HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Atypickou chatu si postavila rodina na severu. Střešní okna tu hrají prim

Vesnička Nortälje se nachází necelých 60 kilometrů od Stockholmu, hlavního švédského města. Což znamená, že je obklopena zalesněnou severskou krajinou. Je to prostředí, ve kterém o sobě umí zima dát pořádně vědět, a ne každé bydlení zdejší podmínky ustojí. Stylový víkendový dům „na léto“ zvaný Kaggeboda s tím ale problémy nemá. I když je zbudovaný ze dřeva.


chata Kaggeboda
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: James Silverman photography

Dřevostavby mají ve Švédsku dlouhou tradici a lidé je tu opravdu umí stavět. Architektura severského venkova přitom vyniká ještě v jednom aspektu. To, aby výsledná stavba byla dobře zapojena do okolní scenérie, je pro místní rovněž zásadní. Naučili se totiž, že vlastnosti terénu mohou výrazně ovlivnit provozní podmínky obytného objektu. A že stačí jen trochu respektovat to, co už je v místě přítomné, aby si ušetřili spoustu starostí. Kaggeboda z toho přístupu vychází a s úspěchem ho rozvádí k dokonalosti. Byť to pro architekty znamenalo v tomto případě snížit vizuální dopad stavby na okolí tím, že ji rozdělí na několik menších objektů. Jak to vypadá v praxi? Přesvědčte se ve fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: James Silverman photography

Vymezený i naznačený prostor

Méně totiž někdy znamená více. Rodinné sídlo určené k trávení dovolených tak nemá podobu jednoho kompaktního objektu, ale tří k sobě navzájem navázaných staveb. Vzájemné propojení zajišťuje dřevěná plošina terasy, která vyrovnává terénní nerovnosti v místě, bez potřeby hlubšího zásahu do lokality. Stejnocenné napojení pak zajišťují jednoduché široké schody, díky nimž je Kaggeboda stává „obytným ostrovem“ uprostřed lesa. Jaký přínos ale může nabídnout ono rozdělení jedné stavby na tři menší? Je to prosté: svou fyzickou přítomností vytváří ochrannou bariéru před sněhovými závějemi a poryvy větru. Hlavní obytná stavba je tak chráněna před nepohodou i promrzáním a vytváří chráněný prostor uprostřed – „čtvrtou místnost“ krytého dvora.

Všechno tu má své místo. I prázdný prostor

„Kaggeboda je jako malá vesnice, kde každý dům něco znamená,“ prozrazuje architekt Andrén Fogelström ze studia KolmanBoye. „Vše je to o vztahu stavby vůči okolí, o tom, že dům je sice útočištěm před nepohodou, ale že za příjemného počasí stejně raději strávíte většinu času venku.“ Úseky mezi objekty této sestavy vymezují koridory, které umožňují chráněný pohyb obyvatel, kteří jsou na půl venku i uvnitř. A jejich dělení? Nejmenší stavba slouží jako dřevník, technická místnost i toaleta. Do budoucna by se mohla rozrůst ještě o venkovní sprchu a lesní saunu.

Co do objemu zastavěné plochy střední jednotka je domem/pokojem pro hosty. A samozřejmě hlavní obytná jednotka – ta nabízí prostor pro společné strávení času celé rodiny, kuchyň s jídelnou a také hlavní ložnici. Může se to zdát zvláštní, ale tři oddělené objekty, v součtu s výměrou užitné plochy 60 metrů čtverečních, vizuálně skutečně zabírají méně místa a působí vůči okolí méně rušivě, než jedna šedesátimetrová stavba. Protože je chata určena převážně k letnímu obývání, nechybí tu venkovní kuchyně a posezení.

Odolnost k severskému bydlení patří

Kompozici staveb dokresluje lomená střecha s výrazným štítem, rys pro severské stavby typický. Střecha samotná je překryta kovovou krytinou s minimálními nároky na údržbu. Není ale kompaktní, je vybavena průřezy podhledových střešních oken, které prosvětlují interiér. Tuto roli zdařile plní i široká okna. Z každého objektu se nabízí výhled na jinou stranu, Kaggeboda si ve výhledu do krajiny nestíní.

Štítová střecha pochází z tradičního stavebního typu oblasti. Je to vnější kůže, která je synonymem neprůhlednosti, přerušená otevřenými pruhy na střeše, aby se denní světlo vykoupalo interiérem pobytů a na fasádách získala návaznost na palubu. Jednotícím prvkem kompozice je tu tmavá, černohnědá barva dřevěných fasád. Jejich materiálem je poněkud nečekaně skládaná překližka (využívaná ve stavebnictví spíše jako bednění pro betonové stavby). Tady ale svou hrubostí obstojí a vzhledem k tomu, že je ošetřena fenolickým nátěrem, nečiní jí problém ani vlhkost.

Za dveřmi je život

Kovová rámová konstrukce s dřevěnou výplní potvrzuje nový trend dřevostaveb, a to efektivní kombinaci odolných a dostupných materiálů. Interiér přitom hraje světlem. Ať už díky smrkovým obkladům či oknům, nebo chytře uspořádanému nábytku. Ten je významnou měrou integrován přímo do stěny, takže neubírá prostor k životu. A toho je Kaggeboda, netradiční severský letní dům v lese, plný. Umožní vám vnímat přírodu okolo, protože je hned za dveřmi vašeho pokoje.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
27.11.2020

Photocredit: James Silverman photography

1

Dřevěné chaty: Celoroční nebo víkendové?

Jaká specifika mají dřevěné chaty, které chcete obývat celoročně? A co jsou u víkendové dřevěné chaty vyhozené peníze? Odpovědi naleznete zde.

Ateliéry muzea Nordiska Akvarellmuseet

Nerušeně tvořit mohou umělci na švédském ostrově. Podívejte se do fotogalerie, jak vypadají ateliéry tamějšího muzea akvarelů.

Maringotka k bydlení nebo jako chata: Za kolik je na prodej?

Maringotky k bydlení nebo jako chata jsou stále populární. Maringotka na prodej je možná za odvoz nebo i za statisíce. Jak se v nich bydlí? Dozvíte se zde.

Levná a jednoduchá prázdninová chatka nemusí být nutně nudná

Jednoduchá a levná prázdninová chatka nemusí být nutně nudná. Stačí ji natřít načerveno v duchu skandinávských tradic.

Tajemství švédských domů – proč zrovna červená?

Typické červené nátěry švédských domů nemají jen designový charakter. Pravým důvodem je tajemství falunské červeně. Znáte jej?

Dům na ostrově vykukuje zpoza skal. Zužitkoval staleté dřevo z předchozí stavby

Rodina žijící ve Švédsku si postavila své víkendové obydlí na ostrově necelých 5 km od Göteborgu. Na stavbu využili sto let staré dřevo z původní rybářské chatče.

Návod na výrobu švédské pochodně – jednoduchého přírodního vařiče

Vyrobte si na zahradě nebo v přírodě jednoduchý a funčkní přírodní vařič. Co budete potřebovat a jaký je postup?

Proč Skandinávci milují dřevěné minidomky na kolečkách?

Minidomky na kolečkách jsou levné, šetrné k životnímu prostředí, praktické i krásné. Díky tomu rychle dobývají Skandinávii.

Mladí nadšenci mění bývalé tábořiště na bydlení. Počínají si netradičně

Mladí nadšení architekti se pustili do neobvyklého oživování jednoho starého kempu s dřevěnými chatkami. Prostor přetvořili netradičním způsobem.

Poptávka po chatách a chalupách v Česku strmě stoupla. Stejně jako ceny

Chaty a chalupy na prodej či k pronájmu jsou aktuálně velice žádané. Jaká je situace na českém trhu? Jsou nemovitosti pro víkendovou rekreaci ještě vůbec k mání?