HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Luxusní stodola pro fanoušky domů ve farmářském stylu

V posledních desetiletích je stále oblíbenější stavět domy v duchu tradiční architektury, ale v moderním kontextu. K nejvyhledávanějšímu typu patří domy ve tvaru farmářské stodoly, od nejjednodušších skromných variant až po ty luxusní. Tento styl má hodně fanoušků, kterým se líbí jeho jednoduchost a soulad s okolím, ale také zapřisáhlé odpůrce, kterým naopak přijde příliš jednoduchý a nezajímavý.


Velký moderní dům ve strmém svahu má oblíbený tvar stodoly
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Adrien Williams

Ideální pozice pro krásné výhledy v soukromí

Manželé z našeho článku patří do té první skupiny a jejich snem bylo postavit si krásný moderní dům ve tvaru tradiční stodoly. Jejich nová rezidence vyrostla na konci dlouhé klikaté silnice v Pottonu, malé kanadské vesničce na břehu jezera asi 20 kilometrů od kanadsko-americké hranice. Většina sousedních nemovitostí je tvořena rekreačními domky izolovanými od sebe smíšeným lesem s výhledem na Memphremagogské jezero. Rezidence se nachází na náhorní plošině obklopené vzrostlým hustým lesem na západě a strmým svahem na východě. Cesta z pozemku je velmi strmá, ale k jezeru vede schodiště.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Adrien Williams

Majitelé jsou fanoušci podlouhlého a jednoduchého tvaru zemědělského stavení

Od samého začátku manželé věděli, že chtějí dům, který zapadne do svého okolí jak tvarově, tak barevně. Vždycky se jim líbily moderní interpretace tradičního farmářského stylu, čili domy, které napodobují podlouhlý tvar stodoly se sedlovou střechou. Takových v regionu stojí spousta a odkazují na zemědělskou tradici oblasti. Nechtěli ale uzavřený dům, jejich přáním bylo mít maximální výhledy dolů na jezero a do okolní krajiny. Architekti tedy navrhli patrový dům jednoduchého podlouhlého tvaru. Prohlédněte si ho ve fotogalerii

Menší domek jako skladiště a ubytování pro hosty

Když přijíždíte k domu, z dálky vidíte dvě siluety obdélníkového tvaru se sedlovou střechou. V popředí stojí menší domek, jehož přízemní část slouží jako garáž a umělecké studio, ve kterém pracuje majitelka domu. Část přízemí a nadzemní loft jsou určeny návštěvám. Hosté mají k dispozici plně zařízený apartmán: kuchyňku, jídelnu, obývací pokoj a v patře ještě ložnici. Součástí menšího domku je ještě skladiště a šatna. Tato část rezidence je spojena s hlavní budovou skleněným tunelem, který poskytuje jemný přechod naplněný světlem. Skutečná délka budovy se ukáže až v okamžiku, kdy ji obejdete kolem dokola a kontrastuje s pocitem kompaktnosti, který získáte při prvním pohledu z příjezdové cesty.

Obrovský prosklený prostor je srdcem celé rezidence

Srdce této rezidence bylo inspirováno touhou klientů mít prostorný, světlý a na jezero orientovaný „velký pokoj“. Tato centrální místnost, ve které jsou hlavní obytné prostory, je svým vzhledem výjimečná. Dvě její protější stěny jsou celé prosklené a nabízejí kontrast mezi výhledem na les a výhledem na jezero. Místnost poskytuje dostatek denního světla po celý den, takže se doslova cítíte, že jste venku. Tento průhledný efekt zdůrazňuje rozšíření betonové podlahy na terase. Vysoký sedlový strop pokrytý dřevem dává místu jemnější pocit. Velký prostor je určen k setkávání celé rodiny. Sedačka v obývacím pokoji přímo navazuje na velký jídelní stůl, který stojí v blízkosti kuchyně z černého dřeva.

Galerie i terasa v prvním patře nabízejí ty nejkrásnější výhledy

Z kuchyně vede východ přímo na velkou terasu, takže se v teplých dnech dá prostor terasy s kuchyní propojit a obědvat či večeřet venku. Dřevěné schody vás zavedou z přízemí na galerii prvního patra. Galerie lemuje celé první patro, na jehož jedné straně jsou dětské pokoje a na straně druhé ložnice rodičů s koupelnou a vlastní terasou, která nabízí opravdu dechberoucí výhledy do okolní přírody. Tmavá barva dřeva, jež tvoří fasádu, kovová střecha, čisté linie a částečně zakryté terasy podporují integraci stavby do okolní přírodní i zastavěné krajiny.

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
23.10.2019

Photocredit: Adrien Williams

2

Fotogalerie: Kouzlo starých stodol, které se vás dotkne

Staré stodoly jsou magické nejen pro každé dítě, které chce prozkoumat, co se v ní nachází, ale mají i své kouzlo tím, jak stárnou a mění se.

Video: Netradiční sauna s výhledem na jezero

Tak tahle sauna se opravdu povedla, co říkáte? Pojďte se podívat, jak vypadá interiér tvarovaný CNC stroji!

Prohlédněte si kompaktní dům v tradičním norském stylu

Líbí se vám kompaktní domy v tradičním duchu, které ale poskytují dostatek moderního pohodlí? Přečtěte si článek o rodinném domku u norského jezera Mylla.

Dům, který se vlní jako řeka

Dům, který se dokonale přizpůsobí terénu a časem úplně splyne s okolní přírodou. To je dům na břehu kanadského jezera Lac Gernier.

Úchvatná chata s minimální uhlíkovou stopou

Chata na břehu kanadského jezera, ve které je vše podřízeno trvalé udržitelnosti, nízké spotřebě energie a snaze nezanechávat uhlíkovou stopu.

Pohádkový dům u kanadského jezera – co skrývá jeho šestnáct místností?

Fasáda je víc než doplněk stavby. Dřevěné obložení zcela změnilo vyznění projektu rodinného domu a učinilo z něj součást severské divočiny.

Úžasná proměna staré alpské stodoly

Ze staré stodoly dokázali švýcarští architekti vykouzlit velmi stylové bydlení. Podívejte se na úžasnou proměnu, kdy se z ruiny na odpis stal luxusní apartmán.

Tradiční dřevěná chata na břehu jezera

Uvnitř z trámů, zvenku obložená latěmi, které se dají kdykoliv jednoduše vyměnit. Pojďte s námi navštívit tuto dokonalou finskou chatu.

Elegantní rybářský domek vrací jeho majitele do dětství

Domek s výhledem na jezero slouží třem generacím jako útočiště ve volných dnech. A v budoucnu z něj bude bydlení na důchod.

Zachránili starou stodolu před demolicí a vytvořili z ní nádherný dům pro šestičlennou rodinu

O tom, že by i ošklivé a rozpadlé staré stodoly měly dostat druhou šanci, vás přesvědčí náš článek o jednom krásném kanadském domku.