HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Poptávka po chatách a chalupách v Česku strmě stoupla. Stejně jako ceny

Češi jsou prototypy vášnivých chalupářů. V minulém režimu se na své víkendové chatky, chalupy a zahrádky uchylovali, aby se mohli seberealizovat a pobývat v přírodě. Dnes se tento trend hodně vrátil. V době, kdy máme omezené možnosti pohybu, scházení se a cestování, je pro mnoho lidí jejich víkendové útočiště důležitější než kdy dřív. Rekreační objekty jsou stále vyhledávanější a kvůli tomu rostou i jejich ceny. Jaká je situace na českém trhu?


Dřevěné chaty a chalupy na prodej a k pronájmu
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Daniel Piraino (Flickr CC by 2.0)

Už od loňského roku zažívají rekreační objekty velký boom a podle některých prognóz bude zájem o chaty a chalupy k prodeji růst i v budoucnu. Staly se zkrátka nedostatkovým zbožím. Stávající majitelé chat a chalup mohou být spokojení. Ti méně šťastní musí počítat s tím, že si za tento luxus budou muset v dnešní době připlatit. O kolik?

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Daniel Piraino (Flickr CC by 2.0), Pinterest France, maggie.5150, Taiga Journeys Yukon

Chaty a chalupy na prodej

Kvůli velké poptávce po rekreačních nemovitostech, která je v některých místech až o 70 % vyšší, vzrostly meziročně ceny chat a chalup na prodej o desítky, někdy až o 30 %. Zvýšená poptávka samozřejmě zapříčinila i to, že je chat a chalup na prodej na realitním trhu čím dál méně, a to zhruba o polovinu oproti loňskému roku. Poptávka tak vysoce převyšuje nabídku. Nahlédněte do naší inspirační fotogalerie chat a chalup. Vybrali byste si z nich?

Chaty k pronájmu

Zajímavý začíná být i dlouhodobý pronájem chat a chalup v Česku. Proč? Dříve se o takové variantě vůbec neuvažovalo, dnes o ni však začíná být zájem. S cestováním do zahraničí je to nejisté a komplikované. Cena je výhodnější než u krátkodobého pronájmu chaty a zároveň bez nutnosti kupovat vlastní rekreační nemovitost. Poptávka je samozřejmě stále i po krátkodobých pronájmech. Proto část kupujících bere chalupy a chaty i jako vhodnou investici.

Mohlo by vás zajímat: Chalupa, o jaké sní každý dobrodružný chalupář

Kdo si chaty pořizuje?

První skupinou, která si chaty a chalupy v Česku aktuálně hojně pořizuje, jsou rodiny s dětmi. Dalšími častými zájemci jsou starší páry, které plánují odejít na důchod mimo město do většího klidu. 

Mohlo by vás zajímat: Původní chalupa se rozpadala. Postavili si místo ní vysněné víkendové bydlení

Má tato situace řešení?

Jak ale řešit nedostatek rekreačních chat na trhu realit? Vždy existují alternativy. Inspirujte se například příběhem pana Petra – místo chalupy si na Šumavě postavili mini domek. Nebo se pusťte do nevšední rekonstrukce jako odvážní manželé na anglickém venkově aneb jak udělat z prasečího chlívku dokonalou venkovskou chalupu.

Dřevěné chaty k trvalému bydlení

V posledních letech se stává trendem i využívání chaty pro trvalé bydlení. Jako třeba i tato mladá rodina, která bydlí v malém domku uprostřed lesů západně od Prahy. Ceny nemovitostí ve městech také rostou závratně vzhůru, proto se mnoho mladých i starších rodin rozhodne pro skromnější bydlení v přírodě. Jaká specifika mají takové dřevěné chaty, ve kterých chcete bydlet celoročně, a co jsou u takové rekonstrukce vyhozené peníze? To se dočtete v našem článku: Dřevěné chaty: Celoroční nebo víkendové?


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
20.04.2021

Photocredit: Daniel Piraino (Flickr CC by 2.0)

2

Dřevěné chaty: Celoroční nebo víkendové?

Jaká specifika mají dřevěné chaty, které chcete obývat celoročně? A co jsou u víkendové dřevěné chaty vyhozené peníze? Odpovědi naleznete zde.

Dřevěné chaty a chalupy postavené na krásných místech

Dřevěné chaty a chalupy na krásných místech jsou ideálním místem pro váš odpočinek v přírodě bez ruchu velkoměsta. Nechte se inspirovat touto fotogalerií.

Maringotka k bydlení nebo jako chata: Za kolik je na prodej?

Maringotky k bydlení nebo jako chata jsou stále populární. Maringotka na prodej je možná za odvoz nebo i za statisíce. Jak se v nich bydlí? Dozvíte se zde.

Chaty a chalupy ve finské přírodě: Jaká jsou pravidla pro přespání?

Víte, že ve Finsku jsou v přírodě volné chaty pro denní potřebu, nebo i pro přespání? Jejich použití je zdarma a nabízejí vše nezbytné pro přežití v divočině.

Úchvatná chata s minimální uhlíkovou stopou

Chata na břehu kanadského jezera, ve které je vše podřízeno trvalé udržitelnosti, nízké spotřebě energie a snaze nezanechávat uhlíkovou stopu.

Dřevěná chata do nepohody deštivého dne

Fantastická a nezvyklá – taková je dřevostavba stojící v jihoamerické chilské pustině. Tato sezónní chata je v mnohém inspirována evropskými lesními hájenkami. Nevěříte?

Moderní chalupa je přivedla zpátky ke kořenům. Jaké na ně čekalo překvapení?

Chtěli mít místo, kde by trávili čas se svými vnoučaty. Ani ve snu je však nenapadlo, že na ně v průběhu stavby čeká úžasné překvapení. Co se přihodilo a jak se jim v moderní chalupě líbí? Přečtěte si rozhovor s majiteli domu o jejich příběhu a zkušenostech se stavbou.

Atypickou chatu si postavila rodina na severu. Střešní okna tu hrají prim

Postavili si netypickou chatu na severu pro rodinné víkendy. Každý pokoj je tu jako samostatná stavba. Proč? A jak vypadají netradiční střešní okna?

Chata se závěsným krbem. Je s podivem, kolik lidí dokáže ubytovat

Dokonale skrytý útulek na břehu jednoho norského fjordu nabízí skvělé útočiště pro horaly a dobrodruhy. Nebudete věřit, kolik jich dokáže ubytovat.

Chatu s výhledem na Mont Blanc vyhřívá geotermální energie

V zimě není nic parádnějšího než odjet do luxusní chaty uprostřed Alp a u sálajícího krbu si užívat fascinujícího výhledu na Mont Blanc. Navštivte s námi takovou idylku.