HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Stará polorozpadlá chatka dostala nový nostalgický vzhled

Také občas na svých výletech po lesích a kopcích narážíte na polorozpadlé stodoly, chatky či domky a říkáte si, co krásného by se z nich dalo s trochou peněz a práce udělat? A někdy stačí opravdu málo a z ruiny se vyloupne nádherné stavení. Jedním z příkladů takové proměny je i malá rekreační chatka na jednom z amerických ostrovů.


Jednoduchá chatka s kouzelným interiérem je skrytá mezi vzrostlými stromy
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Trent Bell

Rozpadající domek využily děti pro svá dobrodružství

Rozvětvená americká rodina trávila většinou dovolenou a prázdniny spolu na Little Cranberry Island, malém ostrově u pobřeží amerického státu Maine. Rodina vlastní poměrně rozsáhlý pozemek s velkým domem už po staletí a předává si ho z generace na generaci. Původně se jednalo o farmu, jejíž součástí byl i malý domek pro dělníky. Postupem času se z farmy stalo místo pro rekreaci a odpočinek celé rodiny a z domku místo, které se postupně rozpadalo. Toho využily především děti a udělaly si z rozpadající se stavby skryté v lese parádní bunkr a úkryt před rodiči. Jak vypadá domek dnes, po proměně, si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Trent Bell

Zachování rodinné historie se stalo základním bodem rekonstrukce

Domek fungoval jako dětské útočiště spoustu let, až do doby, kdy přišla nová generace a těm samým dětem přišlo líto, že domek z jejich dětství pouze chátrá. Už jako dospělí se rozhodli vrátit mu jeho bývalou krásu a zrekonstruovat trochu rodinné historie. Chtěli ho udělat především modernějším a mnohem pohodlnějším. Cílem bylo celé stavení renovovat tak, aby nedošlo k zásadním změnám v designu a domek neztratil svůj charakter. Chtěli hlavně zachovat jeho nostalgický vzhled a rodinné vzpomínky.

Omezený rozpočet dovolil udělat pouze nejdůležitější změny

Rozpočet na rekonstrukci byl velmi omezený, majitelé tedy museli pečlivě vybírat, jaké změny budou provedeny. Rozhodli se pro změny, které měly největší vliv na konečný vzhled interiéru. Zatímco interiér byl z velké části reorganizován, z exteriéru chatka zůstala designově téměř nedotčena. Samozřejmě byla opravena střecha a částečně venkovní dřevěné obložení, jejich vzhled ale zůstal zachován. Výraznou změnu ale doznala okna a dveře. Obojí bylo výrazně zvětšeno, čímž se do interiéru dostalo mnohem více denního světla a obyvatelé chatky dostali možnost krásných výhledů do okolí. Okna i dveře byly zvětšeny na maximální možnou velikost, aniž by byla ohrožena původní struktura a obklady.

Interiér se otevřel pro lepší shromažďování rodiny

Vnitřní uspořádání interiéru bylo z velké části reorganizováno, aby se vytvořilo více společných prostor pro celou rodinu. Pár stěn bylo zbořeno a byla vytvořena velká centrální místnost, která propojuje kuchyň, obývací pokoj a jídelnu. Velká pohovka je postavena přímo naproti oknům sahajícím od podlahy až ke stropu. Okna se dají v létě otevřít a propojit tak okolní verandu s vnitřními prostory. Naopak v zimě se dá celý prostor krásně vyhřát krbovými kamny na dřevo, které v chladnějších zimních měsících dávají chatce romantickou a útulnou atmosféru. Součástí interiéru je ještě ložnice s velkou manželskou postelí a útulná koupelna se sprchovým koutem.

Světlý nostalgický interiér tvoří kontrast s venkovní přírodou

Interiér byl celý natřený světlými barvami – stěny a stropy bílou, podlaha světlounce modrošedou. Barvy byly zvoleny tak, aby vyvolaly moderní dojem, ale zároveň i nostalgickou atmosféru. Jednoduchost interiéru navíc zvýrazňuje barevnost a pestrost okolní přírody. Vysoké stropy a bílá kuchyně dávají prostoru vzdušnost. Vznikla tak krásná moderní chatka, ve které si rodina dalších sto let může užívat svých rodinných vzpomínek.

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
25.06.2020

Photocredit: Trent Bell

3

Moderní dům japonského stylu, který je umístěn v lese

Stavba umístěná v lese pro někoho znamená spojení s přírodou, pro jiného zase klid od civilizace. Pojďte se inspirovat takovou stavbou.

Moderní vesnice vysoko v horách – třicet cedrových domů s dokonalým výhledem

Představujeme vám moderní dřevěnou vesnici vysoko v horách. Není to další ski-resort u sjezdovky. Bydlí tu lidé, kteří si krásných a nedotčených hor opravdu váží. Navštivte je s námi a prohlédněte si jejich luxusní výhled.

Elegantní rybářský domek vrací jeho majitele do dětství

Domek s výhledem na jezero slouží třem generacím jako útočiště ve volných dnech. A v budoucnu z něj bude bydlení na důchod.

Jak vypadá chata na střeše Evropy? Nenáročná, soběstačná.

Unikátní chata ve švýcarských Alpách se nachází opravdu na pomyslné „střeše Evropy“. Je vyrobena z prefabrikovaných modulů a přitom je kompletně soběstačná jak po stránce energií, tak vody. Jak se toho docílilo?

Finská chata s extrémně nízkým rozpočtem

Čtyři místnosti, 30 metrů čtverečních, vše za 350 000 korun. To nezní zle. A nevyčíslitelným bonusem je pak těsné sousedství finského lesa a jezer.

Dřevěná chata pouze pro opravdové dobrodruhy

Když máte dobrodružství v krvi, postavíte si chatu uprostřed hor, ve kterých 7 měsíců v roce leží metry sněhu. Bez elektřiny, vody a topení.

Chata jako z pohádky je ukrytá uprostřed zasněženého lesa

Téměř žádná cesta nevede k dřevěné chatě stojící uprostřed lesa. V zimě zapadnou i malé cestičky a její obyvatelé mají absolutní klid.

Minichatku celou ze dřeva stavěl vlastníma rukama několik let

Mladý polský architekt chtěl vybudovat něco výjimečného, a tak se rozhodl postavit si malou útulnou chatku ze dřeva celou svépomocí. Inspirujte se jeho prací v dnešním článku.

Dům na ostrově vykukuje zpoza skal. Zužitkoval staleté dřevo z předchozí stavby

Rodina žijící ve Švédsku si postavila své víkendové obydlí na ostrově necelých 5 km od Göteborgu. Na stavbu využili sto let staré dřevo z původní rybářské chatče.

Magickou chatku u jezera postavili z popadaných stromů svépomocí

Černou chatku jako z dětských pohádek postavili majitelé díky nápadu jejich dědečka z popadaných stromů v okolním lese.