HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Při rekonstrukci horské chaty se inspirovali tradičními stodolami i skandinávským stylem

Chata na úpatí masivu Mont Blanc byla postavena ve 40. letech 20. století a původně byla pouze letní rezidencí, nebyla zateplená a uzpůsobená pro pobyt v zimních měsících. Podkroví sloužilo jako půda a v přízemí byla garáž. Jako obytný prostor sloužilo pouze prostřední podlaží. Rekonstrukcí se mělo dosáhnout toho, aby obytná byla celá chata, tedy všechna tři podlaží, za použití nejlepší možné izolace pro zimní provoz. Jak se to povedlo?


horská chata
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Chevallier Architectes (se souhlasem)

Zelená střecha jako chytré řešení při riziku lavin

Protože chata stojí v lavinové oblasti, rozhodl se architekt použít zelenou střechu, která se vyznačuje vynikajícími izolačními vlastnostmi, a navíc unese větší zátěž. Jedná se o řešení, které je v této oblasti k vidění velmi zřídka, přestože jeho použití je logické a dává smysl. Jako zdroj tepla je použito tepelné čerpadlo. Nádjerné fotky chaty si prohlédněte v naší bohaté galerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Chevallier Architectes (se souhlasem)

Moderní styl zasazený do tradiční zástavby

Nová podoba chaty byla navržena tak, aby byla moderní, ale přesto zapadla do místní zástavby chat a rodinných domů. Zároveň stavba reflektuje tradiční dřevěnice, tzv. raccardy. Jedná se o typické alpské dřevěné stavby, které v minulosti sloužily jako stodoly nebo sýpky pro uchování a zpracování obilí. Vyznačovaly se tím, že stály nad zemí na dřevěných kůlech a zděném základu.

Inspirace severským stylem

Jako hlavní materiály při rekonstrukci byly použity modřínové dřevo, sklo a kov. Dřevo bylo namořeno, aby ladilo s okolními stavbami. Chatě, především jejímu interiéru, nelze upřít inspiraci skandinávským stylem, a to hlavně jeho jednoduchostí a jistou vřelostí a nenáročností. Velká okna vytvářejí silné spojení interiéru s okolním lesem, ve kterém chata stojí, a zároveň poskytují krásné výhledy na Mont Blanc.

Interiér je laděný do světlých odstínů, zajímavá je moderní bílá kuchyně, kamenné obložení a střešní okno v koupelně. Fotky exteriéru i interiéru si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
29.03.2022

Photocredit: Chevallier Architectes (se souhlasem)

1

Proč Skandinávci milují dřevěné minidomky na kolečkách?

Minidomky na kolečkách jsou levné, šetrné k životnímu prostředí, praktické i krásné. Díky tomu rychle dobývají Skandinávii.

Rekonstrukce stodoly svépomocí: co zvládnete sami a na co je lepší najmout profesionála

Pokud jste propadli kouzlu starých stodol a plánujete rekonstrukci, inspirujte se v našem článku a pusťte se do toho. Poradíme vám pár tipů.

Horská chata inspirována unikátními prvky staveb architekta Le Corbusiera

Nahlédněte do interiéru unikátní horské chaty určené pro společenská setkání v divočině.

Jednoduchý domek kombinuje skandinávský a japonský životní styl

Pokud toužíte po harmonickém bydlení, postavte si jednoduchý a přirozený dřevěný domek v duchu skandinávského minimalismu.

Chata postavená v tradičním duchu dokonale zapadne do alpského údolí

Chata postavená ve stylu tzv. švýcarského raccardu ničím nenarušuje krásu alpského údolí pod Mont Blancem a dokonale využívá své polohy. Prohlédněte si ji zblízka.

Luxusní chaty z celého světa – k bydlení, k pronájmu nebo jen tak pro inspiraci

Co si představíte pod pojmem luxusní chata? Pro někoho je to luxusní vybavení, pro jiného je luxusem prostředí, ve kterém se chata vyskytuje. Inspirujte se nejrůznějšími luxusními chatami k pronájmu z celého světa.

Rustikální venkovská staročeská kuchyně – inspirace a recept na domácí chleba

Staré rustikální kuchyně a jejich kouzlo patří v dnešní době mezi vyhledávané inspirace! Upečte si chleba podle původního receptu a nechte se vtáhnout do staročeského stylu bydlení.

Našel dokonalý pozemek a starou horskou chatu proměnil ve vysněné bydlení

Prohlédněte si zdařilou rekonstrukci, která se málem nestala, kdyby se majitel pozemku vzdal při prvním nezdaru. Někdy se vyplatí zabojovat.

Originální chata v Alpách připomíná rozvětvený strom. Interiér je plný dřeva a slunce

Prohlédněte si zajímavou chatu stojící na vrcholu sjezdovky. Lyžařům nabízí pohoštění a odpočinek s dokonalými panoramatickými výhledy.

Luxusní rekonstrukce podkrovního bytu v Beskydech má celoprosklený štít

Bydlení pro mladou rodinu s miminkem v překrásném podkrovním bytě s proskleným štítem vás dostane do kolen. Inspirujte se fotografiemi z této realizace v naší galerii.