HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Poptávka po chatách a chalupách v Česku strmě stoupla. Stejně jako ceny

Češi jsou prototypy vášnivých chalupářů. V minulém režimu se na své víkendové chatky, chalupy a zahrádky uchylovali, aby se mohli seberealizovat a pobývat v přírodě. Dnes se tento trend hodně vrátil. V době, kdy máme omezené možnosti pohybu, scházení se a cestování, je pro mnoho lidí jejich víkendové útočiště důležitější než kdy dřív. Rekreační objekty jsou stále vyhledávanější a kvůli tomu rostou i jejich ceny. Jaká je situace na českém trhu?


Dřevěné chaty a chalupy na prodej a k pronájmu
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Daniel Piraino (Flickr CC by 2.0)

Už od loňského roku zažívají rekreační objekty velký boom a podle některých prognóz bude zájem o chaty a chalupy k prodeji růst i v budoucnu. Staly se zkrátka nedostatkovým zbožím. Stávající majitelé chat a chalup mohou být spokojení. Ti méně šťastní musí počítat s tím, že si za tento luxus budou muset v dnešní době připlatit. O kolik?

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Daniel Piraino (Flickr CC by 2.0), Pinterest France, maggie.5150, Taiga Journeys Yukon

Chaty a chalupy na prodej

Kvůli velké poptávce po rekreačních nemovitostech, která je v některých místech až o 70 % vyšší, vzrostly meziročně ceny chat a chalup na prodej o desítky, někdy až o 30 %. Zvýšená poptávka samozřejmě zapříčinila i to, že je chat a chalup na prodej na realitním trhu čím dál méně, a to zhruba o polovinu oproti loňskému roku. Poptávka tak vysoce převyšuje nabídku. Nahlédněte do naší inspirační fotogalerie chat a chalup. Vybrali byste si z nich?

Chaty k pronájmu

Zajímavý začíná být i dlouhodobý pronájem chat a chalup v Česku. Proč? Dříve se o takové variantě vůbec neuvažovalo, dnes o ni však začíná být zájem. S cestováním do zahraničí je to nejisté a komplikované. Cena je výhodnější než u krátkodobého pronájmu chaty a zároveň bez nutnosti kupovat vlastní rekreační nemovitost. Poptávka je samozřejmě stále i po krátkodobých pronájmech. Proto část kupujících bere chalupy a chaty i jako vhodnou investici.

Mohlo by vás zajímat: Chalupa, o jaké sní každý dobrodružný chalupář

Kdo si chaty pořizuje?

První skupinou, která si chaty a chalupy v Česku aktuálně hojně pořizuje, jsou rodiny s dětmi. Dalšími častými zájemci jsou starší páry, které plánují odejít na důchod mimo město do většího klidu. 

Mohlo by vás zajímat: Původní chalupa se rozpadala. Postavili si místo ní vysněné víkendové bydlení

Má tato situace řešení?

Jak ale řešit nedostatek rekreačních chat na trhu realit? Vždy existují alternativy. Inspirujte se například příběhem pana Petra – místo chalupy si na Šumavě postavili mini domek. Nebo se pusťte do nevšední rekonstrukce jako odvážní manželé na anglickém venkově aneb jak udělat z prasečího chlívku dokonalou venkovskou chalupu.

Dřevěné chaty k trvalému bydlení

V posledních letech se stává trendem i využívání chaty pro trvalé bydlení. Jako třeba i tato mladá rodina, která bydlí v malém domku uprostřed lesů západně od Prahy. Ceny nemovitostí ve městech také rostou závratně vzhůru, proto se mnoho mladých i starších rodin rozhodne pro skromnější bydlení v přírodě. Jaká specifika mají takové dřevěné chaty, ve kterých chcete bydlet celoročně, a co jsou u takové rekonstrukce vyhozené peníze? To se dočtete v našem článku: Dřevěné chaty: Celoroční nebo víkendové?

P.S. Řešíte stavbu, bydlení či vybavení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 21. – 23. ledna 2022. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Ing. Petra Pacáková

Vydáno dne:
20.04.2021

Photocredit: Daniel Piraino (Flickr CC by 2.0)

2

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE