„Banka podhodnotila cenu našeho domu kvůli umístění na vesnici,“ říká majitel. I přesto se jim však podařilo získat vyšší úvěr
Abyste získali od banky úvěr na stavbu domu, je nejprve nutné provést skutečný odhad. Trvá to zpravidla jen pár dní a většina stavebníků to bere jako pouhou formalitu. To však nebyl případ dnešního manželského páru, kterému rodinný dům podhodnotili. Především pan majitel byl velmi rozhořčen jednáním odhadkyně, až s konkrétní bankou ukončil spolupráci. Po konzultaci s odborníkem upozornil na ostatní aspekty, které cenu domu snížily.

Ne vždycky jde všechno podle plánu
Celý život bydleli v panelákovém domě a ani jeden neuvažoval nad stavbou vlastního domu. Časem se však jejich priority změnily. Zalíbila se jim myšlenka vlastní zahrady a tak začali uvažovat o koupi řadového domu, kde si budou moci vybudovat vlastní rodinné zázemí. Osud tomu však chtěl jinak. Dnes bydlí rodina v krásném (samostatně stojícím) bungalovu s dispozicí 5kk na pozemku o rozloze 1 000 m2.
Dům, který v katalogu nenajdete
Stavební pozemek se jim podařilo koupit za velmi příznivou cenu (pod 500 Kč/m2) a dokonce ve velmi dobré lokalitě kousek od města. Jakmile měli vyřízené veškeré dokumenty pojící se s koupí pozemku, začali řešit projekt domu. Původně chtěli typový dům, nicméně ten, který si vybrali, upravili natolik, až se z něj stal zcela nový (individuální) projekt bungalovu. Jejich návrh dřevostavby tedy vychází z typového domu, ale nikde v katalogu byste ho nenašli.
Nemilá návštěva
Velmi málo rodin dokáže financovat stavbu domu z vlastních zdrojů a tak usilují o získání hypotéky s dobrým úrokem. A výjimkou nebyl ani dnešní manželský pár. O hypotéku žádali ve chvíli, když už měli pozemek i projekt zaplacený. A měli velký problém ji získat. Aby dostali od banky peníze na stavbu domu, musela jejich pozemek navštívit odhadkyně. Kromě odhadu prodejní ceny stavebního pozemku se posuzoval i projekt. „Byl jsem hodně rozhořčený z přístupu banky. Když sem přijela odhadkyně z banky, byla sice milá, ale pak dům nacenila asi na 56 % reálné ceny, což bylo neskutečné,“ popisuje majitel domu.
Buď, anebo
Suma, kterou byla banka ochotná majitelům půjčit byla tak nízká, že by z těchto peněz nedokázali postavit svůj vysněný dům. Začali tak uvažovat nad tím, z čeho by mohli slevit, jaké technologie by z návrhu domu mohli vyškrtnout a kde by mohli slevit z kvality materiálu. Pak si ale uvědomili, že si nechtějí za pár let vyčítat, že jim v domě něco chybí a že jsou s něčím nespokojení. A tak se domluvili, že dům bude buď bez kompromisů nebo nebude žádný.
Názor odborníka
Pan majitel se snažil přijít na to, proč cenu jejich rodinného domu odhadkyně natolik snížila a zdali s tím nejde něco udělat. Obrátil se tedy na kamaráda, který se pohybuje v oboru financí a ten mu vysvětlil, jakým způsobem banky oceňují domy. V první řadě mu sdělil, že je vždy hůř hodnocený dům, který stojí na vesnici. S tím bohužel pan majitel nedokázal nic dělat, ideálního rovinatého pozemku se s ženou nechtěli vzdát. Navíc jim tento faktor přišel směšný – chtěli postavit dům ve vesnici s veškerou občanskou vybaveností (škola, školka, hospoda, obchody, MHD). V té době měli banky dále rezervovaný přístup k dřevěným domům (dnes je tomu jinak, situace je lepší). Konstrukční systém však manželé nechtěli měnit. V neposlední řadě je velkým faktorem i návrh domu z hlediska technologií. „Další věc, která podhodnocuje cenu domu, je jakýkoli nadstandard, protože bance se takový specifický dům bude špatně prodávat,“ sděluje pan majitel. A právě technologie byly jediným faktorem, který dokázali manželé změnit. Nicméně to neudělali.
Tak my asi půjdeme
V jejich domě je vybavení v nadstandardu asi za jeden milion korun – například bezprahové sprchové kouty, dvojgaráž, topení v podlaze, elektrokotel a zásobník na teplou vodu (300 l), který je připojen na solární kolektory na střeše. Vybrali si zkrátka takový dům, jaký si vysnili, dlouho nad návrhem přemýšleli. A protože s výstavbou domu nikam nespěchali, rozhodli se rozloučit s touto bankou a navázat spolupráci s jinou. Úvěr nakonec získali v takové výši, o kterou žádali. Peníze měli na účtu za tři čtvrtě roku.
Do domu se stěhovali za necelé 4 týdny
Majitelé se rozhodli pro stavbu rodinného domu kompletně na klíč včetně kuchyně. Měli tak mnohem méně starostí s výstavbou a navíc se stěhovali do nového za 3,5 týdne. Nejvíce však byli překvapení z toho, že hrubá stavba stála za 3 dny včetně střechy. Poté se realizovali vnitřní práce, které zpravidla trvají delší dobu. Slovy majitelů dřevostavby byl také k nezaplacení fakt, že dělníci po sobě všechno vzorně uklidili, a to včetně umytí oken. Na fotografie z bleskové výstavby se můžete podívat na fotkách níže.
P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 23. – 25. května 2025. Vstupenku lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován) . Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Bc. Kateřina Pospíšilová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
11.05.2025
Photocredit: © Dřevostavitel.cz

Ceny bytů poletí vzhůru. S koupí se nevyplatí otálet, levnější už nebudou
Levnější a dostupnější hypotéky otevřely dveře novým příležitostem. Poptávky po bytech a rodinných domech začaly rapidně růst, a 61 % developerů tak hodlá navyšovat ceny těchto nemovitostí.

KVÍZ: Jak se dělí majetek při rozvodu? Správně odpoví jen každý desátý Čech
Komu připadne zděděný majetek a jak je to s hypotékou při rozvodu? Ačkoliv se v České republice rozpadne téměř každé druhé manželství, na tyto otázky dokáže odpovědět málokdo.

Patricie s Matějem si sjednali hypotéku a popsali postup i dokumenty, které dokládali. Poradili, kdo ji může vyřídit za vás a zadarmo
Zveřejnili jsme příběh Matěje (OSVČ) a Patricie, kteří ve svých 25 letech žádali o hypotéku se společnými příjmy 65 000 Kč. Jedná se totiž pravděpodobně o váš doposud největší finanční závazek, a tak je dobré se připravit na všechny nástrahy, které vás po cestě za hypotékou čekají.

Rodinný dům za 120 000 Kč, bydlení v Praze za hubičku a hypotéka zdarma – to jsou zářezy z minulého týdne
Šíření virálního vtipu o rodinném domě za 120 000 Kč, bydlení v Praze téměř za hubičku a vyřízení hypotéky zadarmo – to jsou zářezy z minulého týdne.

Bývalý majitel odmítl uvolnit dům. Manželé rok platili hypotéku i nájem v bytě, spravedlnosti se nedočkali
Marika s Ondřejem udělali vše správně. Přesto skončili s hypotékou a domem, do kterého se nemohli nastěhovat. K tomu museli platit nájem, aby neskončili na ulici.

„Divím se, že vícegenerační hypotéku nevyužívá více lidí. Téměř všichni mladí dostanou úvěr hned,“ říká Lukáš Švanda
Lukáš Švanda, odborník s lety zkušeností, upozornil všechny rodiny, které si plánují postavit dům, ať svou žádost o klasickou hypotéku ještě zváží.

NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: