HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dřevěný mrakodrap HoHo ve Vídni boří hranice evropského stavitelství

Mrakodrapy nejsou v oblasti moderní architektury žádnou novinkou. Na scénu ale přichází projekt HoHo Wien, který nastoluje revoluční éru ve stavitelství výškových budov. Inovativním prvkem je zde užití dřeva jako hlavního konstrukčního materiálu, které ustupuje tradičnímu konceptu železa a betonu. V reakci na přání klienta přichází v Rakousku s převratným konceptem výškových budov, který posouvá ekologické stavitelství na novou úroveň. Unikátní dřevostavba tímto udává nový trend modernímu evropskému stavitelství.


HoHo Vídeň
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Rüdiger Lainer + Partner Architekten ZT

Hoho Wien se stává jedním z největších městských rozvojových projektů v Evropě. Budova se nachází na místě bývalého letiště Aspern, nyní v nově vznikající městské části Seestadt Aspern. Tato strategická lokace poskytuje budoucím obyvatelům výhled na nedaleké jezero a přístup k metru. Dřevěný kolos je po necelých pěti letech připraven k obydlení. Stavební povolení bylo uděleno v roce 2015 a samotná výstavba započala téměř o rok později. Prohlédněte si unikátní dřevěný mrakodrap včetně fotek z jeho výstavby v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Rüdiger Lainer + Partner Architekten ZT

Věžák dosahuje celkové výšky 84 metrů a disponuje 24 podlažími, které nabízí jak byty, hotel či kanceláře, tak i obchody, restauraci a wellness centrum. Developer Baudevelopment GmbH se specializuje na vývoj nemovitostí ve zvláště dynamických růstových situací ve Vídni. Oslovil studio Rüdiger Lainer + Partner Architekten ZT s požadavkem na návrh projektu udržitelné a ekologické stavby. Náklady na realizaci dřevěné hybridní konstrukce vyšly na 65 milionů eur, což z projektu činí finančně dosažitelnou investici srovnatelnou s náklady na stavbu klasických železobetonových mrakodrapů.

Inovativní konstrukční řešení

Celková podlahová plocha 25 000 metrů čtverečních, pozemek s přibližnou rozlohou 4 000 metrů čtverečních. Na první pohled vysoké hodnoty vzbuzující obavy o stabilitu dřevěné konstrukce, ale není třeba se děsit. Konstrukční řešení mrakodrapu je totiž hybridní. Ze 75 % zde dominuje dřevěný materiál, který je posílen železobetonovým jádrem. Navíc jsou posílené také masivní dřevěné stropy, které pokrývá tenká vrstva betonu.

Použít na výstavbu panely ze dřeva je možné díky pokročilému vývoji CLT materiálu, což je křížem vrstvené masivní dřevo (z anglického Cross Laminated Timber). Tento způsob výroby dodává konstrukčnímu prvku obrovskou nosnost a vytváří lehkou alternativu k oceli a betonu. Právě tento materiál je na stavbu výškové budovy použit. Developerovi se navíc podařilo nalézt místního dodavatele dřeva, který čerpá materiál z pravidelně obnovovaných lesů. Díky tomu projekt získal prestižní zlaté ocenění LEED, což je celosvětově respektovaný certifikační systém udržitelnosti budov.

Mohlo by vás zajímat: CLT panely: Vrstvené masivní panely, které voní dřevem

Vrchol ekologického stavitelství

Nejen interiéry mají dřevěné povrchy, také design exteriéru je inspirovaný povrchem kmenů stromů. Přízemí a první patro jsou spolu s přilehlou budovou obložené deskami z modřínového dřeva, které dodává fasádě dlouhou životnost. Zbytek pater je obložen eternitovými panely odolnými vůči povětrnostním vlivům a zároveň schopnými izolovat hluk. Tím však výčet pozitiv hybridní konstrukce nekončí. Projekt HoHo Wien vyniká zejména díky nízkým hodnotám produkovaných emisí. Užití dřeva jako konstrukčního prvku sleduje soudobou vzrůstající tendenci trendu ekologického stavitelství. Představuje totiž obnovitelný a ekologičtější materiál oproti konvenčním materiálům, jako je železo či beton, které zde tvoří menšinový podíl. Jedná se o uhlíkově neutrální materiál.

Žhavá novinka

HoHo Wien splňuje požadavky ekologického stavitelství, finanční dostupnosti a moderního designu, vzbuzuje však také obavy místního odboru požární bezpečnosti. Přesto, že je konstrukce budovy převážně ze dřeva, disponuje prvky, které snižují rizika požáru. Jedním z pozitiv fasádních eternitových panelů je totiž i jejich požární odolnosti. Budova navíc disponuje vysoce progresivním protipožárním systémem. Moderní komplex se pro obyvatele otevřel už vloni na podzim.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
15.01.2021

Photocredit: Rüdiger Lainer + Partner Architekten ZT

1

Video: Nejvyšší dřevěný mrakodrap na světě

Podívejte se na dvouminutové video o aktuálně nejvyšší dřevěné stavbě světa. Nachází se v Kanadě, měří 53 metrů a její výstavba trvala pouhé 3 měsíce.

Video: Jednoduchá chata z CLT panelů ve stylu LEGO

Woody 15 je víceúčelová chata poskládaná z CLT panelů, kterou je možné postavit téměř kdekoliv a za velice krátkou dobu.

CLT panely: Vrstvené masivní panely, které voní dřevem

Co je to CLT panel? Dřevěné masivní panely jsou konstrukčním systémem dřevostaveb nabízejících pohledové dřevo, vysokou pevnost a moderní design.

Evropa má s velkými dřevostavbami velké plány. Za rok jich bude stát už jednadvacet.

Ne skromné domky, ale už pořádné stavby s výškou nad padesát metrů. Jak vypadají ty nejzajímavější projekty evropských dřevostaveb?

Sedmdesát pater ze dřeva. Japonsko odhaluje plán nového mrakodrapu

Dřevěný kolos, jaký svět neviděl. Podívejte se na projekt 350 metrů vysokého dřevěného mrakodrapu.

Z Prahy do Brna za 20 minut? Brzo se možná dočkáme díky tomuto dřevěnému mrakodrapu!

V Brně má do padesáti let vyrůst futuristický dřevěný mrakodrap ukrývající stanici hyperloopu. Zajímá vás, jak bude nejspíš vypadat?

Organický mrakodrap v Londýně roste z recyklovaného odpadu jeho nájemců

Moderní organický mrakodrap v Londýně roste jako kouzelný fazolový stonek k nebesům. Udržitelná architektura 21. století ukázala opět nové směry.

WoHo v Berlíně – nejvyšší dřevostavba světa bude stát v řádech miliard

Nová výšková dřevostavba s názvem WoHo vyroste v Berlíně. Čím jsou dřevěné mrakodrapy tak lákavé pro velká města? A na kolik miliard takový projekt přijde?

Nový přístup ke stavbám: Proč stavět ze dřeva?

Přinášíme vám nejefektivnější způsob, jak porozumět dřevostavbám. Zhlédněte šestidílný seriál pojednávající o stavbách na bázi dřeva, jejich výhodách a důvodech, proč čím dál více majitelů volí právě tento systém.

Nejvyšší obytná dřevostavba na světě vyroste ve Švýcarsku do roku 2026. Bude mít 100 metrů

Stometrová dřevěná věž vyroste ve švýcarském městě Winterthur. Díky inovativnímu postupu bude při výstavbě beton nahrazen dřevem.