HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dřevěná chata pouze pro opravdové dobrodruhy

Každý z nás svoje dny volna tráví jinak. Někdo potřebuje odpočívat na lehátku s knížkou a kafíčkem, jiní celý víkend obhospodařují svoji zahrádku a někteří potřebují pořádný adrenalin, aby si vyčistili hlavu a mohli se zase vrátit do pracovního procesu. K těm posledním patří i mladý pár, který veškerý volný čas tráví na snowboardu ve vysokých horách. A pro svoje adrenalinové výlety do přírody si postavili uprostřed divokých hor dřevěnou chatku.


Dřevěná chata v divoké přírodě
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: David Scott

Výjimečné a těžko dostupné místo zajistí opravdovou samotu

Malá chatka stojí na opravdu výjimečném místě na severu druhého největšího kanadského ostrova Vancouver Island. Sever ostrova je hornatý, zalesněný a místo, kde se nachází chatka, je známo díky velkému množství sněhu a dokonalému prašanu. Jedná se o rekreační oblast v nadmořské výšce 1300 metrů, která je dostupná pouze pět měsíců v roce po štěrkové cestě. V ostatních měsících je cesta nesjízdná a zařízení a materiál jsou na místo přepravovány tobogánem. Náročná dostupnost oblasti zajišťuje jejím občasným obyvatelům naprosté soukromí a klid uprostřed přírody.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: David Scott

Každoroční velké množství sněhu si vynutilo speciální řešení

Mladý pár miluje snowboarding pro jeho rychlost a svobodu. Tento pocit svobody, který zažívají při sjíždění nedotčených svahů, chtěli přenést i na své bydlení. Chata měla být jednoduchá, nenáročná, na ničem nezávislá a v dokonalém souladu s okolní přírodou. Není v ní nic, co by se nedalo jednoduše opravit. Stojí skrytá mezi vzrostlými stromy. Její konstrukce a vzhled byly ovlivněny dvěma faktory: snahou vyhnout se práci s těžkými stroji, které by musely hloubit zeminu, a potřebě zvládnout každoroční návaly sněhu. Chatka je tedy vyzvednuta nad terén pomocí sloupů. Ty vyzvedly její přízemí nad každoroční hladinu sněhu. Díky ukrytí mezi vzrostlými stromy stavba lépe odolává poryvům silného zimního větru, který vane od Tichého oceánu.

Přírodní materiály dovolí chatce zapadnout do jejího okolí

Celá chata je postavena z přírodních materiálů, které byly ponechány v surové formě a pouze povrchově upraveny, aby odolaly venkovnímu sněhu a větru. Exteriér je obložen cedrem, který postupem času zvětral a získal barvu okolního lesa. Tím chatka dokonale zapadla do okolí a je z dálky jen stěží mezi stromy vidět. Konstrukce je z hrubě opracovaných trámů místní borovice, zatímco borovicové dřevo v interiéru je najemno hoblované.

Bez elektřiny a tekoucí vody

Obytná plocha jednopatrové chatky činí 100 metrů čtverečných. V přízemí je prostorný obývací pokoj, malá kuchyňka, WC a sauna. Protože je chata bez elektřiny a tekoucí vody, jedná se o suché WC a pravou finskou saunu na dřevo. Celá plocha chaty je vyhřívána pouze kamny na dřevo, vodu si obyvatelé berou z místního pramene a do chaty ji dopravují v barelech. Zvenku se vchází přímo do obývacího pokoje přes krytý vchod. Tento prostor slouží jako odkládací plocha pro snowboardy a další sportovní náčiní, které si majitelé neberou dovnitř.

Dostatek místa i pro dobrodružné hosty

Horní patro slouží k přespání – jsou tam dvě ložnice, jedna pro majitele a druhá pro případnou návštěvu. Je tam také jeden pokoj, který slouží jako pracovna, knihovna nebo v případě potřeby pokoj pro děti hostů. Horní patro má pouze malá okna, ale přízemí má velká čtveratá okna od podlahy až ke stropu. Tím, že je chatka vyzvednutá, nabízejí relaxační výhled na okolní les. Pro majitele není nic lepšího, než když přijdou unaveni po několika hodinách strávených na snowboardu, sednou si se sklenkou vína do křesla, zapálí dřevo v krbu a pozorují oknem zasněženou přírodu. Prohlédněte si jejich chatu alespoň na fotkách v naší fotogalerii.

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
25.09.2019

Photocredit: David Scott

4

Cesta z města, zůstali jsme na půli cesty?

Město smrdí, je tam rámus a všeobjímající stres se na člověka hrne z každého..

Užijte si digitální detox a dokonalý relax v chatě uprostřed lesa

Jedině chata, ke které ani nevede cesta, dokáže zajistit úplnou relaxaci a digitální detox. Dokázali byste v ní strávit pár dní?

Útěk do divočiny? Nesmí vám chybět odvaha.

Strávit noc v korunách stromů? Pro někoho je to jako sen. Jen se nesmíte bát výšek! Lesní přístřešek Lesom není pro každého.

Jednoduchý domek pro jednoduchý rodinný život

Jednoduchý domek pro jednoduchý rodinný život: Místo na spaní, vaření, setkávání se. A kolem nádherná příroda, která láká k pobytu venku.

Stylový dřevěný dům, ke kterému nevede žádná cesta

Nemít žádné sousedy a přitom bydlet uprostřed přírody pouhých 15 minut od centra? To je možné jedině na soukromém ostrově uprostřed řeky.

Nejvýše položená dřevostavba v Česku je inspirovaná polárními stanicemi

Naprosto unikátní stavba Poštovny na Sněžce je inspirována výzkumnými stanicemi polárníků v Grónsku. Podívejte se na ni zblízka.

Mini domek „Toulavá kočka“ uchvátí prosluněným interiérem a výhledem na hvězdy

Jak do malého domku dostat co nejvíce slunečního světla? A co majitele vedlo k tomu pojmenovat svůj domov podle toulavé kočky?

Ideální místo pro trávení léta: dům u jezera, který miluje slunce

Letní domy nejsou ve Švédsku ničím neobvyklým. Podívejte se však na jeden, který si letní slunce vychutnává každým douškem.

Stará polorozpadlá chatka dostala nový nostalgický vzhled

Z polorozpadlého domku, který stál na pozemku přes sto let, vytvořili doslova za pár korun krásně nostalgickou chatku.

Ze staré loděnice se stala elegantní chata. Stojí na ostrově uprostřed jezera

Navštivte s námi tajemnou chatu, která stojí na opuštěném ostrově uprostřed kanadského jezera. Z původní loděnice tu majitelé s pomocí architektů vykouzlili překrásné, romantické místo.