HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Moderní dům japonského stylu, který je umístěn v lese

Dům umístěný v lese má svoje kouzlo. Jeden takový vyrostl v malé vesnici ve Spojených státech a je nepřehlédnutelný svojí novodobou japonskou architekturou. Dům je řešen jako rámová dřevostavba s pultovou střechou. Díky vysokým stropům působí stavba i přes menší půdorysné rozměry velmi prostorně. Pojďte s námi na návštěvu.


Pohled na dům
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Jeremy Levine

Lokalita stavby

Moderní dům japonského stylu je umístěný v malé vesnici South Royalton v americkém státě Vermont. Tato vesnice leží asi 30 km severozápadně od města Lebanon. Stavba leží v mírném svahu v lesním porostu. Umístit stavbu při okraji lesa není v USA nic neobvyklého, existují i celé ulice, které jsou součástí lesa.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Jeremy Levine

Návrh domu

Dům byl projektován tak, aby se přizpůsobil místu, kde je realizován. Jedná se o jednopodlažní bungalov, který je řešen jako dřevostavba. Tvarově dům odpovídá moderní japonské architektuře, která se v oblasti rodinných domů v poslední době zaměřuje na otevřené dispozice s nepravidelným až půlkruhovým půdorysem. Takto tvarovaný půdorys dispozice volně navazuje na pravoúhelníkovou část zbytku domu. Dalším výrazným prvkem této dřevostavby je její světlá výška, která v nejvyšší části domu přesahuje 3,5 metru. Vysoko umístěná okna přiléhající ke stropu dodávají návštěvníkovi pocit, že stavba i přes své menší půdorysné rozměry působí v interiéru vzdušně. Na rozvržení dispozice a model domu se můžete podívat ve fotogalerii.

Založení domu

K domu se přichází po kamenitém chodníčku, který vede před hlavní vstup. Základy stavby jsou řešeny formou betonových kruhových patek, které bylo nutné výškově přizpůsobit sklonu místního terénu. Jednotlivé základové patky jsou mezi sebou vzdáleny asi tři metry. Základové patky jsou umístěny tak, aby se na ně daly osadit zakládací dřevěné hranoly, které tvoří nosnou konstrukci podlahy. Záklop podlahových nosníků je proveden pomocí dřevěných desek.

Mohlo by vás zajímat: 10 neuvěřitelných japonských dřevostaveb

Konstrukce stěn

Konstrukčně je stavba řešena jako rámová dřevostavba, kde jednotlivé nosné prvky stěn jsou k sobě spojovány přímo na stavbě. Tento styl výstavby je typický v celé Severní Americe a v angličtině se mu říká „Timber frame houses“. Nosné sloupky stěn jsou do podlahových nosníků kotveny přes ocelové úhelníky. Na nosníky jsou osazeny masivní průvlaky, které jsou ke sloupům připevněny pomocí styčníkových desek. Ztužení nosné konstrukce stěn je provedeno úhlopříčně pomocí dřevěných desek. Mezi nosné sloupy jsou vsazeny menší hranolky, které tvoří vodorovné výztuhy sloupů a současně podkladovou konstrukci pro opláštění. Venkovní opláštění je tvořeno jednoduše jen pomocí dřevěných desek.

Krov a střecha

Konstrukce krovu je tvořena masivními průvlaky, na které jsou přímo osazeny krokve. Ty jsou tvořeny úzkými, vysokými profily, které jsou rozmístěny poměrně nahusto. Záklop krovu je tvořen OSB deskami. Tvar střechy je tvořen několika pultovými rovinami, díky kterým dům získal svůj mimořádný vzhled. Jako střešní krytina zde byla zvolena PVC folie. Zvenku jsou vidět pohledové konce krokví, které tvoří přesah střechy.

Vzhled stavby

Fasáda je tvořena pouze opláštěním z desek, které nejsou natřeny žádnými impregnačními nátěry. Opláštění z desek je také provedeno z bočních částí domu, kde šlo vidět do prostoru mezi podlahovými nosníky a terénem. Při pohledu na dům z různých světových stran vidíme, jak dřevo začíná přirozeně šednout. Nejvíce je to patrné z jižní strany. Šednutí dřeva nejvíce ovlivňuje UV záření ze slunce a také kontakt vody se dřevem. Zešednuté dřevo nemá žádný vliv na mechanické vlastnosti obkladových desek. Šedá patina, která se na dřevu vytvoří, působí velmi elegantně.

Mohlo by vás zajímat: Jak v Japonsku přistupují k moderním dřevostavbám?

Navazující konstrukce

K domu přiléhá konstrukce terasy, která je osazena na samostatných dřevěných základech. Zde si stavebníci těžkou hlavu se založením terasy moc nelámali a osadily nosné sloupy přímo do hlíny. Terasa je propojena s domem několika francouzskými okny. Menší okna ve stavbě jsou řešena jako vyklápěcí. Dům má z boční strany výklenek s vlastní pultovou střechou. Jedná se o místnost se záchodem.

Stavba svým vzhledem perfektně zapadá do okolní lesní krajiny. Líbila by se vám?

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
07.05.2019

Photocredit: Jeremy Levine

2

Video: Překrásné japonské tesařské umění

Ukázka dokonalého ručního opracování dřeva podle tradičních japonských postupů.

Video: Tradiční japonské spoje v moderních 3D animacích

Prohlédněte si 24 animovaných 3D modelů tradičních japonských tesařských spojů, které jsou fascinující, krásné a charakteristické pro japonskou architekturu.

Dřevo, vlhko a plísně. Jak se žilo v historických japonských domech?

Japonské domy bývaly plné plísní a aby se v nich dalo žít, zavedli Japonci několik netradičních pravidel. Máme pro vás pravdivou historii japonské architektury.

Jak se žilo v japonské dřevostavbě za dávných dob

Jak se liší tradiční japonský dům od toho středoevropského? Pokud jste zvědaví, v tomto článku pro vás máme odpověď.

Muzeum ze dřeva inspirováno japonskou hrou

Žádné hřebíky nebo sváry. Jednotlivé dřevěné dílky musely být do stabilní konstrukce pečlivě vloženy na správná místa. Stejně jako v tradiční japonské hře, která učí pečlivosti.

Největší dřevěná stavba světa přivedla Japonsko na pokraj bankrotu

O chrámu Tódaidži v Japonsku se říká, že je největší dřevostavbou na světě. Ale nejen v tom je unikátní. Co je na něm tak zvláštního?

Stará polorozpadlá chatka dostala nový nostalgický vzhled

Z polorozpadlého domku, který stál na pozemku přes sto let, vytvořili doslova za pár korun krásně nostalgickou chatku.

Chata ve tvaru písmene A se stala splněným snem staršího páru

Pojďte s námi na navštěvu do nádherné áčkové chaty, kterou si vysnil starší pár. Je prostorná, moderní, útulná a přes svůj tvar překypuje světlem.

Rybářský domek ve stylu japonské architektury má propíchnutou fasádu

Dům splývající s okolním terénem je navržený architekty podle představ japonského rybáře. Vznikl zajímavý dům s tzv. propíchnutou fasádou. Podívejte se na ni.

Velkolepá áčková chata s proskleným štítem a terasou je ukrytá v lesích

Lesní chata do tvaru A podtrhuje nejmodernější trendy současného navrhování interiérů. Podívejte se na fotografie v galerii.