HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Moderní dům japonského stylu, který je umístěn v lese

Dům umístěný v lese má svoje kouzlo. Jeden takový vyrostl v malé vesnici ve Spojených státech a je nepřehlédnutelný svojí novodobou japonskou architekturou. Dům je řešen jako rámová dřevostavba s pultovou střechou. Díky vysokým stropům působí stavba i přes menší půdorysné rozměry velmi prostorně. Pojďte s námi na návštěvu.


Pohled na dům
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Jeremy Levine

Lokalita stavby

Moderní dům japonského stylu je umístěný v malé vesnici South Royalton v americkém státě Vermont. Tato vesnice leží asi 30 km severozápadně od města Lebanon. Stavba leží v mírném svahu v lesním porostu. Umístit stavbu při okraji lesa není v USA nic neobvyklého, existují i celé ulice, které jsou součástí lesa.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Jeremy Levine

Návrh domu

Dům byl projektován tak, aby se přizpůsobil místu, kde je realizován. Jedná se o jednopodlažní bungalov, který je řešen jako dřevostavba. Tvarově dům odpovídá moderní japonské architektuře, která se v oblasti rodinných domů v poslední době zaměřuje na otevřené dispozice s nepravidelným až půlkruhovým půdorysem. Takto tvarovaný půdorys dispozice volně navazuje na pravoúhelníkovou část zbytku domu. Dalším výrazným prvkem této dřevostavby je její světlá výška, která v nejvyšší části domu přesahuje 3,5 metru. Vysoko umístěná okna přiléhající ke stropu dodávají návštěvníkovi pocit, že stavba i přes své menší půdorysné rozměry působí v interiéru vzdušně. Na rozvržení dispozice a model domu se můžete podívat ve fotogalerii.

Založení domu

K domu se přichází po kamenitém chodníčku, který vede před hlavní vstup. Základy stavby jsou řešeny formou betonových kruhových patek, které bylo nutné výškově přizpůsobit sklonu místního terénu. Jednotlivé základové patky jsou mezi sebou vzdáleny asi tři metry. Základové patky jsou umístěny tak, aby se na ně daly osadit zakládací dřevěné hranoly, které tvoří nosnou konstrukci podlahy. Záklop podlahových nosníků je proveden pomocí dřevěných desek.

Mohlo by vás zajímat: 10 neuvěřitelných japonských dřevostaveb

Konstrukce stěn

Konstrukčně je stavba řešena jako rámová dřevostavba, kde jednotlivé nosné prvky stěn jsou k sobě spojovány přímo na stavbě. Tento styl výstavby je typický v celé Severní Americe a v angličtině se mu říká „Timber frame houses“. Nosné sloupky stěn jsou do podlahových nosníků kotveny přes ocelové úhelníky. Na nosníky jsou osazeny masivní průvlaky, které jsou ke sloupům připevněny pomocí styčníkových desek. Ztužení nosné konstrukce stěn je provedeno úhlopříčně pomocí dřevěných desek. Mezi nosné sloupy jsou vsazeny menší hranolky, které tvoří vodorovné výztuhy sloupů a současně podkladovou konstrukci pro opláštění. Venkovní opláštění je tvořeno jednoduše jen pomocí dřevěných desek.

Krov a střecha

Konstrukce krovu je tvořena masivními průvlaky, na které jsou přímo osazeny krokve. Ty jsou tvořeny úzkými, vysokými profily, které jsou rozmístěny poměrně nahusto. Záklop krovu je tvořen OSB deskami. Tvar střechy je tvořen několika pultovými rovinami, díky kterým dům získal svůj mimořádný vzhled. Jako střešní krytina zde byla zvolena PVC folie. Zvenku jsou vidět pohledové konce krokví, které tvoří přesah střechy.

Vzhled stavby

Fasáda je tvořena pouze opláštěním z desek, které nejsou natřeny žádnými impregnačními nátěry. Opláštění z desek je také provedeno z bočních částí domu, kde šlo vidět do prostoru mezi podlahovými nosníky a terénem. Při pohledu na dům z různých světových stran vidíme, jak dřevo začíná přirozeně šednout. Nejvíce je to patrné z jižní strany. Šednutí dřeva nejvíce ovlivňuje UV záření ze slunce a také kontakt vody se dřevem. Zešednuté dřevo nemá žádný vliv na mechanické vlastnosti obkladových desek. Šedá patina, která se na dřevu vytvoří, působí velmi elegantně.

Mohlo by vás zajímat: Jak v Japonsku přistupují k moderním dřevostavbám?

Navazující konstrukce

K domu přiléhá konstrukce terasy, která je osazena na samostatných dřevěných základech. Zde si stavebníci těžkou hlavu se založením terasy moc nelámali a osadily nosné sloupy přímo do hlíny. Terasa je propojena s domem několika francouzskými okny. Menší okna ve stavbě jsou řešena jako vyklápěcí. Dům má z boční strany výklenek s vlastní pultovou střechou. Jedná se o místnost se záchodem.

Stavba svým vzhledem perfektně zapadá do okolní lesní krajiny. Líbila by se vám?

P.S. Řešíte stavbu, bydlení či vybavení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 21. – 23. ledna 2022. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Ing. Marek Kuchař

Vydáno dne:
07.05.2019

Photocredit: Jeremy Levine

2

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE