Kolik zaplatíte za 1kWh tepla v 2024? Srovnali jsme uhlí, plyn, dřevo a elektřinu
Věčná otázka přicházející s každou zimou se dostává na scénu i letos: Čím je nejlepší topit? Někteří volí elektřinu, jiní nedají dopustit na klasiku v podobě dřeva nebo uhlí. Dříve než vzplanete pro některý ze způsobů vytápění, podívejte se, na kolik vás vyjde 1 kWh tepla získaná uhlím, plynem, dřevem nebo elektřinou. Jak si jednotlivé zdroje vytápění stojí?
Dřevo 2024 – sázka na jistotu
Patrně nejstarší a stále populární způsob vytápění je topení dřevem. V každém kilogramu dřeva jsou uloženy 4 kWh energie. Účinnost dnešních moderních krbových kamen a vložek většinou převyšuje 80 %. Pokud vezmeme i tuto spodní hranici účinnosti, jednoduchým výpočtem zjistíme, že z 1 kg dřeva lze v kamnech získat energii 3,2 kWh (4 × 0,8 = 3,2).
Prostorový metr sypaný (PRMs) smrkového měkkého dřeva má cca 440 kg. Pokud vynásobíme 440 kg teplem, které vyrobí jeden kg dřeva, zjistíme, že jeden prostorový metr sypaný smrkového dřeva dokáže vyrobit 1 408 kWh.
440 (kg) x 3,2 (kWh) = 1 408 (kWh)
Jeden PRMs smrkového dřeva stojí aktuálně v průměru 2 000 Kč. Vydělíme-li cenu PRMs smrkového dřeva množstvím tepla, které toto dřevo vyrobí, zjistíme, že vyrobit 1 kWh pomocí dřeva stojí do 1,4 Kč.
2 000 (Kč) ÷ 1 408 (kWh) = 1,4 (Kč)
Kolik přesně aktuálně zaplatíte za 1 kWh při topení měkkým či tvrdým, suchým či vlhkým, sypaným či rovnaným dřevem? Spočítejte si to v naší kalkulačce:
Uhlí zima 2024 – záleží na správném výběru
V České republice se na vytápění využívá černé uhlí, hnědé uhlí, koks nebo hnědouhelné brikety. Cena i výhřevnost se u jednotlivých typů uhlí liší:
- černé uhlí má vyšší výhřevnost i cenu;
- u hnědého uhlí je cena i výhřevnost nízká;
- výhodou hnědouhelných briket je jejich skladnost; zároveň nevytváří takový nepořádek jako například hnědé nebo černé uhlí. Jejich tepelné vlastnosti ani cena nejsou špatné;
- koks má největší výhřevnost, což se také podepíše na ceně.
Obecně platí, že nejlevněji vychází hnědé uhlí, kdy 1 kWh vyjde na 1,58 Kč. Nejvíce zaplatíte za 1kWh černého uhlí, a to 2,32 Kč. Je však třeba zohlednit také výhřevnost jednotlivých druhů uhlí. Na podrobnosti se můžete podívat v galerii.
Elektřina zima 2024 – vhodná spíše jako doplňkový zdroj
Domácnost lze vytápět také elektřinou. Zde se nabízí více možností:
- Elektrický přímotop – Od tohoto způsobu vytápění se v poslední době spíše upouští. Dnes častěji představuje jen sekundární topný zdroj. Důvodem je pochopitelně cena. Aktuálně se 1 kWh pohybuje okolo 5 Kč.
- Tepelné čerpadlo – Jaké bude mít tepelné čerpadlo náklady na vytápění, se bude odvíjet od topného faktoru. Topný faktor je poměr mezi energií, která je dodaná do tepelného čerpadla, a energií, kterou tepelné čerpadlo vyrobí. Pokud bude mít tepelné čerpadlo topný faktor 3, dokáže vyrobit 1 kWh tepla za 1,66 Kč. Je však třeba mít na paměti to, že s klesající teplotou klesá také topný faktor tepelného čerpadla. Ten se v mrazivých teplotách pohybuje spíše okolo 2 než 3. Proto vytápění tepelným čerpadlem přes zimu vyjde cca na 2,5 Kč/kWh.
