HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Srovnání cen: vyvýšený záhon kupovaný vs. výroba svépomocí – postup

„Nákup hotových vyvýšených záhonů mě za ty peníze nezajímá. Za 5 400 Kč jsem vytvořil 4 záhony s vnitřním prostorem 2 × 1 metrů. To znamená jeden záhon o velikosti 2 m2 za 1350 Kč “ To nám prozradil v rozhovoru pan Bohdan z Ostravy, který postavil své ženě venkovní vyvýšené záhony za minimální náklady. Přečtěte si seznam materiálů včetně jejich aktuálních cen a inspirujte se jeho kutilským postupem krok za krokem.


Vyvýšené záhony svépomocí
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Bohdan P. (se souhlasem)

Pane Bohdane, proč jste se pustil do výroby vyvýšených záhonů svépomocí?

Žena měla prosbu o vyvýšené záhony, jelikož ji trápí bolesti zad. Vzhledem k tomu že jsem kutil, nebylo co řešit. Rád jsem ji vyhověl. Navíc jsem dokázal sehnat dřevo z bouračky. Nákup hotových vyvýšených záhonů nepřipadal v úvahu. Za hodně peněz prodávají málo.

Fotogalerie:

i Foto: Bohdan P. (se souhlasem), Das Haus

Jaké dřevo a další materiál jste použil?

Použil jsem trámy 140 × 120 cm ze staré střechy – byly broušeny a už napenetrovány pro ochranu před hnilobou a hmyzem.

Spodní část, která je ve styku s půdou, je natřená tzv. ekologickou asfaltovou barvou. Zbytek je natřený lazurou barvy teak 3v1.

Z hlediska ceny – nevyšlo by levněji, kdybyste si záhony koupili?

Určitě ne. Dřevo na všechny čtyři záhony jsem sehnal za 1900 Kč. Ostatní materiál jako penetrace, lazura, eko asfalt, vnitřní folie a spojovací materiál byl cca za 3 500 Kč. Tudíž celkem za 5 400 Kč jsem vytvořil 4 záhony s vnitřním prostorem 2 × 1 metrů. Mezi posledními náklady byl zahradnický substrát, který jsem koupil za 780 Kč/t, přičemž jsem spotřeboval 2 t.

Aktuální ceny materiálu potřebného na vyvýšený záhon 2 × 1 m:

  • Aktuální cenu dřevěných trámů zjistíte zde.
  • Aktuální cenu asfaltových nátěrů zjistíte zde.
  • Aktuální cenu zahradnické folie zjistíte zde.
  • Aktuální cenu akrylátové lazury zjistíte zde.
  • Aktuální cenu zahradnického substrátu zjistíte zde.

Srovnatelné vyvýšené záhony stojí minimálně dvojnásobek. Podívejte se pro představu, jak se pohybují aktuální ceny za dřevěné vyvýšené záhony s velice podobnými parametry. Bližší porovnání cen naleznete pak v závěru rozhovoru.

Co je potřeba si při výrobě pohlídat?

Při stavbě záhonů je důležité vědět předem, kam je chci umístit, jaký bude zastavěný prostor s chodníky mezi záhony a jaké dřevo použít. Použil jsem trámy hlavně z důvodu už zmíněných bolavých zad. Vyvýšené záhony jsou v tomto ohledu mnohem lepší.

Při jakékoliv práci na záhonech, ať je to sázení, pletí a jiné práce se dá sednout na kraj, na trám záhonu. Navíc máme domácí mazlíčky a mnoho slimáků na zahradě. Vyvýšené záhony jim zabrání poškození velké úrody.

Jak dlouho jste stavěl vyvýšené záhony?

Výroba, od dovezení dřeva po nasypání hlíny, zabrala celkem 14 dní. Dalo by se to stihnout i za kratší čas, ale já chodím do práce na ranní a minimálně tři dny pršelo.

Dokázal byste popsat samotnou stavbu?

Mé záhony jsem stavebně řešil se 140mm trámem umístěným na výšku do třech řad. První a třetí řada byla ve stejné délce trámu. Druhá řada byla řezaná v jiných délkách, ale ve stejném profilu, ať je mezi spoji trámu v řadách vazba jak na cihlové zdi. V každém rohu jsem provrtal všechny tři řady ve dvou dírách D8 mm a nabyl jsem tam závitovou tyč D8 mm (jemně ohlou).

Stavba vyvýšených záhonů – krok za krokem

1. Vytvoření plánu, nákresu a rozpočtu.
2. Opracování dřeva na potřebné délky, ochrana, penetrace, řezání s ohledem na profil trámu a plánovaný vnitřní prostor.
3. Natření barevnou lazurou, vyložení vnitřně nopové fólie.
4. Ukládání vrstev – první větve a listí, druhá sláma a posekaná tráva, třetí koňský hnůj, čtvrtá náš kompost a poslední zahradní substrát.
5. Sázení a zalévání.
6. Sběr úrody.

Chystáte se na další podobné projekty?

Další projekt je práce kolem domu (máme novou kanalizaci) a sice zrušení septiku a nové napojení. Dále zhotovení dřevníku v místě septiku. Máme 50 let starý dům, který je po kompletní opravě, zateplení, okna atd., ale i tak je stále co dělat.

Porovnání cen vyvýšených záhonů

Zpravidla se setkáte nejčastěji s dřevěnými vyvýšenými záhony, avšak na trhu jsou i kovové, plastové, ratanové a ty z kompozitního materiálu. Existují i ratanové, proutěné, betonové atd., ale ty nejsou natolik oblíbenou volbou u většiny Čechů.

V následujících bodech byly porovnávány vyvýšené záhony s výškou od 41,5 cm do 74 cm.

  • Dřevěné vyvýšené záhony patří díky přírodnímu vzhledu mezi favority zahrádkářů. Aktuální cena zde.
  • Kovové vyvýšené záhony mají velice dobré ohlasy. Aktuální cena zde.
  • Plastové vyvýšené záhony disponují různými vlastnostmi, např. samozavlažováním. Aktuální cena zde.
  • Kompozitní vyvýšené záhony patří mezi finančně nákladnější volbu. Aktuální cena zde.

Plechové, ratanové a polypropylenové záhony se pohybují okolo 2 000 korun. Proutěné jsou pak v mnoha případech o 1000 Kč dražší.

Vyvýšené záhony – proč je mít na zahradě a kdy jsou naopak ke škodě?

Velice děkujeme panu Bohdanovi za rozhovor pro náš stavební portál a přejeme mu spoustu úspěchů v jeho novými projekty.

P.S. Řešíte zahradu nebo vybavení kolem domu? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 26. – 29. ledna 2024. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.


Vydáno dne:
10.06.2023

Photocredit: Bohdan P. (se souhlasem)

3

5 tipů, jak si založit bylinkovou zahrádku

Založte si bylinkovou zahrádku, ve které vám poroste koření do kuchyně i léčivé bylinky. Bylinkový záhon je téměř bezúdržbový. Ukážeme vám, jak na to... Číst více →Jak vybudovat novou zahradu – postup, fotogalerie, inspirace

Chcete si založit zbrusu novou zeleninovou či okrasnou zahradu svépomocí? Přečtěte si náš článek a vyvarujte se nejčastějších chyb... Číst více →Svépomocí vyrobila pro maminku vyvýšený záhon. Podle jejího návodu to zvládnete taky

Vyrobte si vyvýšený záhon na vaši zahradu. Podrobný návod a seznam nezbytného materiálu najdete v našem článku... Číst více →Vertikální záhon svépomocí: zahrádka, kterou můžete mít i na balkoně

I na balkoně si můžete vypěstovat zeleninu pro vlastní spotřebu. Poslouží vám k tomu vertikální záhon, který si snadno vyrobíte sami... Číst více →20+ nápadů, proč se nezbavovat dřevěných palet – nábytek, postel nebo vyvýšené záhony

Líbí se vám originální nábytek, kterým je posezení na zahradu, bazén nebo vyvýšený záhon z palet? Inspirujte originály a pusťte se do výroby!.. Číst více →Vyvýšený záhon od A do Z – vše od založení až po pěstování domácí zeleniny

Vyvýšené záhony vypadají skvěle a šetří vaše záda při práci na zahradě. Jak založit vyvýšený záhon a co v něm pěstovat, se dozvíte v našem článku... Číst více →Vyvýšené záhony – proč je mít na zahradě a kdy jsou naopak ke škodě?

Jsou vyvýšené záhony vhodné právě pro vaši zahradu? Přečtěte si výhody a nevýhody, které s sebou přináší, a posuďte sami... Číst více →Zahradní olla – pomocnice, která zaleje vaše záhony za vás. Dělá to už tisíce let

Zahradní olla je jedním z nejefektivnějších způsobů zavlažování zahrad. V čem spočívá její princip a jak je možné si ji pořídit za minimální náklady?.. Číst více →Co s cihlami, když už je nikdo nechce

Cihla je cihla. Jak to ale je s cihlou jako stavebním materiálem? A co s cihlami, když je už nikdo nechce a je vám líto je vyhodit?.. Číst více →