HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Na čem v dřevostavbě nešetřit

Stavba dřevostavby je stále poměrně specifická záležitost a rychlost vývoje používaných materiálů a technologií prakticky neumožňuje nastavit všeobecný standard. Nemá proto cenu se zde zaměřovat na konkrétní stavební systém nebo skladbu konstrukce. Poradíme Vám, z čeho je dobré neslevovat v požadavcích na Vaši dřevostavbu.

Dřevostavba s balkonem

Každý proces stavby rodinného domu začíná u ideálních představ o vysněném bydlení a konečný výsledek je vždy o následném kompromisu. Především finanční stránka stavby často neumožní v celém rozsahu naplnit prvotní představy. Pak nastává logická otázka, z čeho slevit a na čem trvat?

Plánujte dlouhodobě

Při plánování stavby domu zvažujte, zda vybraná lokalita pro stavbu splňuje nejen vaše představy, ale jestli zároveň odpovídá vašim potřebám. Vybíráte-li pozemek, předpokládejte, že v novém domě budete žít mnoho následujících let, během kterých se potřeby vás a vaší rodiny několikrát otočí o 180° i více. Proto je dobré se na stavbu dřevostavby již od počátku dívat z dlouhodobého hlediska.

Mohlo by vás zajímat: Katastr nemovitostí: Nahlížení do KN a návod jak na to

Nešetřete na základní konstrukci dřevostavby

Hlavním prvkem vaší dřevostavby, na kterém se nevyplatí šetřit, je její základní konstrukce. Na současném trhu máte na výběr z široké palety materiálů a technologií v ještě širším cenovém rozpětí. Chcete-li však investovat do nového bydlení rozumně, zde nešetřete.

Bude Vás zajímat: Bungalovy jako dřevostavby: Proč je to výhodné?

Proto jestli stojíte před rozhodnutím, zda použít vnější izolaci 100 mm nebo 150 mm, rozhodně zvolte tu silnější. Finanční úspora při použití slabší izolace není nijak závratná a rozdíl v ceně se může rovnat například jednomu spotřebiči. Spotřebič však lze později snadno přikoupit, kdežto dodatečně investovat do lepší izolace je mnohanásobně náročnější a nákladnější.

Bude vás zajímat: Nevýhody dřevostaveb

Stejné pravidlo lze aplikovat při výběru dalších prvků základní konstrukce, jako jsou plastová či dřevěná okna, různé systémy vytápění nebo různé typy izolací s vyšším fázovým posunem. Hlavní myšlenkou však není „Čím dražší dřevostavba, tím lepší!“. Důležité je najít rovnováhu mezi funkčností a rozpočtem vaší stavby.

Úspora není vidět, ale vaše peněženka o ní ví

V případě kompromisů při hledání optimální cenové hladiny za pořízení vaší dřevostavby je vhodné si uvědomit, že vnitřní vybavení (podlahy, obklady, kuchyň, vnitřní dveře a mnoho dalších) v průběhu používání dřevostavby amortizuje a časem je nutná jeho obměna. Na druhou stranu základní konstrukce domu s vámi bude věčně. Je jasné, že kvalita použité izolace není vidět, kdežto kvalitnější obklad či podlaha ano. Volba nákladnější skladby konstrukce dřevostavby se Vám však v dlouhodobém měřítku projeví na výdajích za energie. Navíc, co je dnes v konstrukci dřevostaveb bráno jako standard, bude v blízké budoucnosti nahrazeno dnešním nadstandardem.

Bude Vás zajímat: Nepodceňte izolace do střechy

Na kterou stranu vah „vnitřní vybavení domu – základní konstrukce domu“ jste se při stavbě vaší dřevostavbě přiklonili vy? Přihlaste se a napište nám své zkušenosti do diskuse..

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
02.02.2012

19

Jaká je reálná cena dřevostavby?

Je logické, že se lidé zajímají o své výdaje na bydlení až na prvním místě.

Cena dřevostavby – online nástroj, který vám to spočítá

Spočítejte si, kolik bude stát vaše dřevostavba i s úroky a kdy

Americký sen o dřevostavbě

Honosné paláce z Beverly Hills 90210 jsou dřevostavby. Jak se v nich žije?

Hrubá stavba: dřevostavba vs. cihla

Stejná cena, (skoro) stejný dům, ale hrubá stavba vypadá jinak. Jak to?

Stavba dřevostavby krok po kroku 2.díl: Bez pozemku (a peněz) za architektem nelez

Poradíme, kde se dá získat projekt pro stavení povolení

U dřevostavby si pohlídejte skladbu stropu

Akustika dřevostaveb je stále diskutované téma. Jak ji ovlivňuje konstrukce stropu?

Udržitelná dřevostavba, co to vlastně znamená?

Ekologická, šetrná, zelená. Co to ale znamaná? Napovíme v tomto článku.

Dřevostavby do 1,5mil – útulný dům bez vlastní práce

Útulný dům bez vlastní práce. Jakým jít směrem a na to si dát pozor

Dřevostavba vytápěná elektřinou? Není třeba se bát

Stále více dřevostaveb je vytápěno elektřinou a tento trend má jasný důvod

Levné dřevostavby: Jak ušetřit a neprodělat při stavbě domu

Na co byste se měli ptát výrobců levných dřevostaveb?