Plyn zima 2024 – jeho cena se dá těžko předvídat
Cena plynu prošla za poslední rok dramatickým vývojem. Česká vláda stanovila v roce 2023 maximální strop, nad který ceny plynu neměly jít. Odběratelé tak měli za plyn zaplatit nanejvýš 3,02 Kč. Momentálně je však možné plyn sehnat mnohem výhodněji, než je vládní strop. Pro zimní sezonu 2024 se předpokládá, že bude tato komodita nadále zlevňovat. Na druhou stranu se však chystá zvýšení regulované části ceny o 38,8 %. Ceny plynu se navíc podstatně liší podle lokality a dodavatele. V současné chvíli se plyn udržuje kolem částky 2 Kč/kWh. Na vývoj ceny plynu se můžete podívat v galerii.
Čím si v roce 2024 zatopíte nejlevněji?
- Nejlevnějším způsobem vytápění tedy i nadále zůstává dřevo. Jeho cena se pohybuje okolo 1,4 Kč/kWh, ale může být i nižší.
- Nejlevnější typ uhlí vyjde na 1,58 Kč/kWh. Dražší varianty, jako je například černé uhlí, vyjdou na více než 2,3 Kč/kWh.
- Zemní plyn vyjde cca na 2 Kč/kWh. Je však nutné počítat s tím, že se jeho cena může hýbat, ať už jakýmkoliv směrem.
- Nejdražším způsobem je stále vytápění pomocí elektřiny. To za optimálních podmínek vyjde na 1,66 Kč, pravděpodobnější je však cena 2,5 Kč/kWh. V případě přímotopů nebo elektrokotlů dokonce na 5 Kč/kWh.
Kolik peněz si připravit na topnou sezónu 2024?
P.S. Zajímáte se o moderní způsoby vytápění a výrobu energie svépomocí? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Mgr. Zuzana Černá
Redaktorka
Vydáno dne:
07.01.2024
Photocredit: Shutterstock
Tepelné čerpadlo není jediným řešením. Platný energetický štítek lze získat i s levnější a úspornější technologií
Je tepelné čerpadlo jediná varianta, aby vám zkolaudovali novostavbu? Ani náhodou. Existuje možnost, jak se bez něj obejít a ještě ušetřit.
Češi se snaží ušetřit na energiích. Jednoduchou úsporu 15 % přitom opomíjí
Domácnosti se snaží najít nejrůznější cesty, jak ušetřit na vytápění. Na jednoduchý detail, který představuje 15% úsporu, ale zapomínají.
Srovnání ceny elektřiny listopad 2023. Změnou sazby lze ušetřit tisíce korun
Přehled cen elektřiny podle jednotlivých distributorů a sazeb v listopadu 2023. Sjednáním správné sazby může domácnost ušetřit nemalé peníze.
Ceny elektřiny i plynu příští rok znatelně narostou. Některé domácnosti na tom přesto mohou vydělat
Nikdy není tak zle, aby nemohlo být hůř. Energetický regulační úřad oznámil zdražení regulované části elektřiny a plynu v roce 2024.
Vyplatí se stále topit uhlím? Srovnání ceny za 1 kWh
Vyplatí se i dnes vytápět uhlím? Přehledné srovnání nákladů na 1 kWh jednotlivých typů uhlí.
Kolik peněz si připravit na topnou sezónu 2024?
Zpracovali jsme pro vás jednoduchý přehled, ve kterém se dozvíte, na kolik vyjde topení dřevem, uhlím, plynem nebo elektřinou.
Dodavatelé energií nevrací přeplatky za elektřinu a plyn. Lidé zpětně vymáhají i desítky tisíc
Každý den přibývají stížnosti spotřebitelů, kterým dodavatelé nevracejí přeplatky z vyúčtování. Jak se můžete v takovém případě bránit?
Dodavatelé energií dluží zákazníkům miliony. Jak se mohou lidé bránit?
Narůstá počet případů, kdy dodavatelé elektřiny a plynu nevrací přeplatky a zákazníci je musí vymáhat. Přečtěte si, jak v takové situaci postupovat.
Vývoj ceny plynu zneklidňuje české domácnosti. Rok 2024 přinesl další změny
Vypočítali jsme cenu plynu u typických českých domácností. Částku na vyúčtování v roce 2024 ovlivní výběr dodavatele i konec vládního stropu.
Pračka je největší žrout energie v domácnosti. Cena praní zaskočila i nás
Máte představu, kolik stojí jedno vyprání nebo provoz pračky za 20 let? Spočítali jsme to za vás. Přečtěte si tipy, jak se dá na praní ušetřit.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: