HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Norská rozhledna Herdla: vyhlíželi tu bombardéry, teď vítají ptáky

Atraktivní příroda představuje pro architekty výzvu, zvlášť když do ní mají zasadit vysoce funkční objekt. Profesionálové z norského studia LJB AS proto vsadili na dřevěné oplášťování. Díky němu skryli původní betonové monstrum proti-letecké pozorovatelny z druhé světové války, a dali kraji Herdla velmi působivou rozhlednu.


Rozhledna v Norsku
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Anders E. Johnsson

Severské Norsko v nás vyvolává nejrůznější představy. Často jim vévodí obraz vysokých hor, ledovcových útesů a rozeklaných fjordů. Jistě, jsou tu. Jenže Norsko je současně zemí průmyslovou, s výrazně rozvinutým zemědělstvím. Jedním z ryze polnohospodářských regionů je například výběžek ostrova Ask?y, severně od Bergenu.

Je to zvláštní, až pohádkově podmanivý kraj. Lidí tu žije jen pár, a jejich život je většinou spjatý s chovem skotu. Není divu, vlnící se tráva pastvin se tu nepřerušeně táhne od obzoru až k pobřeží.

Stíny nad ptačím rájem

Tento svérázný travinný ekosystém je domovem a hnízdištěm desítek druhů ptáků. Na jejich ochraně má norská vláda silný zájem, a tak v pastvinách oblasti Herdla před lety vytyčila několik chráněných zón, ptačích oblastí. Tím se ale pokojná harmonie lidských i zvířecích obyvatel Ask?y narušila: zemědělci se začali obávat, že jim vláda zakáže na vyčleněných lokalitách pást. Což se také za čas skutečně stalo. Tehdy se za ně poněkud nečekaně postavili norští ornitologové.

Z rivalů se stali partneři

Ornitologové potvrdili, že zde hnízdící ptactvo potřebuje území „přirozeně narušované“ stády přežvýkavců. Ne tedy úplně devastační pasení, ale opakovaný a přiměřený zásah do travinných porostů. Výsledkem byla oboustranně prospěšná dohoda, která ze zemědělců učinila zapálené správce a ochránce zdejších ptačích populací. Vypásání luk se jim stalo každodenní prací i managementem, který udržuje území v ideální kondici pro hnízdění ptáků.

Aby se z krásy mohli těšit i ostatní

Teď již motivovaní zemědělci také využili příležitost a rozhodli se zvýšit atraktivitu celé ptačí oblasti pro cestovní ruch. V roce 2012 poprvé představili plán na výstavbu „Ptačí rozhledny“, vyhlídkové terasy, která by turistům umožnila kochat se výhledem na pastviny Herdla a chráněné populace zdejších ptáků.

Místo pro realizaci se samo nabízelo: kus od pobřeží stály betonové základy protiletecké pozorovatelny z II. světové války. Stavba usazená na tento umělý masiv by tedy nikterak rušivě nezasáhla do terénu.

Dřevo dodá rozhledně přírodní rozměr

Další tři léta se řešily podrobnosti projektu, historie místa a potřebná povolení. Přeci jen, stavba v ptačí rezervaci si žádala vládní výjimku. Návrhu celého konceptu se chopilo architektonické studio LJB AS (šéfarchitekt Lars J. Berge), které stavbu pojalo jako krytou rozhlednu s 360° výhledem. A protože původní betonová krusta nepůsobila v kraji pastvin a ptáků zrovna estetickým dojmem, rozhodl se celý projekt formulovat jak sekundární dřevostavbu.

Toto přírodně-civilní pojetí se nakonec v soutěži nejrůznějších návrhů prosadilo, a to jak svým vzhledem tak finančně nenáročným provedením. Stavba Ptačí rozhledny Herdla (zabírající užitnou plochu 62 m2) má poněkud ostrý geometrický design, ale přesto díky dřevěnému oplášťování do svého okolí krásně zapadá. Prohlédněte si ji ve fotogalerii a posuďte sami.

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
25.04.2018

Photocredit: Anders E. Johnsson

3

České dřevěné stavby dobývají svět. Rozhledna „Kaktus“ vykvetla v Jeruzalémě

Fascinující dřevěná rozhledna postavená českým týmem architekta Martina Rajniše se stala dominantou Svatého města Jeruzaléma. Prohlédněte si fotky rozhledny a přečtěte si více o této zajímavé stavbě.

Navštivte s námi minimalistický dům Gjovik House ve stylu dánského hygge

Útulnost a pohodlí ve spojení s drsnou norskou přírodou? Navštivte s námi minimalistický dům Gjovik House ve stylu dánského hygge.

Prohlédněte si kompaktní dům v tradičním norském stylu

Líbí se vám kompaktní domy v tradičním duchu, které ale poskytují dostatek moderního pohodlí? Přečtěte si článek o rodinném domku u norského jezera Mylla.

Rozhledna Obervedere: Čtyři stromy, prkna ze stodoly a výhled na vinice

Působivá stavba nemusí stát miliony. Zato dobrý výhled je k nezaplacení. Prohlédněte si rozhlednu Obervedere ve fotogalerii.

Chcete si vyzkoušet bydlení v ptačí budce? Víme, kde je a kolik stojí

Sníte o malém luxusním domečku ve větvích? Co takhle si vyzkoušet, jak se v něm bydlí? Poradíme vám, kde ho najdete a na kolik vás přijde v něm strávit dovolenou.

Vyhlídka Granasjoen: působivá kombinace dřeva a betonu se ztrácí v jezerní krajině

Norští architekti si dokázali vkusně pohrát s kombinací dřeva a surového betonu. Vytvořili tím tak krásný vyhlídkový objekt, který nemá v divoké norské krajině obdoby.

Co se starou stodolou? Norští architekti dovnitř vsadili spací útulnu pro lyžaře

Nemusíte stodoly bourat jen proto, že už je nepotřebujete. Můžete je upravit zevnitř. Turisté vám poděkují.

Pohádková Villa Villekulla: kavárna i útulný domov s prostornou zahradou

Máte velké sny ale malé zdroje? Zkuste rekonstrukci provést ve dřevě, úspora vás příjemně překvapí. Prohlédněte si originální vilu inspirovanou známým příběhem.

Chaty kryté dřevěným krunýřem ustojí polární klima. Navrhl je počítač.

Extrémně nehostinné podmínky už nejsou pro nový koncept výstavby dřevostaveb překážkou. Průzkum i výrobu obstarají počítače, na vás je jen montáž.

Domky v korunách stromů, které připomínají dřevěné dinosaury

Vypadají jako nebezpeční dravci, ale ve skutečnosti jsou velmi pohostinní. Prohlédněte si velice netradiční dřevěné stavby, které připomínají dinosaury. V jejich útrobách naleznete bezpečný úkryt.