HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Sedmdesát pater ze dřeva. Japonsko odhaluje plán nového mrakodrapu

Překonávání dosavadních limitů a posouvání hranic možného? Možná to zní trochu neskromně, ale přesně také je poslání tzv. projektu W350, který se chystá v japonském Tokiu. Skromné nejsou náklady (odhadované na 5,9 miliard dolarů) ani cíl: postavit nejvyšší budovu světa, mrakodrap ze dřeva.


dřevěný mrakodrap
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Sumitomo Forestry

W350 je autorským počinem architektů ze studia Nikken Sikkei, ale realitou by se nikdy nemohl stát bez vydatné pomoci konglomerátu Sumitomo Group, respektive její lesnicko-dřevařské divize. Ambice architektů sahají do výše sedmdesáti pater, a mají váhu 0,2 milionů kubíků dřeva. To se z 90 % celkového objemu stavby stane základním stavebním materiálem.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Sumitomo Forestry

Do nebe a ještě výš

Kolem celého projektu se zatím rojí desítky otázek čekajících na odpovědi. Stavba, která má posunout horizonty dřevostavitelství nad dosavadní limity, má být podle plánu hotova v roce 2041.  Objekt má svou výškou 350 m překonat dřevěné vancouverské Brock Commons i vídeňské HoHo Towers.

Les ve městě, město v lese

Budova, o které zatím víme jen z vizualizací architektů, má mít smíšené využití. Současně se má jednat o administrativní budovu s kancelářemi, ale její součástí mají být i komerční prostory, byty pro řádné nájemníky, hotel. A také bezpočet balkonů a teras oplývajících zelení. Podstatným rysem celé stavby má být práce s přirozeným světlem, respektive maximální „otevřenost“ interiéru.

Otazníky kolem konstrukce

W350 nemá být jen mrakodrapem, ale zeleným městem, které transformuje lidské sídlo do podoby lesa. Zatím není příliš jasné, o jaký les, potažmo s jakým dřevem, by se tu mělo pracovat. Z hlediska požadovaných vlastností se ale předpokládá práce CLT dřevem, propojeným s podpůrnou ocelovou konstrukcí.

Bude vás zajímat: Jednoduchá chata z CLT panelů ve stylu LEGO

Historii japonských dřevostaveb utnula válka

Japonsko má historicky s dřevostavitelstvím výrazné zkušenosti: prakticky až do čtyřicátých let minulého století tu bylo dřevo hlavním stavebním materiálem. Konec tomuto snu ukončila až druhá světová válka a letecké bombardování zápalnými pumami. Ty se postaraly o tom, že „stará“ japonská města prakticky zmizela a nahradil je materiál v daný moment rentabilnější a stabilnější: beton.

Domy, které nehoří

Japonská poválečná stavební administrativa tvrdě trvala na dodržování bezpečnostních regulí a požárních vyhlášek, které prakticky činily dvoupatrové dřevěné budovy komplikované a třípatrové zcela nerentabilní. Jenže doba se mění a stávající pokrok na poli materiálové technologie už „nehořlavé“ budovy ze dřeva umožňuje.

Návrat ke dřevu je návratem k tradicím

Návrat ke dřevu není pro Japonsko jen melancholií minulosti, ale velmi příhodným environmentálním řešením. „Z mnoha hledisek je to ideální materiál, protože pochází z obnovitelného zdroje a je recyklovatelný,“ říká architekt Riccardo Tossani, který tuto renesanci dřeva vítá. Mezi jeho vlastní autorské počiny patří dřevostavba domova důchodců na úpatí Fudži, aktuálně největší dřevěný objekt v Japonsku.

Sledujte video: Jak se staví jedna z nejvyšších dřevostaveb světa

Materiál, který Japonsko potřebuje

„Dřevo je tvárné, opracovatelné poddajné,“ tvrdí Tossani. „A to je něco, co má v tektonicky aktivním Japonsku svou váhu. Dřevo se pod tlakem ohýbá, a kinetickou energii pohlcuje svými spoji, absorbuje ji. Beton je proti tomu rigidní, tuhý. Nemá takovou flexibilitu, a proto se pod tlakem rozpadá.“

Jedno je jisté: projekt W350 se stane nejostřeji sledovanou vznikající stavbou nejen v celém Japonsku. Její úspěch by mohl proměnit tvář moderní architektury a navrátit dalším generacím architektů důvěru ve dřevo, jako ideální stavební materiál.

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
05.06.2018

Photocredit: Sumitomo Forestry

4

Důmyslnost korejských dřevostaveb z 15. století inspiruje i dnes

Korea a Japonsko jsou již tradičně mekkou funkčního a promyšleného architektonického designu. Pojďme se inspirovat historií jejich dřevostaveb.

Video: Lesní dům inspirovaný japonskou architekturou

Jaké asi je bydlet v domě, který je ze všech stran obklopen lesem? Někdy je méně více. Tento malý lesní dům je toho přímým důkazem.

CLT panely: Vrstvené masivní panely, které voní dřevem

Co je to CLT panel? Dřevěné masivní panely jsou konstrukčním systémem dřevostaveb nabízejících pohledové dřevo, vysokou pevnost a moderní design.

Video: Tradiční japonské spoje v moderních 3D animacích

Prohlédněte si 24 animovaných 3D modelů tradičních japonských tesařských spojů, které jsou fascinující, krásné a charakteristické pro japonskou architekturu.

Dřevěná města jsou budoucností

Stavební průmysl se z 36 % podílí na globální produkci uhlíkových emisí. Komplexní změna přístupu k výstavbě budov a nahrazení dosud užívaných stavebních materiálů ekologičtější alternativou.

Evropa má s velkými dřevostavbami velké plány. Za rok jich bude stát už jednadvacet.

Ne skromné domky, ale už pořádné stavby s výškou nad padesát metrů. Jak vypadají ty nejzajímavější projekty evropských dřevostaveb?

Pálenka a pivo ze dřeva? V Japonsku se experimentů s alkoholem nebojí

Alkohol ze dřeva, který dozrává v dřevěných sudech. Jaké další tajemství japonští výrobci originálního lihu ještě prozradili?

3D tisk domů je stále dostupnější. Domek vyjde na 80 000 Kč a je postavený za den.

3D tisk domů je ve stavebnictví novinkou, která strhává zájemce svou rychlostí a dostupností. Co vlastně stojí za tímto fenoménem?

Dům v Nishiogi: Japonská architektura se zase ukázala

Klasická japonská preciznost ve zpracování detailů je pro japonské stavby typická již po tisíciletí. Podívejte se, jak se navrhují japonské dřevostavby v dnešní moderní době.

Vědci našli způsob, jak stavět budovy téměř neomezené výšky. Ze dřeva!

Jak to, že je celulóza tak pevná a téměř nezničitelná? A dalo by se to nějak využít? Rozhodně ano! V našem článku se dočtete více.