HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

4 výhody dřevostavby, které nemusí platit vždy

Ne všechny výhody, které se o dřevostavbách dočtete, platí u všech domů postavených ze dřeva. Některé pochvalné věty se navíc říkají už jen tak ze zvyku. Z části si za to můžeme sami, protože většina lidí by prostě chtěla bydlet v domech, které nebudou stát tolik peněz, nepotřebují moc energií na provoz, postaveny budou za pár týdnů, a to možná i vlastníma rukama v nejvyšší možné kvalitě. Kdyby to bylo však bylo se všemi postavenými dřevostavbami tak výhodné, tak už se dnes nestaví nic jiného.

Dejte si pozor na ty, kdo se vám (lidově řečeno) snaží mazat med kolem huby a tvrdí, že dřevostavby mají všechna nej. Některé uváděné výhody totiž mají své podmínky, bez kterých nebudou platit a jak již bylo napsáno výše, některé výhod, které se dřevostavbám připisují, už ani neplatí. V článku se tedy podíváme na čtyři nejčastější výhody dřevostaveb, na které byste si měli dát pozor.


Dřevostavba a voda

Jak to tak ve světě bývá, tak stejně jak se nedají do jednoho pytle hodit např. obyvatelé nějakého státu, tak se nadá říct, že by všechny dřevostavby měly všechny výhody, které se s nimi obecně pojí. V minulém článku jsem si trochu vystřelil z uváděných nevýhod dřevostavby, tak to nyní trochu narovnáme.

Výhody dřevostavby, které jsou vždy s podmínkou

1. Dřevostavby jsou postavené rychleji

Tato výhoda má asi nejvíce podmínek. V první řadě je to množství zkušeností, které daná firma má se stavbou dřevostaveb – zkušená firma vám dům postaví rychleji. Dále pak o čase stavby rozhodují například používané technologie a míra připravenosti stavby (tzv. prefabrikace).

Nejrychleji postavené dřevostavby bývají připravené jako jednotlivé stěny, stropy a střešní panely, které si firma vyrobí někde v hale a u vás na stavbě je pak jenom kompletuje. Takováto stavba z prefabrikovaných panelů v provedení na klíč pak skutečně může trvat i méně než 3 týdny. Jednou z podmínek rychle postavených dřevostaveb je, že v sobě ale nemají žádné mokré procesy, tzn. například anhydritové nebo betonové podlahy, které by rychlost stavby zpomalovaly.

                Článek na toto téma: stavba dřevostavby za 3 týdny

Pravým opakem je pak situace, kdy na stavbě stojí dva chlapíci, jeden s motorovou pilou a druhý s kladivem, a čekají na první várku trámů, kterou právě objednali na pile. Stavba takovéto dřevostavby s minimální prefabrikací za použití téměř prehistorických stavebních technologií bude s největší pravděpodobností trvat stejně dlouho, nebo i déle než stavba z cihel.

2. V dřevostavbě méně protopíte

Pokud se podíváme na globální průměr tak určitě ano, v dřevostavbě protopíte méně, než ve zděném domě. Navíc v kategorii nízkoenergetických a pasivních domů jsou dřevostavby v nadvládě, i když se jich celkově postaví jen asi desetina z celkového počtu rodinných domů.

Ne každá dřevostavba je však nízkoenergetická nebo pasivní a záleží na tom, kolik izolace každý výrobce použije. Proto nelze tak tuto výhodu plošně paušalizovat! Pokud budete na izolaci šetřit, může se stát, že protopíte více než soused v cihle.

TIP: Základní srovnání spotřeby energií zjistíte podle koeficientu prostupu tepla jednotlivými skladbami konstrukcí. Výpočet koeficientu prostupu tepla

Výhody dřevostaveb, které již neplatí

Některé uváděné výhody, které se s dřevostavbami pojí, pochází z 90. let, kdy u nás dřevostavby začínaly a hledali své místo na trhu. Mnohé z těchto výhod se neustále opakují dodnes, i když už většinou nejsou tak aktuální, protože se nejen trh, ale i materiály, technologie a používané postupy jednoduše posunuly kupředu.

1. Dřevostavby jsou levnější

Podle statistik z posledních let, dřevostavby v průměru levnější nejsou, naopak se ukazuje, že jsou o cca o 8-10% dražší než stavby zděné. Opět jsme ale v jakémsi průměru a srovnáváme nesrovnatelné. Více o levných dřevostavbách.

Jak již bylo řečeno, tak v kategorii nízkoenergetických a pasivních domů dřevostavby dominují. Jejich hodnota je proto zákonitě vyšší než hodnota průměrné cihlové zástavby. Navíc si dřevostavby poměrně oblíbili architekti, kteří tímto systémem realizují i stavby ve velmi vysokém uživatelském standardu.

Obecně se dá říci, že pokud vezmete zděný dům a dřevostavbu se stejným vnitřním vybavením a stejnou energetickou náročností, tak je to „šul nul“.

               Čtěte: Jaké je reálná cena dřevostavby?

2. Dřevostavbu si snadno postavíte svépomocí

Pokud o stavění dřevostaveb nic nevíte a chtěli byste si ji postavit svépomocí jen proto, že si myslíte, že to bude levnější a rychlejší, tak to rozhodně nebudete mít lehké a nedá se to nazvat výhodou.

I když budeme mít ochotné sousedy a rodinné příslušníky, tak ti pokud stavěli něco svépomocí, tak to byl zděný dům a vy budete muset sami vyřešit veškeré detaily stavby a neustále hlídat jejich provedení. Postavit dřevostavbu svépomocí není nic nereálného, jen to není úplně tak snadné, jak by se na první pohled zdálo.

               Více o stavbě dřevostavby svépomocí.

Toto byly základní čtyři výhody dřevostaveb, které si musíte pohlídat a hlavně se mít na pozoru před těmi, kdo tyto výhody vyzdvihují, ale už nevysvětlují, proč a jak fungují. Pamatujte, že ideální dům ve smyslu zadarmo nejvíce muziky neexistuje, jinak bychom v něm už všichni dávno bydleli. Jaká je pro vás hlavní výhoda dřevostavby? Podělte se se mnou a ostatními čtenáři o své názory a zkušenosti v diskusi.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
04.08.2014

16

Jaká je reálná cena dřevostavby?

Je logické, že se lidé zajímají o své výdaje na bydlení až na prvním místě.

Montovaná dřevostavba za 3 týdny

Díky panelové výstavbě dřevostaveb, je možné bydlet za 3 týdny

5 nevýhod dřevostavby a moje odpovědi na ně

Odpovědi na pět základních nevýhod, které v kontextu dřevostaveb slýchám

4 rady, jak předejít největším chybám u vaší dřevostavby

Jaké jsou u dřevostaveb největší chyby a jak se jim vyvarovat?

Levné dřevostavby: Jak ušetřit a neprodělat při stavbě domu

Na co byste se měli ptát výrobců levných dřevostaveb?

Zbytečná diskuse o dřevostavbách – Vydrží věčně?

Vydrží dřevostavby věčně? Zamyšlení o tom, proč je to zbytečná diskuse.

Dřevěný dům, který je synonymem zdravého bydlení

Dřevěný dům v chladné Bretani je díky své organické architektuře, vysoké energetické účinnosti a používání ekologických materiálů přímo vzorem zdravého bydlení.

Anhydritová podlaha vás ochrání před hlukem v patrovém domě

V čem jsou výhody anhydritové podlahy? V následujícím článku se dozvíte vlastnosti anhydritu včetně průběhu samotné pokládky anhydritu.

V domě se zastavěnou plochou 100 m2 získejte menší pokojíček navíc

Základní výhody dřevostavby většina z nás zná. Co ale takové výhody z pohledu jejich uživatelů? Čeho si obyvatelé těchto domů nejvíce cení? Nahlédněte do bohaté galerie fotografií.