Při rekonstrukci horské chaty se inspirovali tradičními stodolami i skandinávským stylem
HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Při rekonstrukci horské chaty se inspirovali tradičními stodolami i skandinávským stylem

Chata na úpatí masivu Mont Blanc byla postavena ve 40. letech 20. století a původně byla pouze letní rezidencí, nebyla zateplená a uzpůsobená pro pobyt v zimních měsících. Podkroví sloužilo jako půda a v přízemí byla garáž. Jako obytný prostor sloužilo pouze prostřední podlaží. Rekonstrukcí se mělo dosáhnout toho, aby obytná byla celá chata, tedy všechna tři podlaží, za použití nejlepší možné izolace pro zimní provoz. Jak se to povedlo?


horská chata
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Chevallier Architectes (se souhlasem)

Zelená střecha jako chytré řešení při riziku lavin

Protože chata stojí v lavinové oblasti, rozhodl se architekt použít zelenou střechu, která se vyznačuje vynikajícími izolačními vlastnostmi, a navíc unese větší zátěž. Jedná se o řešení, které je v této oblasti k vidění velmi zřídka, přestože jeho použití je logické a dává smysl. Jako zdroj tepla je použito tepelné čerpadlo. Nádjerné fotky chaty si prohlédněte v naší bohaté galerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Chevallier Architectes (se souhlasem)

Moderní styl zasazený do tradiční zástavby

Nová podoba chaty byla navržena tak, aby byla moderní, ale přesto zapadla do místní zástavby chat a rodinných domů. Zároveň stavba reflektuje tradiční dřevěnice, tzv. raccardy. Jedná se o typické alpské dřevěné stavby, které v minulosti sloužily jako stodoly nebo sýpky pro uchování a zpracování obilí. Vyznačovaly se tím, že stály nad zemí na dřevěných kůlech a zděném základu.

  Mohlo by vás také zajímat:

Inspirace severským stylem

Jako hlavní materiály při rekonstrukci byly použity modřínové dřevo, sklo a kov. Dřevo bylo namořeno, aby ladilo s okolními stavbami. Chatě, především jejímu interiéru, nelze upřít inspiraci skandinávským stylem, a to hlavně jeho jednoduchostí a jistou vřelostí a nenáročností. Velká okna vytvářejí silné spojení interiéru s okolním lesem, ve kterém chata stojí, a zároveň poskytují krásné výhledy na Mont Blanc.

Interiér je laděný do světlých odstínů, zajímavá je moderní bílá kuchyně, kamenné obložení a střešní okno v koupelně. Fotky exteriéru i interiéru si můžete prohlédnout ve fotogalerii.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Barbora Matušková
Redaktorka Dřevostavitele

Vydáno dne:
29.03.2022

Photocredit: Chevallier Architectes (se souhlasem)

1

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE