HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Stodola na obilí prošla po 700 letech proměnou v nádherné bydlení

Mnozí by tuto zchátralou stodolu několika mávnutími lžící bagru zbourali a na místě si vystavěli nový moderní dům. Majitelé této 700 let staré stodoly to ale naštěstí neudělali a rozhodli se jí vdechnout nový život. Místo uskladněného obilí proto dnes uvnitř najdete pohodlný a zároveň stylový domov vhodný pro pár. I když to byla dlouhá, náročná a poměrně nákladná cesta, dnes si mohou bez výčitek říci, že citlivěji a vkusněji to snad udělat nešlo. Pojďte si s námi tuto unikátní stavbu prohlédnout zblízka.


700 let stará stodola se změnila na rustikální obydlí
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Images © Unique Homestays (se souhlasem)

Prověřeno mnohými generacemi

Původní stavba vyrostla před sedmi stoletími vedle nedalekého mlýna, aby sloužila jako sklad pro obilí, které čekalo na umletí. Byla proto poměrně jednoduchá, vzdušná stavba a základním stavebním prvkem bylo dřevo, které se v podstatě zasloužilo o celou nosnou konstrukci. Okna jsou velmi malá a zvenku je stodola obitá dřevem.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Images © Unique Homestays (se souhlasem)

Snaha zachovat ducha stavby

Majitelé chtěli původní ráz stodoly dokonale zachovat, proto zvenku budovu v podstatě jen velmi citlivě opravili a nepouštěli se do jakýchkoliv zásahů, které by mohly mít nevhodný a zásadní vliv na původní charakter stavby. Při prvním pohledu vás proto vůbec nenapadne, že se uvnitř dnes už neukrývá obilí, ale velmi pohodlný a vkusný apartmán. Prohlédněte si ho celý v naší fotogalerii.

Přiměřenými úpravami prošlo i okolí stodoly, které nyní majitelé využívají k relaxaci. Najdete tu příjemné posezení i venkovní vířivku vystrčenou v přední části zahrady. Toho nyní mladý pár trošku lituje, protože pro romantické koupele nemá dostatek soukromí. Osázení květinami se však skvěle hodí k charakteru historické stavby a krásně doplňuje celkový dojem. Také zvolený venkovní nábytek má návaznost na místo.

Mohlo by vás zajímat: Rodinné domy na klíč – přehled nejoblíbenějších českých projektů

Moderní interiér zrekonstruované stodoly

Jistá opotřebovanost a patina se pak zachovala i v interiéru, který i přes luxusní vybavení působí velmi venkovským a hřejivým dojmem. Staré dubové trámy jsou hlavní dominantou obytných prostor. Samozřejmě i ty prošly odpovídajícími úpravami, a i když si zachovávají svého historického ducha, jsou stále ve skvělé kondici.

Ve spodní části apartmánu najdete jeden velký prostor sloužící jako jídelna, kuchyně i obývací pokoj. Nábytek je vytvořen na míru a většinou také využívá hlavně typického dřeva. Kuchyňská linka je nenápadně bílá s kamennou deskou v barvě světlého dřeva. Nechybí několik původních artefaktů, jenž dodávají stavbě rustikální charakter.

Barndominium aneb obytná stodola – vše o moderním bydlení ve venkovském stylu

Ložnice pod střechou

Prostor na odpočinek je na vyvýšeném patře pod střechou. Dostanete se k němu po stylových dřevných schodech opatřených nahrubo otesaným dřevěným zábradlím. Mimochodem majitelé si pohráli i s opravdovými detaily a například peřiny a polštáře jsou z toho nejkvalitnějšího husího peří! A kde tahle unikátní stavba leží? V malinké vesničce Billingshurst v západním Sussexu v Anglii.

Photocredit: Images © Unique Homestays www.uniquehomestays.com +44 (0) 1637 881183


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
29.07.2022

Photocredit: Images © Unique Homestays (se souhlasem)

1

Fotogalerie: Kouzlo starých stodol, které se vás dotkne

Staré stodoly jsou magické nejen pro každé dítě, které chce prozkoumat, co se v ní nachází, ale mají i své kouzlo tím, jak stárnou a mění se.

Co se starou stodolou? Norští architekti dovnitř vsadili spací útulnu pro lyžaře

Nemusíte stodoly bourat jen proto, že už je nepotřebujete. Můžete je upravit zevnitř. Turisté vám poděkují.

Proměna rozpadlé jihotyrolské stodoly v úžasný penzion s duší

Prohlédněte si dokonalou proměnu staré zničené venkovské stodoly na stylové apartmány v jihotyrolské vesnici Nals. Zasloužila se o ni mladičká a usměvavá Judith, dcera majitele zdejší farmy.

Dům ve tvaru stodoly poskytuje soukromí pětičlenné rodině

Dům, který dokáže rodinu spojit u stolování i dát každému členu domácnosti dostatek soukromí, vyrostl v čilské přírodě.

Rekonstrukce stodoly svépomocí: co zvládnete sami a na co je lepší najmout profesionála

Pokud jste propadli kouzlu starých stodol a plánujete rekonstrukci, inspirujte se v našem článku a pusťte se do toho. Poradíme vám pár tipů.

Kouzelná venkovská kuchyně – 7 tipů, jak vytvořit autentickou atmosféru venkova

Kuchyně ve venkovském stylu jsou nepřekonatelným trendem. Poradíme vám, jaké prvky použít a jakým se naopak velkým obloukem vyhnout.

Barndominium aneb obytná stodola – vše o moderním bydlení ve venkovském stylu

Prohlédněte si relativně nový a unikátní koncept bydlení ve stodolách. Barndominium je v zahraničí velkým boomem.

Ze starého vagónu vytvořili úžasné a levné bohémské obydlí

Harmonie, souznění s přírodou a bohémský přístup k životu čiší z tohoto jedinečného domova. Ani nepoznáte, že je vytvořený ze starého vagónu.

Hrázděnou stodolu starou 561 let zrekonstruovali na luxusní bydlení

Touhle stavbou doslova prošla historie. Vznik úplně původní budovy se datuje do dob Války růží, konkrétně do roku 1461. Jak vypadá dnes po moderní rekonstrukci?

Dům, který nepotřebuje obrazy a dekorace

Interiér tohoto venkovského stavení je naprosto nesmazatelně spjat s krajinou okolo. Podívejte se na dům, kde obrazy nejsou potřeba.