HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Advokát radí: Pozor na příliš levné novostavby

Nechci slevu zadarmo, říká v jedné povídce Šimka a Grossmana profesor Zelí. Je to samozřejmě vtip, na druhou stranu není od věci si zapamatovat, že pokud je něco zadarmo nebo za až příliš výhodnou cenu, obvykle je někde skryté čertovo kopýtko.


nekalé praktiky ve stavebnictví
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: geralt

Výhodné inzeráty

Stále častěji může člověk v poslední době narazit na inzeráty lákající k pořízení novostavby domu za měsíční splátky nižší než nájemné dvoupokojového bytu. Kdo by netoužil po tom bydlet ve vlastním a ještě ušetřit, že? Taková nabídka se jeví jako neodolatelná a svádí k tomu nepřemýšlet. A rychle po ní skočit, než z trhu zmizí. Na místě je ale naopak zastavit se a přemýšlet. A ptát se.

V tomto článku se podíváme na to, proč si na takové nabídky dát pozor, proč zpozornět při nabídce bezúročných půjček na stavbu a zkusíme poradit, jak se nedostat do potíží.

Pozemek zdarma

Společnosti, které s takovou výhodnou nabídkou stavby domu přicházejí v prvé řadě nehovoří o tom, že v ceně obvykle není započítaná cena pozemku. Nicméně i pro tuto situaci mají řešení. Další nabídku, kterou nelze odmítnout. Na pozemek vám buď sami, nebo prostřednictvím jejich spřátelené firmy, bezúročně půjčí a pomohou vám tak překonat dobu, než získáte peníze z hypotečního úvěru, který vám přislíbí zajistit. Takže vám vlastně peníze na pozemek dají „zadarmo“. A to je právě to zadarmo, před kterým by se zákazník měl mít na pozoru. Úroky totiž v takovém případě zákazník skutečně hradit nemusí, ale pokud peníze včas nevrátí, hrozí mu vysoká smluvní pokuta. A tato pokuta je často navíc zajištěná směnkou, takže je její vymáhání ze strany společnosti ještě o hodně zjednodušené. Ale to přeci mně nehrozí, vždyť dostanu hypotéku a včas půjčku zaplatím, říkáte si teď možná...

Budoucnost v růžových barvách

Ano, tak by to teoreticky mělo být. Jenže velká část zákazníků vůbec hypotéku nedostane, protože prostě neprojde sítem žádné banky (zvláště v současné době, kdy se podmínky stále zostřují). Další sice hypotéku dostanou, ale ne včas, protože banka potřebovala řešit další a další formality. A na toto riziko dopředu zákazníka společnost samozřejmě neupozorní. Když se podepisují smlouvy, kreslí se totiž budoucnost výhradně v růžových barvách.

V takovou chvíli pak je paradoxně bezúročná půjčka pro zákazníka mnohem větším problémem, než spotřebitelský úvěr, kde by se zavázal k úhradě vysokých smluvních úroků. U spotřebitelského úvěru se totiž můžete bránit tím, že vám věřitel úvěr poskytnul, aniž by se zabýval tím, jestli jste schopni ho vrátit (tzn. nezkoumal vaši tzv. úvěruschopnost). To může v konečném důsledku vést k tomu, že bude smlouva soudem prohlášena od samého počátku za neplatnou a úroky nebudete muset vůbec vracet.

U bezúročné půjčky se smluvními pokutami se vám ale toto nepodaří. Půjčku jste si totiž brali tak říkajíc zadarmo. Poskytovatel tak nemusel zjišťovat, jestli jste schopni vysokou smluvní pokutu uhradit nebo ne. Jak to? Tuto povinnost mu prostě nic nestanoví. Soudy zatím jednoznačně v takových případech říkají, že zákazník měl prostě před podpisem smlouvy zvážit, jestli bude schopný smlouvu dodržet (však má vrátit jen přesně to, co si půjčil; smluvní pokuta pak už není poplatek za zapůjčení, ale sankce za nedodržení podmínek).

Skončí se dříve, než se začalo

Často se tedy stává, že stavba končí ještě dříve, než se vůbec tzv. koplo do země. Zákazník se hned na začátku půjčkou za pozemek tak zadluží, že už nemá na nějakou stavbu ani pomyšlení. Nebo, a to je ještě horší varianta, si ve své naivitě zákazník vzal vedle bezúročné půjčky na pozemek další půjčku i na samotnou stavbu. A i u této půjčky samozřejmě platí vše výše uvedené, jen částky smluvních pokut jsou s ohledem na vyšší cenu stavby oproti pozemku ještě výrazně větší.

Fáze výstavby

Pojďme však dále. Dejme tomu, že první fázi překonáte. Pozemek je váš, hypoteční smlouvu máte v kapse, povinnost hradit smluvní pokutu vám buď vůbec nevznikla, nebo jste již smluvní pokutu zaplatili, či jí splácíte, a začíná se stavět. Jenže pozor, i smlouva, kterou jste na výstavbu domu uzavřeli, obsahuje řadu smluvních pokut a ustanovení, která jsou výhodná především pro společnost.

