Chata, která je skryta před nepříznivým počasím v dřevěné kapuci
Jestliže hledáte inspiraci k bydlení tam, kde je zima, je tento článek přesně pro vás. Dům, na nějž se dnes podíváme, vypadá, jako by byl skrytý v dřevěné kapuci. Velký vliv na konečnou podobu domu měla nejen lokalita, v níž se dům nachází, ale také přísné stavební regulace.

Místo v norských horách (v oblasti Imingfjell), na němž se dům nachází, majitelům poskytuje úchvatný výhled do okolí. Co již tak příjemné není, je to, že se místo se nachází ve velké nadmořské výšce, a dům je tak vystaven velkým poryvům větru. Dalším faktorem, který kromě větru a nepříznivého počasí ovlivňoval konečnou podobu domu, byly i přísné stavební předpisy. Avšak architektka Grethe Loland z norského studia Arkitektvaerelset se nevzdala. Sama říká: „Omezení jsou matkou veškeré hravé kreativity. A v tomto případě stálo za to pokusit se tvořit hravě a přitom v rámci stanovených hranic.“ Majitelé domu si přáli, aby jim byla vytvořena robustní, avšak menší chata, z níž budou mít výhled na blízké jezero. Chatu včetně půdorysu si můžete do detailu prohlédnout v naší fotogalerii.
Fotogalerie:

Dům chrání před větrem „kapuce“ ze dřeva
Pozemek, na kterém dům stojí, se nachází v nadmořské výšce 1125 metrů. Ačkoliv se na první pohled zdálo, že jde o místo vystavené velkému nebezpečí lavin, podrobnější analýza ukázala, že je dům mimo nebezpečnou zónu. Avšak původní myšlenka na vytvoření jakéhosi „krytu“ pro stavbu v mysli architektky zůstala zachovaná. Střecha domu z borovice chrání přední část budovy proti dešti a nepříjemným větrům. Část terasy, která je skrytá pod touto kapucí, umožňuje svým majitelům trávit čas venku i za deště.
Avšak praktická funkce není tím jediným, co tato kapuce splňuje. Díky svému elegantnímu vzhledu a kontrastní barvě světlého borovicového obložení oproti černému nátěru samotné budovy působí vše jako celek velmi harmonicky. Prohlédněte si chatu včetně výkresů v naší fotogalerii.
Interiér i exteriér jsou hrou kontrastů
Tak jako je tomu v exteriéru, i interiér je přehlídkou kontrastů. Světlé dřevo použité na stěnách, stropu, ale i na schodišti je v příjemném kontrastu s tmavým nábytkem. Celý interiér byl tvořen tak, aby z něj byl dokonalý výhled do krajiny skrze velká okna. Proto je možno pozorovat okolní přírodu například při vaření. Za dřezem v kuchyni je k tomu zasazeno atypické rohové okno. V ložnici můžeme najít vysokou postel a mnoho vestavěných úložných prostor. Podlahy v interiéru tvoří dubové dřevo.
V interiéru najdeme kuchyň s jídelnou, obývací pokoj, ale také ložnici pro rodiče a pro hosty. Nechybí ani sauna, pro Nory tak nezbytná, a hygienické zázemí. Podkroví pak poskytuje dalších osm míst určených k přenocování hostů.
P.S. Plánujete stavbu rodinného domu? Navštivte náš Online kurz Stavíme dům, kde se v rámci 7 video lekcí dozvíte jak ušetřit a předejít zbytečnému stresu.
Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!
Autor:
Nikola Zatloukalová
redaktorka a blogerka
Vydáno dne:
24.07.2019
Photocredit: Marte Garmann
Mohlo by Vás zajímat:
- Video: Norská rodina žije ve skleněné kopuli
- Norská rozhledna Herdla: vyhlíželi tu bombardéry, teď vítají ptáky
- Prohlédněte si kompaktní dům v tradičním norském stylu
- Norská chata postavená s láskou k přírodě
- Cabin Vindheim: Neuvěřitelná dřevostavba, na jejíž střeše se dá sáňkovat.
- Chata, kterou si majitelé postavili sami ze dřeva z vlastních lesů
- Stylový dřevěný dům, ke kterému nevede žádná cesta
- V divoké Tasmánii nad ekologickými dřevostavbami přemýšlejí
- Tajemství litevských dřevostaveb – odhalte, v čem spočívá
- Jako z pohádky: do Norska nejenom za krásnou přírodou
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: