HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Chata, která je skryta před nepříznivým počasím v dřevěné kapuci

Jestliže hledáte inspiraci k bydlení tam, kde je zima, je tento článek přesně pro vás. Dům, na nějž se dnes podíváme, vypadá, jako by byl skrytý v dřevěné kapuci. Velký vliv na konečnou podobu domu měla nejen lokalita, v níž se dům nachází, ale také přísné stavební regulace.


Romantická chata odolá nepříznivému počasí
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Marte Garmann

Dům chrání před větrem a mrazem „kapuce“ ze dřeva

Pozemek, na kterém dům stojí, se nachází v nadmořské výšce 1125 metrů. Ačkoliv se na první pohled zdálo, že jde o místo vystavené velkému nebezpečí lavin, podrobnější analýza ukázala, že je dům mimo nebezpečnou zónu. Avšak původní myšlenka na vytvoření jakéhosi „krytu“ pro stavbu v mysli architektky zůstala zachovaná. Střecha domu z borovice chrání přední část budovy proti dešti, mrazu a nepříjemným větrům. Část terasy, která je skrytá pod touto kapucí, umožňuje svým majitelům trávit čas venku i za deště.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Marte Garmann

Avšak praktická funkce není tím jediným, co tato kapuce splňuje. Díky svému elegantnímu vzhledu a kontrastní barvě světlého borovicového obložení oproti černému nátěru samotné budovy působí vše jako celek velmi harmonicky. Prohlédněte si chatu včetně výkresů v naší fotogalerii.

Místo v norských horách, na němž se dům nachází, majitelům poskytuje úchvatný výhled do okolí. Co již tak příjemné není, je to, že se místo se nachází ve velké nadmořské výšce, a dům je tak vystaven velkým poryvům větru. Dalším faktorem, který kromě větru a nepříznivého počasí ovlivňoval konečnou podobu domu, byly i přísné stavební předpisy. Avšak architektka Grethe Loland z norského studia Arkitektvaerelset se nevzdala. Sama říká: „Omezení jsou matkou veškeré hravé kreativity. A v tomto případě stálo za to pokusit se tvořit hravě a přitom v rámci stanovených hranic.“ Majitelé domu si přáli, aby jim byla vytvořena robustní, avšak menší chata, z níž budou mít výhled na blízké jezero. 

Interiér i exteriér jsou hrou kontrastů

Tak jako je tomu v exteriéru, i interiér je přehlídkou kontrastů. Světlé dřevo použité na stěnách, stropu, ale i na schodišti je v příjemném kontrastu s tmavým nábytkem. Celý interiér byl tvořen tak, aby z něj byl dokonalý výhled do krajiny skrze velká okna. Proto je možno pozorovat okolní přírodu například při vaření. Za dřezem v kuchyni je k tomu zasazeno atypické rohové okno. V ložnici můžeme najít vysokou postel a mnoho vestavěných úložných prostor. Podlahy v interiéru tvoří dubové dřevo. Celý objekt je vytápěn kamny na dřevo a díky dokonalému zaizolování domu se tu protopí opravdu minimum.

V interiéru najdeme kuchyň s jídelnou, obývací pokoj, ale také ložnici pro rodiče a pro hosty. Nechybí ani sauna, pro Nory tak nezbytná, a hygienické zázemí. Podkroví pak poskytuje dalších osm míst určených k přenocování hostů.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
24.07.2019

Photocredit: Marte Garmann

10

Video: Norská rodina žije ve skleněné kopuli

Něco pro fanoušky ekologických staveb. Přemýšleli jste někdy, jaké by to bylo žít ve skleníku? Početná norská rodina to už zjistila!

Norská rozhledna Herdla: vyhlíželi tu bombardéry, teď vítají ptáky

Netradiční dřevěná rozhledna dokreslila poklidnou atmosféru ptačího ráje v Norsku. Prohlédněte si ji ve fotogalerii.

Prohlédněte si kompaktní dům v tradičním norském stylu

Líbí se vám kompaktní domy v tradičním duchu, které ale poskytují dostatek moderního pohodlí? Přečtěte si článek o rodinném domku u norského jezera Mylla.

Norská chata postavená s láskou k přírodě

Norové staví krásné dřevěné domy od nepaměti. Vždy s úctou ke dřevu a láskou k přírodě. Stejně tak byla postavena i moderní chata v našem článku. Dozvěďte se více.

Cabin Vindheim: Neuvěřitelná dřevostavba, na jejíž střeše se dá sáňkovat.

Netradiční dřevostavba Cabin Vindheim si bere ze severské zimy to nejlepší. Prohlédněte si tento cenný klenot norské architektury i s jeho vychytávkami.

Chata, kterou si majitelé postavili sami ze dřeva z vlastních lesů

Norský pár si splnil svůj životní sen – postavil si skromnou chatu vlastníma rukama a pouze ze dřeva z vlastního lesa.

Stylový dřevěný dům, ke kterému nevede žádná cesta

Nemít žádné sousedy a přitom bydlet uprostřed přírody pouhých 15 minut od centra? To je možné jedině na soukromém ostrově uprostřed řeky.

V divoké Tasmánii nad ekologickými dřevostavbami přemýšlejí

Moderní zaoblené chaty umocňují zážitek z charakteristické krajiny divoké Tasmánie. Ukazují z ní to nejlepší, aniž by ji jakkoli narušily. Posuďte sami...

Tajemství litevských dřevostaveb – odhalte, v čem spočívá

Litevské dřevostavby vznikaly v souladu s pohanskou úctou k přírodě. I proto mají jedinečný charakter. Jak si ho přinést i k sobě domů? Máme pro vás pár tipů.

Jako z pohádky: do Norska nejenom za krásnou přírodou

Vikingské kostelíky a staré sruby a roubenky si pamatují mnohé. Podívejte se do naší fotogalerie a nechejte se vtáhnout do pohádky.