HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Chata, kterou si majitelé postavili sami ze dřeva z vlastních lesů

Chaty mají speciální místo v moderní norské kultuře. Ještě před několika generacemi se většina obyvatel Norska živila farmařením, rybařením a zpracováváním dřeva, čili zaměstnáními, díky kterým byli v každodenním styku s přírodou. V moderním urbanizovaném světě víkendové chataření znamená pro Nory udržování tradice blízkého vztahu s přírodou. Chcete-li lépe pochopit význam víkendů v Norsku, musíte si být vědom toho, jak je pro Nory důležité, aby zůstali blízko přírodě. Zejména pokud žijí ve městě. Víkendy a svátky na chatě jim umožňují znovuobjevit tradiční vazby, které by mohly být ztraceny v každodenní rutině současného života. Chata z našeho článku je velmi skromná a majitelé při její stavbě mysleli především na udržitelnost – jak materiálovou, tak při spotřebě energií.


Skromná dřevěná chata stojí v norské přírodě
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Pasi Aalto

Tři roky práce v nelehkém terénu

Západní pobřeží Norska bylo vytvořeno ledovci, které zatlačily půdu dolů k podloží, vyřezaly hluboké fjordy a zanechaly za sebou tisíce ostrovů. Jedním z těchto ostrovů je Skardsoya, vzdálený dvě až tři hodiny jízdy autem od Trondheimu a zhruba 500 km od hlavního města Osla.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Pasi Aalto

Tam na skalnatém a bažinatém pobřeží stojí rodinná prázdninová chata, která byla sice navržena architekty, ale poté ji už postavili samotní majitelé. Nebylo to nic jednoduchého, chatu stavěli od roku 2013 až do roku 2016. Skromná chata o rozloze pouhých 60 metrů čtverečních je obklopena skalnatými bažinami s roztroušenými borovicemi a jalovci. Stojí ve výšce 21 metrů nad mořem a 100 metrů od skutečného pobřeží.

Tři úrovně kvůli členitému pozemku

Část mokřadů byla vyčištěna, aby se pozemek připravil na stavbu. Zpevnilo se podloží, aby se chata mohla v terénu usadit a připravil se prostor pro betonovou základnu. Na této základně spočívá konstrukce dřevěné chaty. Ta má tři úrovně. Tím, že se chata přizpůsobila terénu, se ušetřily náklady za výkopové práce nebo za vyšší betonovou desku. Náklady ušetřila i jednoduchá celistvá střecha, která pokrývá celou stavbu a není dělena na více úrovní. Úrovně sledují výšku půdy a chata vypadá pokaždé jinak, záleží, ze které strany se díváte. Ze západu, kde je přidána mezaninová úroveň, vypadá vysoká. Díky své poloze a úrovním nabízí krásný výhled na okolní krajinu a zdůrazňuje spojení mezi interiérem a exteriérem.

Pouze dřevo z vlastního lesa

Součástí pozemku je i smrkový les a celá chata je vyrobena ze dřeva pokáceného v tomto lese. Dřevo v exteriéru nebylo nijak upraveno, takže se časem promísí s krajinou a získá krásnou přírodní lesklou patinu. Klienti prováděli většinu stavebních prací sami a snažili se o maximální udržitelnost v oblasti použitých materiálů a využívání energií. Díky tomu dokázali sami postavit ekologicky šetrnou chatu s nízkou spotřebou energií.

Vše potřebné na 60 metrech čtverečných

Hlavní vchod je chráněný před nepřízní počasí střechou, která hlavní budovu spojuje s malým skladištěm. Dveře se otevírají na chodbu uprostřed chaty. Nalevo je velká obytná plocha obsahující obývací pokoj, prostornou jídelnu a kuchyň, napravo po dvou schodech dolů je dětský pokoj, uzavřená ložnice a přímo naproti překvapivě prostorná koupelna. K dispozici je jak vana, tak sprcha, která je umístěna ve vedlejším oddělení společně s toaletou. Okna jsou také perfektně umístěna tak, aby umožnila panoramatický výhled. Jak ze sedačky v obývacím pokoji, tak při koupání nebo ležení v hlavní ložnici. Šikmá střecha a velký volný prostor pod ní byly využity pro malou podkrovní ložnici. Prohlédněte si celou chatu ve fotogalerii.

Pohodová ekologická chata

Celý interiér je ze smrkového dřeva a je velmi jednoduše zařízen pouze zemitými teplými tóny. Výsledkem tříleté usilovné práce majitelů je pohodová, teplá a příjemná chata s udržitelnou strukturou, která je v souladu s přírodou kolem ní.

Máte rádi články s DIY tematikou, tipy pro kutily a návody na výrobu svépomocí?

Zadejte svůj e-mail a my Vám dáme vědět vždy, když vyjde nový. Už tak o žádný nepřijdete.

E-MAIL
ULOŽIT
Pozn.: Kliknutím na tlačítko ULOŽIT udělujete souhlas se zpracováním a uchováním Vaší e-mailové adresy za účelem zaslání informace o novém dílu tohoto seriálu.Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
19.11.2018

Photocredit: Pasi Aalto

4

Video: Jednoduchá chata z CLT panelů ve stylu LEGO

Woody 15 je víceúčelová chata poskládaná z CLT panelů, kterou je možné postavit téměř kdekoliv a za velice krátkou dobu.

Před shonem velkoměsta utekli pod tropické palmy. Prohlédněte si dřevostavbu Palmyra House.

Víkendová chata na indický způsob nebo spíše luxusní dřevostavba mezi tropickými palmami – tak by se dala charakterizovat stavba Palmyra House. Podívejte se, jak vypadá netradiční útočiště před ruchem velkoměsta.

Bezúdržbový dům, který vydrží všechny rozmary počasí

Dům s dlouhou životností, který není téměř potřeba udržovat, přestože je bičován studeným oceánem? Pojďte se na něj s námi podívat.

Úžasná proměna staré alpské stodoly

Ze staré stodoly dokázali švýcarští architekti vykouzlit velmi stylové bydlení. Podívejte se na úžasnou proměnu, kdy se z ruiny na odpis stal luxusní apartmán.

Co Čech, to chalupář. Platí ještě toto tvrzení?

Češi jsou vášniví chataři a chalupáři. Kde se v nás láska k chalupaření bere a jsme v tom opravdu výjimeční? Jak jsou na tom ostatní národy?

Norská chata postavená s láskou k přírodě

Norové staví krásné dřevěné domy od nepaměti. Vždy s úctou ke dřevu a láskou k přírodě. Stejně tak byla postavena i moderní chata v našem článku. Dozvěďte se více.

Lesní terapie: Jak vám mohou pravidelné procházky v lese pomoci?

Pravidelný pobyt v lese vám může nahradit návštěvu lékaře. Zbavuje vás stresu, zvyšuje vaši imunitu, prospívá soustředění. Přečtěte si více o těchto lázních pro tělo i duši.

Little House: Malý dům ztracený ve velkém lese

Minimální prostor, maximální uživatelský komfort. Dřevěná chata Little House přetváří nevýhody v kvality, a přitom těží z kontaktu s přírodou. Prohlédněte si ji zblízka.

Poklady z našich sadů a zahrad – 4. díl: tis a jalovec

V tomto článku o okrasných dřevinách jsme se zaměřili na dva magické a starobylé stromy: tis a jalovec. Nahlédněte s námi blíže na jejich vlastnosti a využití.

Jednoduchý domek pro jednoduchý rodinný život

Jednoduchý domek pro jednoduchý rodinný život: Místo na spaní, vaření, setkávání se. A kolem nádherná příroda, která láká k pobytu venku.