HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Elegantní rybářský domek vrací jeho majitele do dětství

Většina z nás ráda vzpomíná na své dětství. Na dům, ve kterém jsme žili, a na okolí, ve kterém jsme trávili většinu svého volného času. Rádi se do rodného kraje či domu vracíme aspoň na dovolenou či návštěvy, i když někdy bydlíme i tisíce kilometrů daleko. Také rodilé Kanaďance, která se svým nizozemským manželem odstěhovala do Londýna, se stýskalo po kraji jejího dětství. A tak to vyřešila postavením domu, který jí její dětství připomíná.


Prázdninový domek obložený cedrem slouží třem generacím
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: James Brittain

Stavba v duchu tradičních rybářských domků Nového Skotska

Domek, který prozatím slouží jako víkendová chata, stojí v Novém Skotsku – rodném kraji Kanaďanky pouze několik desítek kilometrů od domu jejích rodičů. Nové Skotsko je východní kanadskou provincií a je typickou rybářskou oblastí. Rybářství už od nepaměti formuje veškerý kulturní život této oblasti. Také tatínek majitelky chaty je rybář a ona se tudíž od dětství s rybařením setkávala. Jejím přáním bylo postavit dům u velkého jezera, na něž bude mít neustálý výhled, a který bude postaven v duchu tradic rybářských domků. Prohlédnout si ho můžete ve fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: James Brittain

Dům slouží k setkávání tří generací rodiny

Na břehu jezera Annapolis Royal v západní části Nového Skotska tedy vyrostl nádherný dům propojující moderní komfort s tradičními prvky. Nízkoenergetický moderní domek slouží třem generacím jedné rodiny jako víkendové a prázdninové obydlí. Prarodiče jej pravidelně navštěvují o víkendech, londýnští manželé a jejich děti v něm tráví delší prázdniny. Párkrát do roka se v něm setká celá rodina a stráví spolu pár dní pikniky, výlety a rybařením v jezeře. V budoucnu se tato třígenerační chata stane trvalým bydlením pro londýnské manžele. Jakmile odejdou do důchodu, plánují opustit velkoměsto a odstěhovat se do klidné kanadské přírody.

Cedrové šindele jsou základním znakem rybářských přístřešků

Dům stojí na naprosté samotě, ze tří stran obklopen vzrostlými borovicemi. Jeho přední strana stojí téměř na břehu jezera a díky pětadvaceti metrové prosklené stěně mají obyvatelé fascinující výhled na jezero a přírodu kolem něj. Dvě třetiny domu jsou navíc vyzvednuty na ocelových sloupech do prvního patra, pouze jedna třetina má i přízemí. To tvoří samostatná ložnice a koupelna prarodičů. Právě podlouhlý jednoduchý obdélníkový tvar domu odkazuje na tradiční architekturu. „Majitelé chtěli postavit něco rustikálního a zároveň rafinovaného“, říká architekt, který dům navrhl. „Obložili jsme tedy celý dům šindeli z východního cedru a korunovali ho šikmou kovovou střechou." Obložením, tvarem a střechou připomíná tradiční rybářský přístřešek. Šindele se pokládají specifickým postupem, který v Novém Skotsku znají všichni, dokonce i mladé generace.

Relaxační přízemí

Přízemní část má samostatný vchod a navazuje na ni obrovská dřevěná terasa s vestaveným posezením. U posezení je i malá kuchyňka, takže se jídlo dá připravovat přímo na terase a nikdo nemusí odbíhat od společnosti. První patro tvoří střechu terasy, dá se na ní tedy pobývat i za deštivého počasí. Z terasy vedou dřevěné lávky ke břehům jezera. Prarodiče mohou po dřevěných schodech vystoupat do prvního patra. Schody i stěny kolem nich jsou obloženy cedrovým dřevem a tvoří dominantu domu.

Elegantní kombinace barev vládne prvnímu patru

Naopak v prvním patře převládá bílá. Krovy a většina stěn jsou natřeny na bílo a s červenohnědým cedrem tvoří zajímavou kombinaci. Obývacímu pokoji vévodí obrovský krb, který navazuje na kuchyňskou linku a je stejně jako ona obložen cedrem. Na obývací pokoj a jídelnu navazují ložnice rodičů a pokoj dětí. Do ložnice se dá vystoupat po samostatném venkovním schodišti. Celý dům je kombinací elegance a relaxace. Jednoduchá bílá barva ladí s blízkým jezerem a cedr dodává domu na kráse a eleganci.

P.S. Řešíte stavbu, bydlení či vybavení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 21. – 23. ledna 2022. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Eva Zupančič

Vydáno dne:
11.09.2019

Photocredit: James Brittain

3

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE