HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Hlavně nenechat někoho vydělat. Taková je realita české vesnice

Předlistopadový režim nutil Čechy k improvizaci. Co jsme si neudělali sami, to prostě nebylo. Věci ze západu se k nám dostávaly jen velmi složitě a když už, tak jen do privilegovaných rukou přisluhovačů režimu, nikoli pro širokou veřejnost. A tak jsme se naučili si všechno udělat sami. Stal se z nás díky tomu národ šikulů. Aspoň tak jsme se zapsali ve světě, a tak stále dokážeme na cestách po zahraničí místní obyvatele ohromovat. Věci, se kterými si leckterý zápaďák neví rady, dokážeme často řešit svépomocí improvizací a mnohdy ještě lépe, než jak by se k tomu postavila profesionální firma.VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Václav H. (se souhlasem)

Pro korunu koleno provrtat

Tato naše schopnost se ale začíná pomalu měnit ve světě vývoje, nových možností a trendů. Z původní nutnosti postarat se sám o sebe a vše si sám vyrobit, protože nebylo zbytí, se pomalu začíná stávat spíše snaha ušetřit. Často ušetřit jen velmi málo za dosažení abstraktního pocitu úspory. Abstraktního? Ano, protože výsledek není dán jen cenou v penězích, ale také investovaným úsilím a časem. Mnozí se pak v takovéto konfrontaci logicky brání odpovědí, že si při takové činnosti odpočinou a něco nového se naučí. A mají pravdu.

Srovnání cen: vyvýšený záhon kupovaný vs. výroba svépomocí – postup

Vytrácí se racionální myšlení 

Pro někoho je problém postavit si vlastníma rukama dům, pro někoho jiného i vyměnit žárovku nebo odvzdušnit radiátor. Každý máme hranici dovedností někde jinde. Každý ale také máme nastavenou určitou hodnotu svého času. Ten můžeme využít buď k dané činnosti nebo k čemukoliv jinému. Ať už ho strávíme s rodinou a nebo v práci, v níž si dokážeme za daný čas vydělat více peněz, než kolik by nás stálo najmutí řemeslníků nebo firmy namísto kutilství svépomocí.

Zde ale nastává klíčový problém. Mnoho lidí si cenu svého vlastního času vůbec neuvědomuje. V pocitu, že ušetřili, jsou proto schopni se v hospodě chlubit kamarádům o své chytré úspoře, aniž by započítali desítky hodin, které dané práci museli věnovat a kterými se tak připravili o možnost alternativního příjmu nebo prostě o hodiny svého života. A jak víme, těch máme každý jen omezené množství.

Hlavně nenechat vydělat někoho jiného, to by tak hrálo

Velmi nezdravým aspektem je pak jakási zažitá představa, že já se budu mít dobře pouze v případě, že se někdo jiný bude mít hůř. Z toho plyne památná věta „přece ho nenechám vydělat“, která často podtrhuje rozhodnutí odmítnout externího dodavatele služby a preferovat činnost svépomocí. Pokud jsou motivací dotyčného opravdu jen pocity závisti, pak má problém. Nikoli však ekonomický, ale osobnostní.

Na vesnici jako za stara

Tradice svépomocných prací se logicky udržují více na vesnici nežli ve městě. Jednak ve městě není tolik příležitostí a možností k obdobným činnostem, a navíc jsou lidé ve městě často více orientováni na kancelářskou práci a, s nadsázkou řečeno, si (jak bylo zmíněno výše) nedovedou ani vyměnit žárovku. A to podstatné – jejich cena hodiny práce je často mnohem vyšší než na vesnici. Tam je naopak schopnost postarat se o sebe bez pomoci někoho jiného naprosto klíčová pro dosažení vnitřního pocitu soběstačnosti. Kde je ale ta zdravá hranice? A není právě toto důvodem, proč vesnice ekonomicky zaostává?

Až se venkov naučí spolupracovat, předběhne město

Ano, možná je to odvážná představa, ale potenciál venkova je skryt právě ve schopnosti spolupracovat a sdílet. Není nutné, aby měl každý vlastní drahé nářadí a aby byl každý schopen vykonávat všechny činnosti. To vše se můžou lidé sdílet mezi sebou, pomáhat si. Jakmile se v tomto český venkov posune, začne měšťákům, kteří „neumí vyměnit žárovku“, tvrdě šlapat na paty a životní úroveň půjde nahoru.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 26. – 29. ledna 2024. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.


Vydáno dne:
02.10.2023

Photocredit: Václav H. (se souhlasem)

8

Zámková dlažba: Návod, jak ji položit svépomocí

5 kroků jak si se zámkovou dlažbou svépomocí poradíte, i když nejste profesionální dlaždič... Číst více →Vertikální záhon svépomocí: zahrádka, kterou můžete mít i na balkoně

I na balkoně si můžete vypěstovat zeleninu pro vlastní spotřebu. Poslouží vám k tomu vertikální záhon, který si snadno vyrobíte sami... Číst více →Návod na koupací sud svépomocí za 52 tisíc – ušetřete jako Petr a zvelebte si zahradu

Petr si v Poděbradech na své zahradě postavil vlastní koupací sud za 52 000 Kč. Detailní postup, ceny i průběh výroby naleznete v článku... Číst více →Svépomocí přestavěl sklad na rodinný dům. Ušetřil miliony a inspiruje další

Jak ušetřit miliony při stavbě/rekonstrukci rodinného domu? Příběh Michaela inspiroval už tisíce lidí, kteří volí stejnou cestu... Číst více →Návod na dětské hřiště svépomocí – luxusní prolézačka dle návodu pana Petra

Tatínek Petr postavil svým dvěma synům luxusní hřiště svépomocí. Podělil se o detailní postup výroby. Kolik ho to stálo?.. Číst více →Dřevěný plot ve svahu – kolik vás bude stát stavba svépomocí?

Jak na dřevěný plot svépomocí, abyste se vešli do 45.000 korun? Přečtěte si rozhovor s Vaškem a prohlédněte si pro inspiraci i fotky, jak postupoval krok za krokem... Číst více →Srovnání cen: vyvýšený záhon kupovaný vs. výroba svépomocí – postup

Nekupujte vyvýšené záhony – za 5400 korun si zvládnete postavit čtyři sami svépomocí... Číst více →