Nadstandardní služby

Znám zákazníky, kteří se zcela vložili do rukou takové stavební společnosti. Ani oni se nevyhnuli smlouvám o půjčce a statisícovým smluvním pokutám s nimi spojenými. To však nebylo vše. Nechávali si prý totiž od zaměstnance společnosti dokonce předepisovat příkazy k úhradě prací na domě. Chápali to jako nadstandardní službu, nemuseli se díky tomu o nic starat. Když se stavba zpožďovala, chtěli se bránit. Požadovali od společnosti úhradu smluvní pokuty za vzniklé prodlení oproti smlouvě.

V tu chvíli však vyšlo najevo, že úhrady stavebních prací z jejich strany zdaleka nebyly placeny v souladu se smlouvou, a že naopak vysoké smluvní pokuty mají hradit oni společnosti. Chtěli se hájit tím, že příkazy bance přeci vystavil zaměstnanec společnosti, kterému důvěřovali, a který smluvní podmínky znal. Taková obhajoba ale byla prakticky nemožná. Žádné důkazy o tom, kdo příkazy vyplnil a předložil jim je k podpisu, totiž neměli. A pod příkazy byli samozřejmě podepsáni pouze oni. Stavba domu se tedy v důsledku všech smluvních pokut značně prodražila. Ani to však není konec, zhotovený dům bohužel neodpovídá jejich představám a dokonce ani stavebním předpisům, takže nyní stavební úřad dokonce hrozí jeho odstraněním.

Zachovejte chladnou hlavu

Co tedy říci na závěr? Pokud toužíte po stavbě nového domu a narazíte na nějakou neodolatelně výhodnou nabídku, zachovejte chladnou hlavu. Nejprve si zjistěte zkušenosti ostatních, kteří stavěli se společností. To je přeci v době internetu maličkost. Co je však důležité, neomezujte se přitom pouze na webové stránky společnosti nebo na její prezentaci na Facebooku. Také dopředu důsledně zvažte svoje finanční možnosti. A v neposlední řadě proberte před podpisem návrh smlouvy s právníkem. Ano, to všechno zabere nějaký čas, o pár dnů vás to může vzdálit vašemu novému domu. Možná že dokonce zjistíte, že si takový nový dům nemůžete dovolit nebo že se radši poohlédnete jinde. Ale věřte tomu, že vám to také může ušetřit velké množství starostí a peněz za smluvní pokuty.   

Dobrá rada na závěr

Pokud jste již smlouvy s podobnou společností uzavřeli a smluvní pokuty vám již začaly naskakovat, je každá rada drahá. Lze však doporučit obrátit se ohledně uzavřených smluv o půjčce na finančního arbitra (webové stránky finančního arbitra s informacemi o této instituci najdete zde: www.finarbitr.cz/cs/). Výhodou řízení u něj je, že na rozdíl od soudu nemusíte hradit žádné poplatky za řízení a nehrozí vám ani to, že byste museli hradit náklady řízení druhé strany. Nemáte tedy co ztratit. Navíc po dobu řízení u arbitra nemůže druhá strana ve věci pokut z půjček zahájit soudní řízení proti vám.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
04.03.2020

Photocredit: geralt

6

Volba firmy pro stavbu dřevostavby

Jak vybrat správnou firmu je jedna z nejdůležitějších otázek, pokud jste se již rozhodli pro život v dřevostavbě.

Na čem v dřevostavbě nešetřit

Úspora nemusí být vidět, ale vaše peněženka o ní bude vědět.

Bydlení pro mladou rodinu – bez schodů a uprostřed přírody

Přízemní domek s rovnou střechou stojí uprostřed borovicového háje a je ideálním domovem pro mladou rodinu, která miluje pocit sounáležitosti s přírodou.

Cesta k jejich vysněné dřevostavbě byla strastiplná. Čím vším si museli projít?

Osud jim nachystal nelehkou cestu k vysněnému bydlení. Čím vším si museli projít a jak se jim dnes žije? Přečtěte si příběh plný strastí a neuvěřitelných příhod.

Odhalte včas lži neseriózních realitních makléřů

Že ne každý realitní makléř je poctivý, to každý ví. Ale jaké triky používají? Ty nejčastější lži neseriózních makléřů najdete v našem článku.

Architekt vs. stavební firma – na koho si dát pozor

Jaké nástrahy na vás čekají, když do plánování stavby nepřizvete zavčas stavební firmu? A kolik vás to bude stát? Odpovědi v našem článku.

Daň z nemovitosti: Podání daňového přiznání za 2021 – víme jak na to

V tomto článku se dozvíte vše potřebné informace, které vám přiblíží věcné a časové vazby na podání daňového přiznání k dani z nemovitosti. Stáhněte si také vzorový formulář.

Vyplatí se prodat či koupit nemovitost zatíženou právní vadou?

Je možné prodat nemovitost s právní vadou? Na co si dát při koupi takového bytu či domu pozor? Odpovědi naleznete v našem článku.

Nedosáhli jste na hypotéku? Nezoufejte, poradíme, jak hypoteční úvěr získat

Získat od banky hypotéku je čím dál těžší a stále více lidí na ni nedosáhne. Co dělat, pokud ani vám banka hypoteční úvěr neschválila?