HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Jak vypadá chata na střeše Evropy? Nenáročná, soběstačná.

Švýcarské Alpy jsou rájem vysokohorského turismu. Než se turisté dostanou do cílové rovinky, čeká je dlouhá trať plná náročných výstupů. A kde pak přečkat noc, když už se síly krátí a noc blíží? Švýcarský designér přišel s nápadem nocležiště přímo na „střeše Evropy“, kde vybudoval unikátní chatu. Je víc než jen azylem, je doslova ostrůvkem pohody uprostřed vysokohorské drsné přírody.


Chata na střeše Evropy
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Anne Lutz & Thomas Stöckli

Nedostatek vhodných ubytovacích kapacit je problém, do kterého se Thilo Alex Brunner opravdu uměl obout. Jak to? Ve své konvenční profesi je umělecký ředitel a designér společnosti On, která se zabývá výrobou běžecké obuvi. Coby švýcarský rodák spojil svou vášeň k alpské přírodě s inovativním designem sportovních produktů a navrhl projekt On Mountain Hut Cabin. Nudu prostě nemá rád. Jím navržená horská chata disponuje celkovou podlahovou plochou o rozloze 18,8 čtverečních metrů. Její funkční provedení je minimalistické a stavba svým stylem plně respektuje alpské prostředí. Účelnost je tu na prvním místě: Konstrukce poskytuje dostatečnou ochranu před nepříznivým počasím. Útulný interiér, který disponuje vším potřebným, je příjemným bonusem navíc. Prohlédněte si unikátní vysokohorskou chatu zasazenou v dokonalé přírodě v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Anne Lutz & Thomas Stöckli, Anne Lutz & Thomas Stöckli

Víc než jen azyl

Chata se nachází ve výšce přibližně 2 500 metrů nad mořem mezi tyčící se horou Piz Lunghin a ohromujícím průsmykem Lunghin v Engadinu. Proč je tohle místo považováno nejen turisty za strategické? Tato oblast je jediným místem na kontinentu, kde je možné navštívit povodí hned tří řek: Dunaje, Rýna a italského Pádu. Což už za dlouhou túru stojí. Zajímavá je i geneze celého nápadu. Thilo Brunner prostě připravoval další řadu sportovní obuvi a své produkty chtěl otestovat v terénu. To mu chválíme, byť se mu to málem nevyplatilo. Při jedné z takových výprav ale zjistil, zrovna pod Piz Lunghin, že to k nocovišti už nezvládne. A po krušné a velmi dobrodružné noci strávené v horách se rozhodl, že své přežití oplatí ostatním, kteří by snad někdy mohli pocítit stejnou svízel. Samotná chata se stala výchozím bodem, navazující na běžeckou stopu. Na vrchol je možné se dostat pouze pěšky a možná přitom oceníte kvalitní obutí.

Modulární konstrukce na míru alpskému prostředí

Konstrukce kabiny je vybudována jen z udržitelných materiálů, je zcela soběstačná a navržená takovým způsobem, aby po svém rozebrání nezanechala žádnou stopu. Fasádu dřevěného rámu tvoří reflexní kovové desky, které stavbě umožňují splynout s okolní krajinou. Z kovu jsou také okenní rámy. Onu proklamovanou soběstačnost chatě zajišťují hned dva konstrukční prvky. Prvně, celá stavba je zásobovaná energií ze solárních panelů. A pak je tu ještě speciální vododržný systém. Na střeše je nainstalován speciální úchyt, který shromažďuje a filtruje dešťovou vodu, která je již v této podobě vhodná k okamžitému užívání.

Minimalistický prostor skýtá pohodlí

Definovaný prostor uvnitř chaty je ukázkovým příkladem toho, že je možné i na tak malou plochu dostat vše potřebné. Vyvýšená stupňovitá platforma podlahy znázorňuje alpský terén a vyjadřuje spojení mezi přírodou a lidmi vybudovanou strukturou. Spodní patro zaujímá plochu 12,9 metrů čtverečních, zvýšené patro 5,9 metrů čtverečních. Z chodby se sociálním zařízením, šatníkem a úložným prostorem se plynule přechází do obývacího pokoje. Terasa s velkým oknem a prosklenými dveřmi nabízí široký výhled na jezero a jeho okolí. Mezanin slouží jako ložnice se dvěma okny, ze kterých je vidět celé údolí.

Útulný interiér celý v dřevěném provedení

V interiéru není přehlédnutý jediný detail. Kompletně celé vnitřní prostory jsou ve dřevěném provedení – překližka je od podlahy až ke stropu. Osobitý obývací pokoj disponuje stolem a dvěma stoličkami s úložnými prostory. Nábytek je z části zabudovaný do zvýšené platformy podlahy. Do místnosti proniká prosklenou stěnou dostatek přirozeného denního světla a o zbytek osvětlení se postará minimalistický moderní lustr zavěšený v otevřené chodbě. Předělová část místnosti je vybavená černými kamny na jedné straně a na druhé prostorově úsporným, také černým, schodištěm do ložnice. Spací pokoj disponuje krom ohromujícího výhledu dvěma lůžky. Černé prvky vytváří ve světlém interiéru jemný kontrast oživující prostor. Funkční rozvržení místností, prosklená čelní stěna a světlý hřejivý tón dřeva vytváří dojem prostorného a útulného zázemí.

P.S. Plánujete stavbu rodinného domu? Navštivte náš Online kurz Stavíme dům, kde se v rámci 7 video lekcí dozvíte jak ušetřit a předejít zbytečnému stresu.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
13.09.2019

Photocredit: Anne Lutz & Thomas Stöckli

0

Mohlo by Vás zajímat: