Na čem v dřevostavbě nešetřit

Každý proces stavby rodinného domu začíná u ideálních představ o vysněném bydlení a konečný výsledek je vždy o následném kompromisu. Především finanční stránka stavby často neumožní v celém rozsahu naplnit prvotní představy. Pak nastává logická otázka, z čeho slevit a na čem trvat?
Plánujte dlouhodobě
Při plánování stavby domu zvažujte, zda vybraná lokalita pro stavbu splňuje nejen vaše představy, ale jestli zároveň odpovídá vašim potřebám. Vybíráte-li pozemek, předpokládejte, že v novém domě budete žít mnoho následujících let, během kterých se potřeby vás a vaší rodiny několikrát otočí o 180° i více. Proto je dobré se na stavbu dřevostavby již od počátku dívat z dlouhodobého hlediska.
Mohlo by vás zajímat: Katastr nemovitostí: Nahlížení do KN a návod jak na to
Nešetřete na základní konstrukci dřevostavby
Hlavním prvkem vaší dřevostavby, na kterém se nevyplatí šetřit, je její základní konstrukce. Na současném trhu máte na výběr z široké palety materiálů a technologií v ještě širším cenovém rozpětí. Chcete-li však investovat do nového bydlení rozumně, zde nešetřete.
Bude Vás zajímat: Bungalovy jako dřevostavby: Proč je to výhodné?
Proto jestli stojíte před rozhodnutím, zda použít vnější izolaci 100 mm nebo 150 mm, rozhodně zvolte tu silnější. Finanční úspora při použití slabší izolace není nijak závratná a rozdíl v ceně se může rovnat například jednomu spotřebiči. Spotřebič však lze později snadno přikoupit, kdežto dodatečně investovat do lepší izolace je mnohanásobně náročnější a nákladnější.
Bude vás zajímat: Nevýhody dřevostaveb
Stejné pravidlo lze aplikovat při výběru dalších prvků základní konstrukce, jako jsou plastová či dřevěná okna, různé systémy vytápění nebo různé typy izolací s vyšším fázovým posunem. Hlavní myšlenkou však není „Čím dražší dřevostavba, tím lepší!“. Důležité je najít rovnováhu mezi funkčností a rozpočtem vaší stavby.
Úspora není vidět, ale vaše peněženka o ní ví
V případě kompromisů při hledání optimální cenové hladiny za pořízení vaší dřevostavby je vhodné si uvědomit, že vnitřní vybavení (podlahy, obklady, kuchyň, vnitřní dveře a mnoho dalších) v průběhu používání dřevostavby amortizuje a časem je nutná jeho obměna. Na druhou stranu základní konstrukce domu s vámi bude věčně. Je jasné, že kvalita použité izolace není vidět, kdežto kvalitnější obklad či podlaha ano. Volba nákladnější skladby konstrukce dřevostavby se Vám však v dlouhodobém měřítku projeví na výdajích za energie. Navíc, co je dnes v konstrukci dřevostaveb bráno jako standard, bude v blízké budoucnosti nahrazeno dnešním nadstandardem.
Bude Vás zajímat: Nepodceňte izolace do střechy
Na kterou stranu vah „vnitřní vybavení domu – základní konstrukce domu“ jste se při stavbě vaší dřevostavbě přiklonili vy? Přihlaste se a napište nám své zkušenosti do diskuse..
Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!
Autor:
Ing. Karel Slovák
Vydáno dne:
02.02.2012
Mohlo by Vás zajímat:
- Jaká je reálná cena dřevostavby?
- Cena dřevostavby – online nástroj, který vám to spočítá
- Americký sen o dřevostavbě
- Hrubá stavba: dřevostavba vs. cihla
- Stavba dřevostavby krok po kroku 2.díl: Bez pozemku (a peněz) za architektem nelez
- U dřevostavby si pohlídejte skladbu stropu
- Udržitelná dřevostavba, co to vlastně znamená?
- Dřevostavby do 1,5mil – útulný dům bez vlastní práce
- Dřevostavba vytápěná elektřinou? Není třeba se bát
- Levné dřevostavby: Jak ušetřit a neprodělat při stavbě domu
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč