Mladí nadšenci mění bývalé tábořiště na bydlení. Počínají si netradičně
Špetka umění, pořádná porce řemeslné práce a taky podnikavý duch. To vše mladí architekti pracující na dvou akrech bývalého tábořiště Velkého medvěda v Kalifornii mají. A co tu dělají? Oživují starý chatkový kemp. Ale počínají si při tom poněkud netradičně.

Vyrazit na tábořiště do lesa? Ještě před pár generacemi to byl pro řadu Američanů nejzazší vrchol kontaktu s přírodou. A to si pište, že takové tábořiště vlastně nebylo ničím jiným, než oploceným kempem pod korunami stromů, kde jste si divočinu naplno užívali z oken vytápěné chatky nebo srubu. Zjevně proto, aby toho nepohodlí zase nebylo příliš najednou. Tento model dovolených se s nástupem outdoorové vlny naprosto přežil, a proto také tábořiště Velkého medvěda v Kalifornii zeje už hezkých pár let prázdnotou. Je to vlastně takový pomník příšerných dovolených.
Fotogalerie:

Strategie pro divočinu
Na druhé straně se musí nechat, že má své kouzlo. Zvlášť poté, co si kdysi upravovaný areál kempu vzala příroda zpět do vlastní péče, a vytvořila z něj regulérní les. Ze kterého tu a tam vykukují stříšky polorozbořených chatek. Hranice mezi divočinou a příměstským parkem prostě zmizela. A tenhle efekt návratu lesa se tuze zalíbil kreativcům tří architektonických a designérských studií. Dobrých přátel. Rozhodli se, každý trochu po svém, tuto plochu upravit a vyladit. Jednak jako alternativní ubytování pro netradiční dovolené, současně také jako muzeum pro umělecké exponáty pod širým nebem. A společně pak jako nevšední experiment lesního bydlení.
Mohlo by vás zajímat: Fenomén tramping – jak ovlivnil české chutě stavět sruby a chaty v přírodě
Hřbitov mizerných dovolených
Pravidel mají jen málo. Jedním z nich je „strategicky nepřizpůsobovat krajinu obrazu svému“. Jinými slovy, nechat les ať si dělá, co se mu jen zlíbí. Ať se směle rozrůstá a bují, prorůstá a prostupuje konturami původních staveb, cestiček a hřišť. Druhé pravidlo je o povolených intervencích, zásazích. Ideální jsou takové, které smývají hranice mezi vnějším a vnitřním prostředím, mezi člověkem upravovaným a přírodou tvarovaným prostorem. To je doména umělců, kteří tu volně instalují nejrůznější prvky a výtvory, mozaiky a skulptury. Přirozeně, že ze dřeva, pro les nejpřirozenějšího materiálu.
A pak jsou tu ještě architekti, kterým je povoleno realizovat neinvazivně rekonstrukce existujících staveb za účelem zvýšení kvality obývání. Ti navrhli pro každou dosud stojící a nepříliš narušenou chatku optimální postup rekonstrukce tak, aby si navenek uchovala svůj původní charakter, ale její interiér se proměnil v něco kouzelného. Symbióza těchto různých pohledů, strategií a přístupů pak má naprosto dokonalý efekt. Můžete tu strávit noc v naprosto dokonale vybavené a zevnitř zcela moderní chatce a probudit se s výhledem na „hřbitov“ jiných chatek. Neudržovaných, s propadlými střechami, kterými prorůstají stromy.
Les je střecha nad hlavou
Starý obal pro naprosto nový obsah, jasná demonstrace propadu hodnoty lidského snažení v porovnání se silou přírody, destrukce a regenerace. Celý pozemek tábořiště Velkého medvěda, překrývající plochu 3000 metrů čtverečních, je muzeem s exponáty, na jejichž vyhotovení pracovali lidé a příroda. Každý v trochu jiné fázi a s jiným cílem. Výsledkem je přepestrá směs zážitků. A je to také jedno z mála muzeí ve Státech, kde můžete na túře klidně přespat. S vaším pobytem se tu přímo počítá, protože exponáty ožijí až s lidmi uvnitř.
„Shodli jsme se na tom, že vyrazit do divočiny a nakonec strávit pár nocí v kempu, je naprosto příšerný způsob, jak poznávat přírodu,“ shrnují architekti a designéři se studií Terremoto Landscape, EARL a SheetrockLA. „Na druhé straně, vyrazit do tohoto kempu, který ukazuje sílu přírody a moc lesa z úplně jiného úhlu pohledu, je vlastně velice inspirující.“ V malých upravených chatkách, které teď splývají s lesním prostředím, můžete pozorovat, jak příroda okolo pracuje. Můžete v tom hledat poučení, obohatit se návštěvou zajímavě řešeného konceptuálního muzea anebo tu strávit jen příjemnou noc. Chatky z tábořiště Velkého medvěda prostě příjemně překvapí pokaždé.
P.S. Zajímáte se o téma stavby, bydlení nebo zahrady? Přijďte se informovat a inspirovat na Stavební veletrh ONLINE, který proběhne 14.-16. května. Vstupenku si můžete v tuto chvíli stáhnout zdarma, jejich počet je však omezen.
Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!
Autor:
Mgr. Radomír Dohnal
Vydáno dne:
09.01.2021
Photocredit: Lauren Moore, Marcus McInerney, Aaron Farley
Mohlo by Vás zajímat:
- Dřevěné chaty: Celoroční nebo víkendové?
- Dřevěné chaty a chalupy postavené na krásných místech
- Dřevěná chata do nepohody deštivého dne
- Dřevěné chaty z celého světa
- Finská chata s extrémně nízkým rozpočtem
- Chata připomínající UFO „přistála“ v Alpách
- Stará polorozpadlá chatka dostala nový nostalgický vzhled
- Chata s masivním komínem je postavena na skále – má dokonalý výhled na fjord
- Atypickou chatu si postavila rodina na severu. Střešní okna tu hrají prim
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč