HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Stavební systémy dřevostaveb – Rámové konstrukce

Nejběžnějším typem stavebního systému dřevostaveb jsou rámové konstrukce. Jsou tvořeny nosnými dřevěnými prvky (stojkami) a opláštěním těchto stojek velkoplošným materiálem z jedné nebo z obou stran. Stojky umístěné ve vzdálenostech 600-625 mm od sebe působí staticky především ve vertikálním směru. Tyto nosné prvky jsou zespodu a shora připevněny na horní a spodní pas a tento celek tvoří rám, odtud název rámové konstrukce. Opláštění tohoto rámu velkoplošným materiálem působí staticky ve směru horizontálním a fixuje tak stojky proti klopení do stran. Tím je rám dokonale tuhý ve všech směrech.

Rámová konstrukce dřevostavby
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Archiv redakce

Nejčastěji používané materiály při stavbě dřevostavby rámovou konstrukcí

Nosná konstrukce (pasy a stojky) jsou vyráběny převážně z hoblovaného a vysušeného řeziva a opláštění je tvořeno různými velkoplošnými materiály, nejvíce používanými jsou OSB desky s velkými orientovanými třískami a sádrovláknité desky. Prostor mezi stojkami a deskami je vyplněn izolací, nejčastěji minerální vatou. Vnější stranu stěny tvoří termofasáda tvořená polystyrenem a omítkou, popř. jiným fasádním prvkem. Z vnitřní strany nosné konstrukce je používána tzv. instalační předstěna, což je prostor, kde jsou vedeny veškeré potřebné rozvody. Instalační předstěna je vyplněna izolací a interiérová vrstva je tvořena ze sádrokartonových desek, které jsou poté překryty tapetou nebo vymalovány podle vašeho přání.

Díky vývoji nových materiálů a technologií jsou v dnešní době využívány nejrůznější stavební systémy, které budou v budoucnu trochu vytěsňovat tuto klasickou skladbu dřevostaveb. Rámové konstrukce jsou však stále velmi častou volbou. Rozhodující bývá nejen cena použitých materiálů, ale i zkušenosti, odbornost a ochota stavebních firem pouštět se do nových řešení.

Pro představu nabízíme cenové srovnání výše zmíněných materiálů:

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
24.10.2011

15

Co je to dřevostavba

Dřevostavba je jakýkoli objekt, který má základní nosnou konstrukci ze dřeva nebo z materiálů na bázi dřeva.

Konstrukční systémy dřevostaveb 1. díl - Rozměrová a modulová koordinace

Důležitou a často opomíjenou podmínkou dobře zvládnutého návrhového konceptu...

Izolační materiály 1. díl – požadavky a vlastnosti

Jaké jsou základní vlastnosti izolačních materiálů a proč se jimi zabývat?

Stavba dřevostavby systémem two by four

Jaké má výhody a slabiny letmá montáž na staveništi, tedy systém two by four?

Montovaná dřevostavba za 3 týdny

Díky panelové výstavbě dřevostaveb, je možné bydlet za 3 týdny

Krov: Kritéria pro jeho výběr

Povíme si tři základní kritéria, podle kterých lze volit mezi jednotlivými systémy krovů.

Navštivte s námi farní centrum sv. Františka v rakouském Welsu

Budova občanské vybavenosti v pasivním standardu formou dřevostavby

Proč dřevostavba nevypadá jako dřevostavba?

Ne každá dřevostavba vypadá jako dřevěný dům. Podle čeho dřevostavbu pozná odborník? A dovede to vůbec? Čtěte a dozvíte se víc.

Fotopříběh: Typická americká dřevostavba a postup její výstavby

Dřevostavby jako rodinné domy určitě znáte i z mnoha amerických filmů a seriálů. Pojďte se podívat v našem fotopříběhu, jak se takový dům staví a jak ho lze útulně zařídit.

Fotopříběh: Postup výstavby rámové dřevostavby two-by-four

Pojďte se podívat na to, jak probíhala výstavba dřevostavby systému two by four. Přinášíme vám podrobný fotopříběh, jak se stavěl rodinný dům.