, pixnio

Kvalitní stavební materiály znamenají méně čerstvého vzduchu

To, že koncentrace CO2  neustále narůstá v důsledku mnohých lidských aktivit, všichni víme. Jeho stoupající koncentrace v exteriéru je však zanedbatelná oproti stoupající koncentraci v interiéru. „Dříve docházelo k přirozenému větrání budov díky lokálním zdrojům vytápění, které vytvářely podtlak, a tak se velkými netěsnostmi do objektu dostával dostatek čerstvého vzduchu. Nicméně postupným vývojem budov, přechodem k ústřednímu vytápění, později i výměnou oken a zkvalitněním obálky domu, byly tyto netěsnosti eliminovány,“ vysvětluje tříletá studie Centra pasivního domu a dodává: „Z původní výměny vzduchu za hodinu, která byla až desetinásobná, se současné hodnoty pohybují na zhruba 0,5násobné výměně vzduchu za hodinu.“  Tato hodnota už samozřejmě nestačí pro to, abychom v místnostech dokázali zaručit dostatek čerstvého vzduchu bez důkladného větrání.

Doporučené a limitní hodnoty

Lidé dnes tráví až 90 % svého času uvnitř budov, a proto by při výstavbě měl být kladem velký důraz právě na kvalitu ovzduší uvnitř staveb. Jen pro představu existuje hodnota maximální koncentrace, která je podle předpisů 1500 PPM (Parts Per Milion = částic CO2 v milionu), doporučená je ale spíše hodnota 1000 PPM. Při koncentraci nad 1500 PPM už budou lidé bojovat se sníženou koncentrací a únavou, při ještě větších hodnotách se může dostavit dokonce otupělost a další zdravotní problémy. Naprostým limitem je pak hodnota 5000 PPM, při níž se v daném místě nedoporučuje pobyt.

Jak to dopadlo ve školách?

Výsledek měření ve školách byl docela tragický. Hodnoty se jen v minimu případů držely okolo doporučených 1000 PM a ve většině času se pohybovaly nad touto hodnotou, ba dokonce i nad maximální limitní hodnotou koncentrace oxidu uhličitého 1500 PM. Alarmující je, že v několika třídách se koncentrace CO2  blížila dokonce zmíněné hranici 5000 PPM, kdy už odborníci doporučují v daném prostoru vůbec nepobývat. Více než polovinu času ve škole jsou tak děti vystaveny negativním vlivům vysoké koncentrace CO2.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Zvýšit cenu pozemku až o milion korun lze pomocí jednoduché úpravy terénu

Školy by se tedy rozhodně měly zabývat koncepcí větrání či dokonce uvažovat o instalaci systému řízeného větrání s rekuperací, vybavený a řízený čidly na koncentraci oxidu uhličitého. Nicméně občas stačí přikládat důležitost tzv. přirozenému větrání okny. „Toto řešení má ovšem nevýhodu v tom, že člověk není schopen dlouhodobě objektivně sledovat kvalitu vnitřního vzduchu, a tím podhodnocuje potřebu větrání,“ vysvětluje studie Centra pasivního domu.

A s jakou koncentrací CO2 bojujete vy?

Děti zjišťovaly koncentraci pomocí dvou speciálních zařízení. Podobný výzkum můžete udělat i vy sami v prostředí, kde se hodně pohybujete – doma nebo například v kanceláři.

Kvalitu ovzduší můžete dnes zjišťovat i pomocí různých aplikací, které vyhodnocují data z měřících stanic okolo vás. Doporučení hodná je zejména aplikace Air Visual, kterou si zdarma stáhnete do vašeho mobilu. Funguje však pouze pro informace o exteriéru.

Vydáno dne:
31.01.2020

Photocredit: Dmitry Brechalov

1

Dětské židle k psacímu i jídelnímu stolu: Jak nesáhnout vedle

Hledáte dětské židle k psacímu nebo jídelnímu stolu? Přečtete si tento článek s důležitými informacemi a bohatou fotogalerií pro inspiraci... Číst více →Palanda: Jak ji vybrat tak, aby se na ni dobře spalo?

Patrové postele mají smysl tam, kde potřebujete šetřit místem. I palanda může být pohodlná, bezpečná a moderní. Jak ji správně vybrat?.. Číst více →Vyrobte si luk a šípy: Lukostřelba je sport pro každého!

Hledáte nový koníček pro volné chvíle? Naučte se, jak vyrobit luk a šípy a možná pro vás lukostřelba bude to pravé!.. Číst více →Video: Moderní dřevěná 3D stavebnice není jen pro děti

Podívejte se na celodřevěný 3D model plně funkční továrny robotů. Takovou hračku ocení nejeden dospělý. Pojďte si s námi zavzpomínat na dětská léta s dřevěnou stavebnicí... Číst více →Dřevo místo plastu aneb jak se zbavit plastů v domácnosti

Také vás obtěžují všudypřítomné plastové lahve, obaly, nádoby a sáčky? Pojďme se podívat, jak jednoduché je nahradit plastové věci v domácnosti dřevěnými... Číst více →Zařizování dětského pokoje od plenek až po maturitu

Manuál, jak vytvořit kvalitní a funkční prostor, kde si pohraje batole, vyroste školák a dospěje teenager... Číst více →V amerických městech se ročně pokácí 36 milionů stromů. Je to problém?

Stromy zásadním způsobem zvyšují kvalitu života ve městech. Američané si to ale zatím moc neuvědomují. Kde se kácí nejvíc a kde to bude opravdu bolet?.. Číst více →Je dřevo opravdu uhlíkově neutrálním palivem?

Spalování dřevní biomasy nemusí být nutně ku prospěchu životnímu prostředí. Koncept uhlíkově neutrálního zdroje energie má totiž silné mezery. Co říkají světoví odborníci?.. Číst více →Prokázáno: Stromy mají zásadní vliv na výsledky žáků ve školách!

Jak pomoci žákům základních škol k lepším výsledkům? Američtí psycholové radí: Zasaďte jim pár stromů na školním pozemku!.. Číst více →Úplně jiná dřevostavba: Větrání s rekuperací, přitápěním a chlazením

Přečtěte si o účinné rekuperaci, která v létě chladí díky záření noční oblohy a v zimě přitápí díky sluncem rozehřáté střeše a fasádě... Číst více →