HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Barndominium aneb obytná stodola – vše o moderním bydlení ve venkovském stylu

Co vás nadchne? Co vás osloví a zanechá stopu ve vaší paměti? Jsou-li to velké prostory, spousta světla, vysoké stropy a propojení venkovského a moderního stylu bydlení, barndominium bude to pravé pro vás. Obytné stodoly zvané barndominium jsou ve světě velkým trendem. Přečtěte si vše o obytných stodolách, jejich cenách a výhodách i nevýhodách, které nabízí.


obytná stodola
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Brad and Rebekah, High Valley (se souhlasem)

Obytná stodola je hitem od 80. let

Obytné stodoly nejsou žádnou novinkou. V mnoha případech se můžete na zemědělských farmách setkat se stodolou, jejíž patro bylo majitelem přestavěno na obytný prostor. Byť se takovým to přeměnám v Česku nikdy neříkalo barndominium, účel byl zcela totožný s dnešním moderním konceptem. Termín barndominium se objevil poprvé v 80. letech, kdy jej vytvořil realitní makléř Karl Nilsen. Toto stavební pojetí se zaměřovalo na úsporu nákladů a přetvoření starých zemědělských stodol na moderní bydlení, které odráží všechny dnešní trendy stylového bydlení.

Myšlenka obytné stodoly se začala ovšem rozvíjet teprve před šesti lety v USA (rok 2016). Od této doby se spousta domácností v Americe začala inspirovat příběhy lidí, kteří se do projektu barndominia pustili. A co vy? Líbí se vám spojení stylového a venkovského života?

Fotogalerie:

i Foto: Brad and Rebekah, High Valley (se souhlasem), Makenzie Prater, Andi Ambur, Brandon Guinn

Co je to barndominium?

Barndominium (barndo) je zemědělská stodola, která byla přeměněna na rodinný dům. Ve své podstatě je barndo relativně novým trendem a své uplatnění nachází jak u obytných a pracovních prostor, tak i v zemědělském sektoru. Většina z těchto staveb vypadá zvenčí jako tradiční stodola, která ovšem uvnitř pojí rustikální prvky stylu farmy a moderní principy dnešní doby.

Tato venkovská sídla jsou postavena podle moderních a energeticky účinných standardů. Často jsou postaveny z dřevěné nebo ocelové sloupkové konstrukce s kovovým pláštěm a stříkanou pěnovou izolací. Dispozice domu bývá naprosto otevřená (vyjma ložnice a koupelny) s vysokými stropy, spoustou okenních otvorů s přísunem denního světla a přiznanými (viditelnými) stropními trámy. No nezní to nádherně? Stane se barndominium alias obytná stodola vaším novým vysněným domovem?

Kde se vzal pojem barndominium?

Název barndominium (obytná stodola) vznikl spojením anglického slova barn a condominium.

Barndominium = barn (stodola) + condominium (nemovitost)

Stane se moderní obytná stodola novým trendem?

Podobně jako se rozmohl trend tiny housů nejdříve v zahraničí, u barndominia zaznamenáváme podobný boom. V USA se tyto obytné stodoly využívají převážně k bydlení a podnikatelským záměrům (prostory pro svatby, restaurace, hotely apod.). Jsou nejnovějším trendem v rámci alternativních domů a také jednou z nejatraktivnějších možností pro domy s kovovou/ocelovou konstrukcí.

Výhody a nevýhody obytné stodoly

Jestliže jste o barndominiu doposud neslyšeli, možná by vás mohla zajímat pozitiva a negativa těchto staveb oproti klasickým (běžným) domům. Tady jsou výhody a nevýhody obytné moderní stodoly:

Barndominium – výhody:

 • Dlouhá životnost (proces výstavby splňuje příslušné stavební předpisy)
 • Přizpůsobivý design (barndominia mají víceúčelová využití – rodinné bydlení, kancelářské prostory, komerční prodejny apod.)
 • Snadná údržba (budovy jsou poměrně nenáročné na údržbu, pokud jsou správně a odborně provedené)
 • Ekologická stránka (většina dodavatelů využívá materiály a produkty šetrné k životnímu prostředí, což může z dlouhodobého hlediska snížit uhlíkovou stopu – viz popis konstrukce obytné stodoly níže)
 • Velký dispoziční prostor (konstrukce z oceli i dřeva snese větší rozpětí a barndominium tak nabízí spoustu prostoru navíc)
 • Rychlejší výstavba (jednotlivé komponenty jsou vyrobeny a sestaveny mimo staveniště, celý proces výstavby tak může trvat pouze půl roku)

Barndominium – nevýhody:

 • Koroze a hniloba (riziko koroze kovové budovy a riziko hniloby dřevěné budovy při nesprávné údržbě)
 • Povolení (některé obce vám nemusí barndominium povolit – objevují se výhradně ve venkovských komunitách)
 • Nezvyklý vnější vzhled (vzhled stodoly nemusí být pro některé lidi příliš atraktivní)
 • Hluk (konstrukce ze dřeva i oceli je náchylnější na přenos zvuku)

Závěr pro domy ze stodoly

Po zvážení všech kladů a záporů sami uvidíte, zda vás tento způsob bydlení zláká, či ne. Pokud chcete bydlet v originálním a jedinečném domě blízko přírody, pak se obytná stodola jeví jako rozumná investice. Na druhou stranu, pokud si myslíte, že se ve stodole bude vždy cítit jako ve stodole, a nikoliv jako na místě zvaném domov, možná by stálo za pokus zvážit různé alternativy. Jaké to jsou?

Koncept barndominium je stavěný v moderním venkovském stylu – co takhle vnést tento styl do vašeho domova? Podobně to provedla i rodina v Beskydech, která přeměnila staré podkroví na moderní bydlení ve venkovském stylu.

Cena obytné stodoly – jedná se o úsporu nákladů?

Jak je to s cenami za barndominium? Samozřejmě platí, že náklady do značné míry závisí na: velikosti domu, umístění pozemku, zvoleném stavebním materiálu atd. Dále závisí cena také na stylu, vybavení a designu – některá barndominia mohou být jednoduchá, jiná mohou mít luxusní doplňky, jako jsou bazény nebo rozlehlé terasy.

Podle údajů z amerického srovnávacího portálu HomeAdvisor je cena za barndominium v průměru 30–40 USD za 1 ft2, což je zhruba 8.000–10.600 Kč za 1 m2 (cena jen za plášť s vnějšími stěnami u budovy z oceli). V případě dřevěné konstrukce mohou být náklady značně vyšší kvůli nárůstu cen za dřevo.

Vytvořte si dům ze stodoly – jak to vypadá uvnitř?

Nespornou výhodou obytných stodol je otevřený interiér. Takový prostor vám jednoduše obyčejný rodinný dům jen ztěžka nabídne. Návrh barndominia podtrhují níže uvedené aspekty:

 • Přiznané (odkryté) trámy
 • Klenuté stropy
 • Dřevěné sloupy
 • Kovové obklady a doplňky
 • Posuvné dveře (tzv. barn doors)
 • Sedlové střechy
 • Dřevěná schodiště

Obytné stodoly jsou zpravidla jednopodlažní, ovšem setkat se můžete i s vícepodlažními stavbami (v některých případech je patro jen na jedné polovině stodoly – máte tak z poloviny otevřenou část domu). Podívejte se do naší galerie pro více fotografií interiérů těchto obytných stodol.

Obytná stodola – konstrukce stavby

 • Obytné stodoly mohou mít kovovou či dřevěnou konstrukci.
 • Jedná se o energeticky účinné domy s nízkou údržbou.
 • Některá barndominia jsou vybaveny energeticky úspornými okny a betonovými podlahami.
 • Barndos jsou obvykle postaveny na betonové desce, ale ne vždy to tak musí být. 

Podívejte se v tomto videu na neuvěřitelný přesun jedné venkovské stodoly:

Přestavba staré stodoly na obytnou

Vydat se také můžete cestou přestavby staré stodoly. V takovém případě však musíte myslet na skutečnost, že tyto budovy nebyly stavěny jako obyvatelné, nýbrž sloužily k zemědělským účelům. Bude tedy nutné zahrnout instalatérské práce, systém topení, chlazení a ventilace vzduchu, elektroinstalace apod. Stodola nebyla pravděpodobně nikdy klimatizována, popřemýšlejte také o přidání kuchyně a koupelny. Jejich obytná část bude muset být doplněna o přidanou izolaci (nejčastěji stříkaná pěnová izolace) a vnitřní povrchové úpravy.

Mholo by vás zajímat: Rekonstrukce stodoly svépomocí: co zvládnete sami a na co je lepší najmout profesionála

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 26. – 29. ledna 2024. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.


Vydáno dne:
15.07.2022

Photocredit: Brad and Rebekah, High Valley (se souhlasem)

3

Luxusní stodola pro fanoušky domů ve farmářském stylu

Patříte-li mezi fanoušky domů napodobujících tradiční farmářské stodoly, luxusní variantu z našeho článku si zamilujete... Číst více →Při rekonstrukci horské chaty se inspirovali tradičními stodolami i skandinávským stylem

Chata stojící na úpatí Mont Blanc se dočkala kompletní rekonstrukce včetně zelené střechy. Prohlédněte si famózní výsledek v galerii... Číst více →Našel dokonalý pozemek a starou horskou chatu proměnil ve vysněné bydlení

Prohlédněte si zdařilou rekonstrukci, která se málem nestala, kdyby se majitel pozemku vzdal při prvním nezdaru. Někdy se vyplatí zabojovat... Číst více →Stodola na obilí prošla po 700 letech proměnou v nádherné bydlení

Mnozí by ji několika mávnutími lžící bagru zbourali, majitelé této 700 let staré stodoly to ale neudělali a vdechli jí nový život. Vypadá fantasticky... Číst více →Experimentální dům z marihuany přináší majitelům radost. Má nízké náklady na provoz

Farmáři z anglicého Marigentu pěstují konopí ve velkém a staví z něj domy. Podívejte se, jak se v takovém marihuanovém domě žije!.. Číst více →Hrázděnou stodolu starou 561 let zrekonstruovali na luxusní bydlení

Touhle stavbou doslova prošla historie. Vznik úplně původní budovy se datuje do dob Války růží, konkrétně do roku 1461. Jak vypadá dnes po moderní rekonstrukci?.. Číst více →Rozpadlou stodolu po babičce přestavěli legální cestou na krásný rodinný dům

Prozíravá babička odkázala manželům starou stodolu u jezera. Z nechtěné daru se po čase stalo jedinečné řešení vlastního bydlení... Číst více →Richard je otcem 5 dětí a bojuje s vážnou nemocí. Rozhodl se žít v opravené stodole pro ovce

Málokdo by poznal, že byl tento rodinný dům dříve pouhou stodolou pro ovce. Prohlédněte si jeho fotky v galerii. Proměna interiéru je dokonalá... Číst více →Úřady návrh schválily. Noví majitelé opravili historickou stodolu (1850) po svém

Manželé opravili chátrající stodolu z roku 1850. Moderní dispozici rozdělili katamaránovými sítěmi a zařídili si ji po svém... Číst více →